Vitamín C

Obrázok: macrovector

Vitamín C je esenciálny vitamín s antioxidačnými vlastnosťami. Často sa užíva na odvrátenie bežného prechladnutia, hoci jeho účinnosť je otázna a pravdepodobne nízka.

AKA
kyselina askorbová, askorbát, 2-oxo-L-threo-hexono-1, 4-laktón-2, 3-enediol, kyselina L-askorbová

Zhrnutie

Vitamín C alebo kyselina L-askorbová je esenciálny vitamín rozpustný vo vode. Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam, bezpečnosti a nízkej cene je to veľmi obľúbený doplnok stravy.

Vitamín C sa často užíva na zmiernenie príznakov bežného prechladnutia.

Vitamín C však nedokáže znížiť frekvenciu prechladnutí u zdravej populácie. Športovci, ktorí často podstupujú intenzívnu fyzickú aktivitu môžu očakávať, že sa u nich riziko prechladnutia  zníži  na polovicu. Ak sa vitamínu C užíva ako každodenná prevencia, alebo na začiatku prechladnutia, tak u bežnej populácie skráti trvanie prechladnutia o 8-14 %. Aj keď sa hovorí, že megadávky vitamínu C (5-10 g denne) sú účinnejšie, pravdivosť tohto tvrdenia je potrebné overiť ďalším výskumom.

Vitamín C môže pôsobiť ako antioxidant aj prooxidant, v závislosti od toho, čo telo potrebuje. Tento mechanizmus mu umožňuje vykonávať v tele rôzne funkcie.

Vitamín C v tele pohlcuje voľné radikály. Dopĺňajú ho antioxidačné enzýmy a často sa používa ako referenčný liek pri výskume antioxidantov. Štruktúra vitamínu C umožňuje jeho neurologické pôsobenie (na depresiu), ako aj interakciu s pankreasom a moduláciu kortizolu. Jeho antioxidačné vlastnosti znamenajú, že vitamín C poskytuje neuroprotektívne účinky a zlepšuje prietok krvi. Tým, že vitamín C chráni semenníky pred oxidačným stresom, môže tiež zachovávať hladinu testosterónu.

Ako užívať

Odporúčaný denný príjem vitamínu C je 100-200 mg. To sa dá ľahko dosiahnuť prostredníctvom stravy, takže suplementácia takých nízkych dávok je zvyčajne zbytočná. Vyššie dávky vitamínu C (až 2 000 mg) sa používajú na podporu imunitného systému (u športovcov) alebo skrátenie doby prechladnutia.

Väčšina výskumov vitamínu C predpisuje jednu dávku denne. Tvrdenie, že užívanie 2 000 mg až 5x denne na optimálne zníženie príznakov nachladnutia nie je dostatočne testované a vyžaduje si viac dôkazov.

Upozornenie

 • V prípadových štúdiách sa opakovane preukázalo, že nadmerné množstvo vitamínu C, najmä prostredníctvom intravenóznych injekcií, spôsobuje oxalátovú nefrotoxicitu (tvorbu obličkových kameňov; potenciálne smrteľné, ak sa nelieči). Preto by ste sa mali vyhnúť injekciám vitamínu C, ak nie sú podávané pod dohľadom lekára.
 • Nadbytok vitamínu C v tele spôsobený jeho megadávkami môže zapríčiniť, že vitamín C nebude pôsobiť ako antioxidant ale začne v tele pôsobiť opačne, teda ako prooxidant. 

