Vplyv výživy na psoriázu

Výživové stratégie, ktoré znižujú zápal, môžu byť prospešné aj pre ľudí s psoriázou a zistilo sa, že nízkoenergetická diéta znižuje symptómy psoriázy u ľudí s nadmernou telesnou hmotnosťou.

Odkaz na pôvodný výskum:  Garbicz J, Całyniuk B, Górski M, Buczkowska M, Piecuch M, Kulik A, Rozentryt P. Nutritional Therapy in Persons Suffering from Psoriasis. Nutrients. 2021 Dec 28;14(1):119. doi: 10.3390/nu14010119.

Obrázok: brgfx

Pozadie

Existujú rôzne diétne odporúčania, ktoré majú zlepšiť symptómy psoriázy, ale jednotlivé výskumy prinášajú zmiešané výsledky. Preskúmanie výsledkov existujúcich výskumov môže pomôcť identifikovať nutričné ​​stratégie podporené dobrými dôkazmi.

Štúdia

Tento prehľad skúmal dôkazy o rôznych mikro- a makroživinách, ako aj o diétach určených na liečbu psoriázy.

Výsledky

Autori zhrnuli svoje zistenia takto:

  • Obezita a metabolický syndróm sa často vyskytujú spolu s psoriázou a nízkoenergetická diéta sa ukázala ako účinná pri znižovaní symptómov psoriázy u ľudí s nadmernou telesnou hmotnosťou.
  • Bolo zistené, že nadmerná konzumácia jednoduchých cukrov (glukózy, fruktózy a sacharózy) zhoršuje závažnosť symptómov psoriázy. Uhľohydráty s vlákninou a nízkym glykemickým indexom, ako sú celozrnné výrobky a nespracovaná zelenina, môžu byť pre ľudí s psoriázou vhodnejšie ako jednoduché cukry.
  • Pretože zápal je hlavným prispievateľom k psoriáze, skúmali sa aj potraviny a doplnky výživy s antioxidačnými účinkami. Polynenasýtené mastné kyseliny z rodiny omega-3 majú protizápalový účinok a nadmerná konzumácia omega-6 v porovnaní s omega-3 je spojená so zhoršením psoriázy. Autori tiež odporúčajú konzumáciu potravín bohatých na antioxidanty, ako sú karotenoidy, flavonoidy, selén a vitamíny A, C a E.
  • Nedostatok vitamínu D je tiež spojený so zvýšeným rizikom psoriázy a príznaky psoriázy sa často zintenzívňujú v zime, keď je syntéza vitamínu D znížená. Hoci negatívne účinky nedostatku vitamínu D sú presvedčivé, sú potrebné intervenčné štúdie skúmajúce vplyv užívania doplnkov vitamínu D na psoriázu.
  • Pre ľudí s psoriázou bola navrhnutá bezlepková diéta. Celiakia aj psoriáza sú autoimunitné ochorenia a asymptomatická celiakia sa častejšie pozoruje u ľudí s psoriázou v porovnaní s bežnou populáciou. Niektoré správy naznačujú pozitívne účinky bezlepkovej diéty, ale nebolo jasne stanovené, či konzumácia lepku môže zhoršiť psoriázu.
  • Hoci výskum striktne vegetariánskej stravy chýba, autori naznačujú, že strava bohatá na ovocie a zeleninu môže výrazne prispieť k zlepšeniu psoriázy.
  • Pozorovacia štúdia z roku 2015[1] zistila, že závažnosť symptómov psoriázy bola nižšia u účastníkov konzumujúcich prevažne stredomorskú stravu, ktorá sa vyznačuje vysokou konzumáciou zeleniny, obilnín, strukovín, rýb, ovocia, orechov a extra panenského olivového oleja. Ľudia s psoriázou mali vyššie percento telesného tuku a celkovo menej dodržiavali stredomorskú diétu.
  • Niektoré výskumy naznačujú, že nízkokalorická ketogénna diéta by mohla viesť k zníženiu hmotnosti a chronického zápalu, čo by mohlo prospievať ľuďom s psoriázou. Autori poznamenali, že sú potrebné ďalšie výskumy na porovnanie účinkov ketogénnych a iných diét na symptómy psoriázy.

Literatúra

  1. Barrea L, Balato N, Di Somma C, Macchia PE, Napolitano M, Savanelli MC, Esposito K, Colao A, Savastano S.  Nutrition and psoriasis: is there any association between the severity of the disease and adherence to the Mediterranean diet? J Transl Med. 2015 Jan 27;13:18. doi: 10.1186/s12967-014-0372-1. 

Medicínske upozornenie!

alergia antioxidanty ashwagandha autoimunita bacopa bezlepková diéta bolesť bylinky celiakia COVID-19 Crohnova choroba cvičenie deti dezinfekcia fajčenie flavonoidy ginko IBD infekčné choroby karnitín karotenoidy ketogénna diéta koenzým Q10 kofeín kosti kurkumín kĺby meta-analýza mozog mužské zdravie obezita omega-3 pamäť poznávacie funkcie probiotiká psoriáza selén stredomorská diéta terpény vitamín A vitamín C vitamín D vitamín E zelený čaj ženské zdravie