Literatúra

 1. Bailey DM, a kol. Oxidačný stres, zápal a obnova svalovej funkcie po poškodenom cvičení: účinok 6-týždňovej zmiešanej antioxidačnej suplementácie. Eur J Appl Physiol. (2011)
 2. Yfanti C, a kol. Úloha suplementácie vitamínom C a E na IL-6 v reakcii na tréning. J Appl Physiol. (2012)
 3. Morrison D, a kol. Suplementácia vitamínom C a E zabraňuje niektorým bunkovým adaptáciám na vytrvalostný tréning u ľudí. Free Radic Biol Med. (2015)
 4. Sohler A, Kruesi M, Pfeiffer CC. Hladiny olova v krvi u ambulantných psychiatrických pacientov znížené o zinok a vitamínC. J Orthomol Psychiatria. (1977)
 5. BOINES GJ, HOROSCHAK S. Hesperidín a kyselina askorbová v prevencii infekcií horných dýchacích ciest. Int Rec Med Gen Pract Clin. (1956)
 6. Chavance M, a kol. Zabraňuje suplementácia multivitamínom infekciám u zdravých starších jedincov? Kontrolovaný súdny proces. Int J Vitam Nutr Res. (1993)
 7. NIEMI T. Akútne respiračné infekcie a vitamínC. Duodecim. (1951)
 8. Cook NR, a kol. Randomizovaná faktorová štúdia vitamínov C a E a beta karoténu v sekundárnej prevencii kardiovaskulárnych príhod u žien: výsledky ženskej antioxidačnej kardiovaskulárnej štúdie. Arch Intern Med. (2007)
 9. Mahalanabis D, a kol. Antioxidačné vitamíny E a C ako doplnková liečba závažnej akútnej infekcie dolných dýchacích ciest u dojčiat a malých detí: randomizovaná kontrolovaná štúdia. Eur J Clin Nutr. (2006)
 10. Mahalanabis D, a kol. Suplementácia vitamínu E a vitamínu C nezlepšuje klinický priebeh osýpok s pneumóniou u detí: kontrolovaná štúdia. J Trop Pediatr. (2006)
 11. Sesso HD, a kol. Vitamíny E a C v prevencii kardiovaskulárnych ochorení u mužov: randomizovaná kontrolovaná štúdia Physicians‘ Health Study II. JAMA. (2008)
 12. Bancalari A, a kol. Profylaktická hodnota vitamínu C pri akútnych infekciách dýchacích ciest u školákov. Rev Med Chil. (1984)
 13. Liljefors I. Vitamín C a prechladnutie. Lakartidningen. (1972)
 14. RITZEL G. Kritické hodnotenie vitamínu C ako profylaktického a terapeutického činidla pri prechladnutí. Helv Med Acta. (1961)
 15. Mochalkin NI. Kyselina askorbová v komplexnej terapii akútnej pneumónie. Voen Med Zh. (1970)
 16. Svirbely JL, Szent-Györgyi A. Chemická povaha vitamínuC. J.Biochem(1932)
 17. Zilva SS. Izolácia a identifikácia vitamínuC. Arch Dis Child. (1935)
 18. Kyle RA, Shampo MA. Walter Haworth – syntéza vitamínuC. Mayo Clin Proc. (2002)
 19. Hemilä H. Suplementácia vitamínu C a bežné prechladnutie – mal Linus Pauling pravdu alebo nie. Int J Vitam Nutr Res. (1997)
 20. Deni L. Dr. Linus Pauling a vitamínC. J Nurs Care. (1979)
 21. Kodama M, Kodama T. Robí Linus Pauling, zástanca vitamínu C, len veľa povyku pre nič? (recenzia). In vivo. (1994)
 22. Naidu KA. Vitamín C v ľudskom zdraví a chorobách je stále záhadou? Prehľad. NutrJ. (2003)
 23. Karlowski TR, a kol. Kyselina askorbová na prechladnutie. Profylaktická a terapeutická skúška. JAMA. (1975)
 24. Cameron E, Pauling L, Leibovitz B. Kyselina askorbová a rakovina: prehľad. Cancer Res. (1979)
 25. Maughan RJ, Depiesse F, Geyer H; Medzinárodná asociácia atletických federácií. Užívanie doplnkov stravy športovcami. J Sports Sci. (2007)
 26. Informačný list o doplnku stravy VitamínC.
 27. García-Closas R, a kol. Diétne zdroje vitamínu C, vitamínu E a špecifických karotenoidov v Španielsku. Br J Nutr. (2004)
 28. Nishiyama I, a kol. Odrodový rozdiel v obsahu vitamínu C v plodoch kivi a iných druhov aktinidií. J Agric Food Chem. (2004)
 29. Agudo A, a kol. Diétny príjem zeleniny a ovocia medzi dospelými v piatich regiónoch Španielska. Skupina EPIC Španielska. Európsky perspektívny výskum rakoviny a výživy. Eur J Clin Nutr. (1999)
 30. Subar AF a kol. Diétne zdroje živín medzi dospelými v USA, 1989 až 1991. J Am Diet Assoc. (1998)
 31. Cotton PA, a kol. Diétne zdroje živín medzi dospelými v USA, 1994 až 1996. J Am Diet Assoc. (2004)
 32. Furusawa H, a kol. Vitamín C nie je nevyhnutný pre biosyntézu karnitínu in vivo: overenie na myšiach s knockoutovaným markerom starnutia proteín-30/glukonolaktonáza s vyčerpaným vitamínomC. Biol Pharm Bull. (2008)
 33. HELLMAN L, BURNS JJ. Metabolizmus kyseliny L-askorbovej-1-C14 u človeka. J Biol Chem. (1958)
 34. Seib PA, Tolbert BM. Kyselina askorbová: chémia, metabolizmus a použitie. Adv Chem. (1982)
 35. Dhariwal KR, Hartzell WO, Levine M. Merania kyseliny askorbovej a kyseliny dehydroaskorbovej v ľudskej plazme a sére. Am J Clin Nutr. (1991)
 36. Okamura M. Príjem kyseliny L-askorbovej a kyseliny L-dehydroaskorbovej ľudskými erytrocytmi a bunkami HeLa. J Nutr Sci Vitaminol (Tokio). (1979)
 37. Hulse JD, Ellis SR, Henderson LM. Biosyntéza karnitínu. beta-hydroxylácia trimetyllyzínu mitochondriálnou dioxygenázou závislou od alfa-ketoglutarátu. J Biol Chem. (1978)
 38. Rush RA, Geffen LB. Dopamín beta-hydroxyláza v zdraví a chorobe. Crit Rev Clin Lab Sci. (1980)
 39. Cameron E, Pauling L. Kyselina askorbová a glykozaminoglykány. Ortomolekulárny prístup k rakovine a iným ochoreniam. Onkológia. (1973)
 40. Nishikimi M, Yagi K. Molekulárny základ pre nedostatok gulonolaktón oxidázy u ľudí, kľúčového enzýmu pre biosyntézu kyseliny askorbovej. Am J Clin Nutr. (1991)
 41. Kasa RM. Vitamín C: od skorbutu po prechladnutie. Am J Med Technol. (1983)
 42. Touyz LZ. Vitamín C, skorbut a paradentóza. S Afr Med J. (1984)
 43. Wilson LG. Klinická definícia skorbutu a objav vitamínuC. J Hist Med Allied Sci. (1975)
 44. Ayaori M, a kol. Plazmatické hladiny a redoxný stav kyseliny askorbovej a hladiny produktov peroxidácie lipidov u aktívnych a pasívnych fajčiarov. Environmentálna perspektíva zdravia. (2000)
 45. Schectman G. Odhadovanie požiadaviek na kyselinu askorbovú pre fajčiarov cigariet. Ann NY Acad Sci. (1993)
 46. Will JC, Byers T. Zvyšuje diabetes mellitus potrebu vitamínu C? NutrRev. (1996)
 47. Stanková L, a kol. Plazmatické koncentrácie askorbátu a transport dehydroaskorbátu krvných buniek u pacientov s diabetes mellitus. Metabolizmus. (1984)
 48. Sinclair AJ, a kol. Nízke hladiny askorbátu v plazme u pacientov s diabetes mellitus 2. typu, ktorí konzumujú adekvátnu stravu vitamínuC. Diabet Med. (1994)
 49. Hume R, a kol. Hladiny kyseliny askorbovej v leukocytoch po akútnom infarkte myokardu. Br Heart J. (1972)
 50. Riemersma RA, a kol. Vitamín C a riziko akútneho infarktu myokardu. Am J Clin Nutr. (2000)
 51. Scott P, a kol. Stav vitamínu C u pacientov s akútnou pankreatitídou. Br J Surg. (1993)
 52. Bonham MJ, a kol. Včasná deplécia kyseliny askorbovej súvisí so závažnosťou akútnej pankreatitídy. Br J Surg. (1999)
 53. Padayatty SJ1, a kol. Vitamín C ako antioxidant: hodnotenie jeho úlohy v prevencii chorôb. J Am Coll Nutr. (2003)
 54. Dallongeville J, a kol. Fajčenie cigariet je spojené s nezdravými vzormi príjmu živín: metaanalýza. J Nutr. (1998)
 55. Hori M, Nishida K. Oxidačný stres a prestavba ľavej komory po infarkte myokardu. Cardiovasc Res. (2009)
 56. Pereda J, a kol. Interakcia medzi cytokínmi a oxidačným stresom pri akútnej pankreatitíde. Curr Med Chem. (2006)
 57. Stadler K. Oxidačný stres pri cukrovke. Adv Exp Med Biol. (2012)
 58. Smernica 2002/46/ES.
 59. Bergström T, Bergman J, Möller L. Zlúčeniny vitamínu A a C povolené v doplnkoch sa líšia svojou schopnosťou ovplyvňovať životaschopnosť buniek, DNA a DNA nukleozid deoxyguanozín. Mutagenéza. (2011)
 60. Gruenwald J, a kol. Bezpečnosť a tolerancia esteru-C v porovnaní s bežnou kyselinou askorbovou. Adv Ther. (2006)
 61. Verlangieri AJ, Fay MJ, Bannon AW. Porovnanie anti-skorbutickej aktivity kyseliny L-askorbovej a esteru C u potkana Shionogi (ODS) s osteogénnou poruchou nesyntetizujúceho askorbát. Life Sci. (1991)
 62. Moyad MA, a kol. Vitamín C s metabolitmi znižuje hladiny oxalátov v porovnaní s kyselinou askorbovou: predbežný a nový klinický urologický nález. Urol Nurs. (2009)
 63. Moyad MA, a kol. Vitamín C s metabolitmi: dodatočná analýza naznačuje priaznivé zmeny v oxalátoch. Urol Nurs. (2009)
 64. Van Straten M, Josling P. Prevencia bežnej nádchy pomocou doplnku vitamínu C: dvojito zaslepený, placebom kontrolovaný prieskum. Adv Ther. (2002)
 65. d Koshiishi I, a kol. Degradácia dehydroaskorbátu na 2,3-diketogulonát v krvnom obehu. Biochim Biophys Acta. (1998)
 66. Hickey DS, Roberts HJ, Cathcart RF. Dynamický tok: Nový model pre askorbát. J Orthomol Med. (2005)
 67. Wang Y, a kol. Ľudský transportér vitamínu C (kyselina L-askorbová) SVCT1. Biochem Biophys Res Commun. (2000)
 68. Hickey S, Roberts H. Zavádzajúce informácie o vlastnostiach vitamínuC. PLoS Med. (2005)
 69. Padayatty SJ, a kol. Farmakokinetika vitamínu C: dôsledky pre perorálne a intravenózne použitie. Ann Intern Med. (2004)
 70. Mason SA1, a kol. Suplementácia vysokými dávkami vitamínu C zvyšuje koncentráciu vitamínu C v kostrovom svale a expresiu transportéra SVCT2, ale nemení redoxný stav u zdravých mužov. Free Radic Biol Med. (2014)
 71. Frei B, a kol. Oxidanty cigaretového dymu v plynnej fáze vyvolávajú peroxidáciu lipidov a zmeny vlastností lipoproteínov v ľudskej krvnej plazme. Ochranné účinky kyseliny askorbovej. J.Biochem(1991)
 72. Panda K, a kol. Vitamín C zabraňuje oxidačnému poškodeniu spôsobenému cigaretovým dymom in vivo. Free Radic Biol Med. (2000)
 73. Harrison FE1, máj JM. Funkcia vitamínu C v mozgu: životne dôležitá úloha askorbátového transportéra SVCT2. Free Radic Biol Med. (2009)
 74. Sotiriou S, a kol. Transportér kyseliny askorbovej Slc23a1 je nevyhnutný pre transport vitamínu C do mozgu a pre perinatálne prežitie. Nat Med. (2002)
 75. Lam DK, Daniel PM. Príliv kyseliny askorbovej do mozgu potkana. QJ Exp Physiol. (1986)
 76. Agus DB a kol. Vitamín C prechádza hematoencefalickou bariérou v oxidovanej forme cez transportéry glukózy. J Clin Invest. (1997)
 77. García Mde L, a kol. Sodíkový kotransportér vitamínu C SVCT2 je exprimovaný v gliových bunkách hypotalamu. Glia. (2005)
 78. Angelow S, Haselbach M, Galla HJ. Funkčná charakterizácia aktívneho transportu kyseliny askorbovej do cerebrospinálnej tekutiny pomocou primárnych kultivovaných buniek choroidálneho plexu. Brain Res. (2003)
 79. Hakvoort A, Haselbach M, Galla HJ. Aktívne transportné vlastnosti buniek choroidálneho plexu ošípaných v kultúre. Brain Res. (1998)
 80. Spector R. Homeostáza vitamínov v centrálnom nervovom systéme. N Engl J Med. (1977)
 81. Spector R, Lorenzo AV. Homeostáza kyseliny askorbovej v centrálnom nervovom systéme. Am J Physiol. (1973)
 82. Miele M, Fillenz M. Stanovenie extracelulárneho askorbátu v mozgu in vivo. J Neurosci Methods. (1996)
 83. Schenk JO, a kol. Homeostatická kontrola koncentrácie askorbátu v extracelulárnej tekutine CNS. Brain Res. (1982)
 84. Lönnrot K, a kol. Účinok suplementácie askorbátu a ubichinónu na celkovú antioxidačnú kapacitu plazmy a CSF. Free Radic Biol Med. (1996)
 85. Reiber H, Ruff M, Uhr M. Koncentrácia askorbátu v ľudskom cerebrospinálnom moku (CSF) a sére. Intratekálna akumulácia a prietok CSF. Clin Chim Acta. (1993)
 86. Harrison FE, a kol. Distribúcia a zadržiavanie vitamínu C v mozgu myši. Brain Res. (2010)
 87. Milby K, Oke A, Adams RN. Podrobné mapovanie distribúcie askorbátu v mozgu potkanov. Neurosci Lett. (1982)
 88. Mefford IN, Oke AF, Adams RN. Regionálna distribúcia askorbátu v ľudskom mozgu. Brain Res. (1981)
 89. Odumosu A, Wilson CW. Regionálna distribúcia kyseliny askorbovej v mozgu: jej funkčný vzťah k chuti do jedla a kŕčom vyvolaným leptazolom u morčiat. Int J Vitam Nutr Res. (1980)
 90. Tsukaguchi H, a kol. Rodina cicavčích transportérov kyseliny L-askorbovej závislých od Na+. Príroda. (1999)
 91. Mun GH a kol. Imunohistochemická štúdia distribúcie transportérov vitamínu C závislých od sodíka v mozgu dospelých potkanov. J Neurosci Res. (2006)
 92. Diliberto EJ Jr., Allen PL. Semidehydroaskorbát ako produkt enzymatickej premeny dopamínu na norepinefrín. Spojenie semidehydroaskorbátreduktázy na dopamín-beta-hydroxylázu. Mol Pharmacol. (1980)
 93. Diliberto EJ Jr., Allen PL. Mechanizmus dopamín-beta-hydroxylácie. Semidehydroaskorbát ako enzýmový oxidačný produkt askorbátu. J Biol Chem. (1981)
 94. Chatterjee IB, a kol. Syntéza a niektoré hlavné funkcie vitamínu C u zvierat. Ann NY Acad Sci. (1975)
 95. Semenza GL. HIF-1, O(2) a 3 PHD: ako živočíšne bunky signalizujú hypoxiu do jadra. Bunka. (2001)
 96. Kuo CH, a kol. Účinok kyseliny askorbovej na uvoľňovanie acetylcholínu zo synaptických vezikúl pripravených z rôznych druhov zvierat a uvoľňovanie noradrenalínu zo synaptických vezikúl mozgu potkana. Life Sci. (1979)
 97. Dhingra D, Parle M, Kulkarni SK. Porovnávacia mozgová cholínesterázová inhibičná aktivita Glycyrrhiza glabra, Myristica fragrans, kyseliny askorbovej a metrifonátu u myší. J Med Food. (2006)
 98. Ciani E, a kol. Inhibícia produkcie voľných radikálov alebo zachytávanie voľných radikálov chráni pred excitotoxickou bunkovou smrťou sprostredkovanou glutamátom v kultúrach neurónov cerebelárnych granúl. Brain Res. (1996)
 99. Atlante A, a kol. Glutamátová neurotoxicita v potkaních cerebelárnych granulárnych bunkách: hlavná úloha xantínoxidázy pri tvorbe kyslíkových radikálov. J Neurochem. (1997)
 100. Majewska MD, Bell JA, Londýn ED. Regulácia NMDA receptora redoxnými javmi: inhibičná úloha askorbátu. Brain Res. (1990)
 101. MUDr. Majewska, Bell JA. Kyselina askorbová chráni neuróny pred poškodením spôsobeným glutamátom a NMDA. Neuroreport. (1990)
 102. Radak Z, a kol. Prispôsobenie sa oxidačnému stresu spôsobenému cvičením: zo svalov do mozgu. Exerc ImmunolRev. (2001)
 103. Kovacheva-Ivanová S, Bakalová R, Ribavov SR. Imobilizačný stres zvyšuje peroxidáciu lipidov v pľúcach potkanov. Materiály a metódy. Gen Physiol Biophys. (1994)
 104. Oishi K, a kol. Oxidačný stres a hematologické zmeny u imobilizovaných potkanov. Acta Physiol Scand. (1999)
 105. Moretti M, a kol. Ochranné účinky kyseliny askorbovej na správanie a oxidačný stav myší stresovaných obmedzením. J Mol Neurosci. (2013)
 106. Moretti M, a kol. Zapojenie rôznych typov draslíkových kanálov do antidepresívneho účinku kyseliny askorbovej v teste zavesenia myšieho chvosta. Eur J Pharmacol. (2012)
 107. Galeotti N, a kol. Účinok modulátorov draslíkových kanálov v teste núteného plávania myší. Br J Pharmacol. (1999)
 108. Bortolatto CF, a kol. Zapojenie draslíkových kanálov do antidepresívneho účinku venlafaxínu u myší. Life Sci. (2010)
 109. Binfaré RW, a kol. Podávanie kyseliny askorbovej vyvoláva účinok podobný antidepresívam: dôkaz zapojenia monoaminergnej neurotransmisie. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. (2009)
 110. Moretti M, a kol. Liečba kyselinou askorbovou, podobne ako fluoxetín, zvráti depresívne správanie a oxidačné poškodenie mozgu spôsobené chronickým nepredvídateľným stresom. J Psychiatr Res. (2012)
 111. Cocchi P, a kol. Antidepresívny účinok vitamínuC. Pediatria. (1980)
 112. Brody S. Vysoká dávka kyseliny askorbovej zvyšuje frekvenciu pohlavného styku a zlepšuje náladu: randomizovaná kontrolovaná klinická štúdia. Biol Psychiatria. (2002)
 113. von Arnim CAF, a kol. Diétne antioxidanty a demencia v populačnej prípadovej kontrolnej štúdii medzi staršími ľuďmi v južnom Nemecku. J Alzheimers Dis. (2012)
 114. Christen Y. Oxidačný stres a Alzheimerova choroba. Am J Clin Nutr. (2000)
 115. Pappolla MA, a kol. Imunohistochemický dôkaz oxidačného (korigovaného) stresu pri Alzheimerovej chorobe. Am J Pathol. (1992)
 116. Schipper HM, Cissé S, Stopa EG. Expresia hemoxygenázy-1 v starnúcom mozgu a mozgu s Alzheimerovou chorobou. Ann Neurol. (1995)
 117. Smith MA, a kol. Rozšírené poškodenie sprostredkované peroxydusitanom pri Alzheimerovej chorobe. J Neurosci. (1997)
 118. Rivière S, a kol. Nízka hladina vitamínu C v plazme u pacientov s Alzheimerovou chorobou napriek adekvátnej diéte. Int J Geriatr Psychiatry. (1998)
 119. Quinn J, a kol. Antioxidanty pri Alzheimerovej chorobe – dodávanie vitamínu C do náročného mozgu. J Alzheimers Dis. (2003)
 120. Heo JH, Hyon-Lee, Lee KM. Možná úloha antioxidačného vitamínu C pri liečbe a prevencii Alzheimerovej choroby. Am J Alzheimers Dis Other Demen. (2013)
 121. Rosales-Corral S, a kol. Perorálne podávaný melatonín znižuje oxidačný stres a prozápalové cytokíny indukované amyloid-beta peptidom v mozgu potkanov: porovnávacia štúdia in vivo oproti vitamínom C aE. J Pineal Res. (2003)
 122. Harrison FE, a kol. Vitamín C znižuje deficity priestorového učenia u transgénnych a divokých myší stredného a veľmi starého APP/PSEN1. Pharmacol Biochem Behav. (2009)
 123. May JM, Harrison FE. Úloha vitamínu C vo funkcii vaskulárneho endotelu. Antioxidačný redoxný signál. (2013)
 124. Peterson TE, a kol. Protichodné účinky reaktívnych foriem kyslíka a cholesterolu na endoteliálnu syntázu oxidu dusnatého a kaveoly endotelových buniek. Circ Res. (1999)
 125. Kuzkaya N, a kol. Interakcie peroxynitritu, tetrahydrobiopterínu, kyseliny askorbovej a tiolov: dôsledky pre odpojenie endotelovej syntázy oxidu dusnatého. J Biol Chem. (2003)
 126. Heller R, a kol. Kyselina L-askorbová zosilňuje syntézu oxidu dusnatého v endotelových bunkách. J Biol Chem. (1999)
 127. Heller R, a kol. Kyselina L-askorbová zosilňuje syntézu endotelového oxidu dusnatého chemickou stabilizáciou tetrahydrobiopterínu. J Biol Chem. (2001)
 128. Huang A, a kol. Kyselina askorbová zvyšuje aktivitu endoteliálnej syntázy oxidu dusnatého zvýšením intracelulárneho tetrahydrobiopterínu. J Biol Chem. (2000)
 129. Sönmez MF, a kol. Melatonín a vitamín C zlepšujú oxidačný stres vyvolaný alkoholom a expresiu eNOS v obličkách potkanov. Ren Fail. (2012)
 130. Sönmez MF, a kol. Účinok melatonínu a vitamínu C na expresiu endotelového NOS v srdci chronických alkoholických potkanov. Toxicol Ind Health. (2009)
 131. Bendich A, Machlin LJ, Scandurra O. Antioxidačná úloha vitamínuC. Adv Free Radical Biol Med. (1986)
 132. Ischiropoulos H. Biologická nitrácia tyrozínu: patofyziologická funkcia oxidu dusnatého a reaktívnych foriem kyslíka. Arch Biochem Biophys. (1998)
 133. Millar J. Cyklus oxidu dusnatého/askorbátu: ako môžu neuróny kontrolovať svoj vlastný prísun kyslíka. Med hypotézy. (1995)
 134. Scorza G, Pietraforte D, Minetti M. Úloha askorbátu a proteínových tiolov pri uvoľňovaní oxidu dusnatého z S-nitrózo-albumínu a S-nitrózo-glutatiónu v ľudskej plazme. Free Radic Biol Med. (1997)
 135. Ginter E. Nedostatok vitamínu C a tvorba žlčových kameňov. Lancet. (1971)
 136. [Uvedení nie sú žiadni autori. Kyselina askorbová a katabolizmus cholesterolu. NutrRev. (1973)
 137. Turley SD, West CE, Horton BJ. Úloha kyseliny askorbovej v regulácii metabolizmu cholesterolu a v patogenéze aterosklerózy. Ateroskleróza. (1976)
 138. Ginter E. Okrajový nedostatok vitamínu C, metabolizmus lipidov a aterogenéza. Adv Lipid Res. (1978)
 139. Steffner RJ, a kol. Recyklácia kyseliny askorbovej kultivovanými beta bunkami: účinky zvýšeného metabolizmu glukózy. Free Radic Biol Med. (2004)
 140. Lenzen S, Drinkgern J, Tiedge M. Nízka expresia génu antioxidačného enzýmu v pankreatických ostrovčekoch v porovnaní s rôznymi inými myšacími tkanivami. Free Radic Biol Med. (1996)
 141. Malaisse WJ, a kol. Determinanty selektívnej toxicity aloxánu nbunku pankreasu. Proc Natl Acad Sci USA. (1982)
 142. Wells WW, a kol. Kyselina askorbová je nevyhnutná pre uvoľňovanie inzulínu z pankreatických ostrovčekov morčiat scorbutic. Proc Natl Acad Sci USA. (1995)
 143. Zhou A, Thorn NA. Vysoký obsah kyseliny askorbovej v endokrinnom pankrease potkanov. Diabetológia. (1991)
 144. Mooradian AD. Účinok askorbátu a dehydroaskorbátu na absorpciu glukózy tkanivami. Diabetes. (1987)
 145. Johnston CS, Yen MF. Megadávka vitamínu C oneskoruje reakciu inzulínu na glukózovú výzvu u dospelých s normoglykémiou. Am J Clin Nutr. (1994)
 146. Dakhale GN, Chaudhari HV, Shrivastava M. Suplementácia vitamínu C znižuje hladinu glukózy v krvi a zlepšuje glykozylovaný hemoglobín u diabetes mellitus 2. typu: randomizovaná, dvojito zaslepená štúdia. Adv Pharmacol Sci. (2011)
 147. Ellulu MS, a kol. Účinok vitamínu C na zápal a metabolické markery u hypertenzných a / alebo diabetických obéznych dospelých: randomizovaná kontrolovaná štúdia. Drug Des Devel Ther. (2015)
 148. Mason SA, a kol. Suplementácia kyseliny askorbovej zlepšuje postprandiálnu glykemickú kontrolu a krvný tlak u jedincov s diabetom 2. typu: Zistenia randomizovanej krížovej štúdie. Diabetes Obes Metab. (2019)
 149. Bishop N, Schorah CJ, Wales JK. Účinok suplementácie vitamínu C na diabetickú hyperlipidémiu: dvojito zaslepená krížová štúdia. Diabet Med. (1985)
 150. Rafighi Z, a kol. Asociácia diétneho príjmu vitamínu C a e a antioxidačných enzýmov u pacientov s diabetes mellitus 2. typu. Glob J Health Sci. (2013)
 151. d e Nieman DC, a kol. Vplyv suplementácie vitamínu C na oxidačné a imunitné zmeny po ultramaratóne. J Appl Physiol (1985). (2002)
 152. Ghaffari P, a kol. Účinky vitamínu C na diabetických pacientov. Pharm Lett. (2015)
 153. Bhatt JK, Thomas S, Nanjan MJ. VPLYV PERORÁLNEHO DOPLNKOVANIA VITAMÍNU C NA KONTROLU GLYKEMIA A LIPIDOVÝ PROFIL U PACIENTOV S DIABETES MELLITUS 2. TYPU. Int J Pharm Pharm Sci. (2012)
 154. Mason SA, a kol. Suplementácia kyseliny askorbovej zlepšuje oxidačný stres kostrového svalstva a citlivosť na inzulín u ľudí s diabetom 2. typu: Zistenia randomizovanej kontrolovanej štúdie. Free Radic Biol Med. (2016)
 155. Siavash M, Amini M. Vitamín C môže mať podobné priaznivé účinky ako Gemfibrozil na sérový lipoproteín-cholesterol s vysokou hustotou u pacientov s diabetom 2. typu. J Res Pharm Pract. (2014)
 156. Davison GW, a kol. Molekulárna detekcia voľných radikálov vyvolaných cvičením po profylaxii askorbátom pri diabetes mellitus 1. typu: randomizovaná kontrolovaná štúdia. Diabetológia. (2008)
 157. Tousoulis D, a kol. Účinky atorvastatínu a vitamínu C na hyperemický prietok krvi predlaktím, asymetrické hladiny dimetylarginínu a zápalový proces u pacientov s diabetes mellitus 2. Srdce. (2007)
 158. Chen H, a kol. Vysoká dávka perorálneho vitamínu C čiastočne dopĺňa hladiny vitamínu C u pacientov s diabetom 2. typu a nízkymi hladinami vitamínu C, ale nezlepšuje endoteliálnu dysfunkciu alebo inzulínovú rezistenciu. Am J Physiol Heart Circ Physiol. (2006)
 159. Klein F, Juhl B, Christiansen JS. Nezmenená renálna hemodynamika po podaní vysokej dávky kyseliny askorbovej u normoalbuminurických pacientov s IDDM. Scand J Clin Lab Invest. (1995)
 160. Gokce N, a kol. Dlhodobé podávanie kyseliny askorbovej zvráti endoteliálnu vazomotorickú dysfunkciu u pacientov s ochorením koronárnych artérií. Obeh. (1999)
 161. Pirbudak L, a kol. Účinok kyseliny askorbovej na chirurgickú stresovú reakciu v gynekologickej chirurgii. Int J Clin Pract. (2004)
 162. Pleiner J, a kol. Endoteliálna dysfunkcia vyvolaná FFA môže byť korigovaná vitamínomC. J Clin Endocrinol Metab. (2002)
 163. Bo S, a kol. Účinnosť antioxidačnej liečby pri znižovaní hladín rezistínu v sére: randomizovaná štúdia. PLoS Clin Trials. (2007)
 164. Mahmoudabadi MM, a kol. Účinky kyseliny eikozapentaénovej a vitamínu C na glykemické indexy, krvný tlak a sérové ​​lipidy u iránskych mužov s cukrovkou 2. J Res Med Sci. (2011)
 165. Ashor AW, a kol. Účinky suplementácie vitamínu C na glykemickú kontrolu: systematický prehľad a metaanalýza randomizovaných kontrolovaných štúdií. Eur J Clin Nutr. (2017)
 166. Creagan ET, a kol. Zlyhanie liečby vysokými dávkami vitamínu C (kyselina askorbová) v prospech pacientov s pokročilou rakovinou. Kontrolovaný súdny proces. N Engl J Med. (1979)
 167. Yun J, a kol. Vitamín C selektívne zabíja bunky mutantného kolorektálneho karcinómu KRAS a BRAF zacielením na GAPDH. Veda. (2015)
 168. Cameron E, Pauling L. Doplnkový askorbát v podpornej liečbe rakoviny: Predĺženie doby prežitia u terminálnej ľudskej rakoviny. Proc Natl Acad Sci USA. (1976)
 169. Moertel CG, a kol. Vysoké dávky vitamínu C v porovnaní s placebom pri liečbe pacientov s pokročilou rakovinou, ktorí predtým nepodstúpili chemoterapiu. Randomizované dvojito zaslepené porovnanie. N Engl J Med. (1985)
 170. Watson J. Oxidanty, antioxidanty a súčasná nevyliečiteľnosť metastatických rakovín. Otvorte Biol. (2013)
 171. Chen Q, a kol. Farmakologické dávky askorbátu pôsobia ako prooxidant a znižujú rast agresívnych nádorových xenoimplantátov u myší. Proc Natl Acad Sci USA. (2008)
 172. Cairns RA. Ovládače fenotypu Warburg. RakovinaJ. (2015)
 173. Omaye ST, a kol. Meranie vitamínu C v zložkách krvi pomocou vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie. Dôsledok pri hodnotení stavu vitamínuC. Ann NY Acad Sci. (1987)
 174. Carr AC, a kol. Askorbát ľudského kostrového svalstva vysoko reaguje na zmeny v príjme vitamínu C a plazmatických koncentráciách. Am J Clin Nutr. (2013)
 175. Savini I, a kol. SVCT1 a SVCT2: kľúčové proteíny pre príjem vitamínuC. Aminokyseliny. (2008)
 176. Peternelj TT, Coombes JS. Doplnenie antioxidantov počas tréningu: prospešné alebo škodlivé. Sports Med. (2011)
 177. Cupps TR, Fauci AS. Imunoregulácia u človeka sprostredkovaná kortikosteroidmi. ImmunolRev. (1982)
 178. Davison G, Gleeson M. Vplyv akútneho príjmu vitamínu C a/alebo sacharidov na hormonálne, cytokínové a imunitné odpovede na predĺžené cvičenie. Int J Sport Nutr Exerc Metab. (2005)
 179. d e Palmer FM a kol. Vplyv suplementácie vitamínu C na oxidačné a slinné zmeny IgA po ultramaratóne. Eur J Appl Physiol. (2003)
 180. d e Carrillo AE, Murphy RJ, Cheung SS. Suplementácia vitamínu C a slinná imunitná funkcia po cvičení a tepelnom strese. Int J Sports Physiol Perform. (2008)
 181. d e Nakhostin-Roohi B, a kol. Účinok suplementácie vitamínu C na peroxidáciu lipidov, poškodenie svalov a zápal po 30-minútovom cvičení pri 75% VO2max. J Sports Med Phys Fitness. (2008)
 182. Fischer CP a kol. Suplementácia vitamínmi C a E inhibuje uvoľňovanie interleukínu-6 z kontrakcie ľudského kostrového svalstva. J Physiol. (2004)
 183. Keller C, a kol. Transkripčná aktivácia génu IL-6 v ľudskom kontrakčnom kostrovom svale: vplyv obsahu svalového glykogénu. FASEBJ. (2001)
 184. Steensberg A, a kol. Produkcia interleukínu-6 v kontrakcii ľudského kostrového svalstva je ovplyvnená obsahom svalového glykogénu pred cvičením. J Physiol. (2001)
 185. Petersen EW, a kol. Akútna liečba IL-6 zvyšuje obrat mastných kyselín u starších ľudí in vivo a v tkanivovej kultúre in vitro. Am J Physiol Endocrinol Metab. (2005)
 186. Carey AL, a kol. Interleukín-6 zvyšuje inzulínom stimulovanú likvidáciu glukózy u ľudí a absorpciu glukózy a oxidáciu mastných kyselín in vitro prostredníctvom AMP-aktivovanej proteínkinázy. Diabetes. (2006)
 187. Bruce ČR, Dyck DJ. Cytokínová regulácia metabolizmu mastných kyselín kostrového svalstva: účinok interleukínu-6 a tumor nekrotizujúceho faktora alfa. Am J Physiol Endocrinol Metab. (2004)
 188. van Hall G, a kol. Interleukín-6 stimuluje lipolýzu a oxidáciu tukov u ľudí. J Clin Endocrinol Metab. (2003)
 189. Douglas RM a kol. Vitamín C na prevenciu a liečbu bežného prechladnutia. Cochrane Database Syst Rev. (2007)
 190. Hemilä H, Chalker E. Vitamín C na prevenciu a liečbu bežného prechladnutia. Cochrane Database Syst Rev. (2013)
 191. Ekkekakis P, Lind E. Cvičenie sa necíti rovnako, keď máte nadváhu: vplyv vlastnej zvolenej a vnútenej intenzity na afekt a námahu. Int J Obes (Londýn). (2006)
 192. Huck CJ a kol. Stav vitamínu C a vnímanie námahy počas cvičenia u obéznych dospelých, ktorí dodržiavajú diétu so zníženým obsahom kalórií. Výživa. (2012)
 193. Marshall RJ a kol. Zdá sa, že doplnkový vitamín C spomaľuje dostihové chrty. J Nutr. (2002)
 194. Gomez-Cabrera MC, a kol. Perorálne podávanie vitamínu C znižuje mitochondriálnu biogenézu svalov a brzdí tréningom indukované adaptácie vo vytrvalostnom výkone. Am J Clin Nutr. (2008)
 195. Ristow M, a kol. Antioxidanty zabraňujú zdraviu prospešným účinkom fyzického cvičenia u ľudí. Proc Natl Acad Sci USA. (2009)
 196. Zhu LL, a kol. Vitamín C zabraňuje úbytku hypogonadálnej kostnej hmoty. PLoS One. (2012)
 197. Anderson TW, Suranyi G, Beaton GH. Vplyv veľkých dávok vitamínu C na zimné choroby. Med Assoc J.Môže(1974)
 198. Douglas RM. Vitamín C na prevenciu a liečbu bežného prechladnutia. PLoS One. (2005)
 199. Pauling L. Význam dôkazov o kyseline askorbovej a nádche. Proc Natl Acad Sci USA. (1971)
 200. Ritzel VG. Krtische Beurteilung des Vitamins C als Prophylacticum und Therapeuticum der Erkältungskrankheiten. Helv Med Acta. (1961)
 201. Vilchèze C, a kol. Mycobacterium tuberculosis je mimoriadne citlivé na zabíjanie Fentonovou reakciou vyvolanou vitamínomC. Príroda. (2013)
 202. Schulze HR, Gallenkamp H, Staudinger H. Mikrozomálny transport elektrónov závislý od NADH. Hoppe Seylers Z Physiol Chem. (1970)
 203. Lumper L, Schneider W, Staudinger H. Štúdie o kinetike mikrozomálnej NADH: semidehydroaskorbát oxidoreduktázy. Hoppe Seylers Z Physiol Chem. (1967)
 204. Wakefield LM, Cass AE, Radda GK. Prenos elektrónov cez chromafínovú granulovú membránu. Use of EPR to demonstrate reduction of intravesicular ascorbate radical by the extravesicular mitochondrial NADH:ascorbate radical oxidoreductase. J Biol Chem. (1986)
 205. Bielski BHJ, Allen AO, Schwarz HA. Mechanism of the disproportionation of ascorbate radicals. J Am Chem Soc. (1981)
 206. Wells WW, Xu DP. Dehydroascorbate reduction. J Bioenerg Biomembr. (1994)
 207. Jackson TS, et al. Ascorbate prevents the interaction of superoxide and nitric oxide only at very high physiological concentrations. Circ Res. (1998)
 208. Landino LM, et al. Ascorbic acid reduction of microtubule protein disulfides and its relevance to protein S-nitrosylation assays. Biochem Biophys Res Commun. (2006)
 209. Buettner GR. The pecking order of free radicals and antioxidants: lipid peroxidation, alpha-tocopherol, and ascorbate. Arch Biochem Biophys. (1993)
 210. Buettner GR, Jurkiewicz BA. Catalytic metals, ascorbate and free radicals: combinations to avoid. Radiat Res. (1996)
 211. Buettner GR. Ascorbate oxidation: UV absorbance of ascorbate and ESR spectroscopy of the ascorbyl radical as assays for iron. Free Radic Res Commun. (1990)
 212. Buettner GR. Ascorbate autoxidation in the presence of iron and copper chelates. Free Radic Res Commun. (1986)
 213. Buettner GR. In the absence of catalytic metals ascorbate does not autoxidize at pH 7: ascorbate as a test for catalytic metals. J Biochem Biophys Methods. (1988)
 214. Alessio HM, Goldfarb AH. Lipid peroxidation and scavenger enzymes during exercise: adaptive response to training. J Appl Physiol. (1988)
 215. Heitkamp HC, et al. Effect of an 8-week endurance training program on markers of antioxidant capacity in women. J Sports Med Phys Fitness. (2008)
 216. Higuchi M, et al. Superoxide Dismutase and Catalase in Skeletal Muscle: Adaptive Response to Exercise. J Gerontol. (1985)
 217. Oh-ishi S, et al. Effects of endurance training on superoxide dismutase activity, content and mRNA expression in rat muscle. Clin Exp Pharmacol Physiol. (1997)
 218. Fordyce MK, Kassouny ME. Influence of vitamin C restriction on guinea pig adrenal calcium and plasma corticosteroids. J Nutr. (1977)
 219. Doulas NL, Constantopoulos A, Litsios B. Effect of ascorbic acid on guinea pig adrenal adenylate cyclase activity and plasma cortisol. J Nutr. (1987)
 220. Hodges JR, Hotston RT. Suppression of adrenocorticotrophic activity in the ascorbic acid deficient guinea-pig. Br J Pharmacol. (1971)
 221. Kodama M, et al. Intraperitoneal administration of ascorbic acid delays the turnover of 3H-labelled cortisol in the plasma of an ODS rat, but not in the Wistar rat. Evidence in support of the cardinal role of vitamin C in the progression of glucocorticoid synthesis. In Vivo. (1996)
 222. Kodama M, et al. Vitamin C infusion treatment enhances cortisol production of the adrenal via the pituitary ACTH route. In Vivo. (1994)
 223. Davison G, Gleeson M. The effect of 2 weeks vitamin C supplementation on immunoendocrine responses to 2.5 h cycling exercise in man. Eur J Appl Physiol. (2006)
 224. Kallner A. Influence of vitamin C status on the urinary excretion of catecholamines in stress. Hum Nutr Clin Nutr. (1983)
 225. d Ayinde OC, Ogunnowo S, Ogedegbe RA. Influence of Vitamin C and Vitamin E on testicular zinc content and testicular toxicity in lead exposed albino rats. BMC Pharmacol Toxicol. (2012)
 226. Harikrishnan R, et al. Protective effect of ascorbic acid against ethanol-induced reproductive toxicity in male guinea pigs. Br J Nutr. (2013)
 227. Jewo PI, et al. The protective role of ascorbic acid in burn-induced testicular damage in rats. Burns. (2012)
 228. Saki G, et al. Effect of administration of vitamins C and E on fertilization capacity of rats exposed to noise stress. Noise Health. (2013)
 229. Takhshid MA, et al. Protective effect of vitamins e and C on endosulfan-induced reproductive toxicity in male rats. Iran J Med Sci. (2012)
 230. Vani K, et al. Clinical relevance of vitamin C among lead-exposed infertile men. Genet Test Mol Biomarkers. (2012)
 231. Thomas LD, et al. Ascorbic acid supplements and kidney stone incidence among men: a prospective study. JAMA Intern Med. (2013)
 232. Flatmark T, Terland O. Cytochrome b 561 of the bovine adrenal chromaffin granules. A high potential b-type cytochrome. Biochim Biophys Acta. (1971)
 233. Njus D, et al. Electron transfer across the chromaffin granule membrane. J Biol Chem. (1983)
 234. Levine M, et al. Ascorbic acid and catecholamine secretion from cultured chromaffin cells. J Biol Chem. (1983)
 235. Padayatty SJ, et al. Human adrenal glands secrete vitamin C in response to adrenocorticotrophic hormone. Am J Clin Nutr. (2007)
 236. Stone KJ, Townsley BH. The effect of L-ascorbate on catecholamine biosynthesis. Biochem J. (1973)
 237. Kurtzman D, et al. Fatigue and lower-extremity ecchymosis in a 36-year-old woman. Scurvy. Arch Dermatol. (2012)
 238. Olmedo JM, et al. Scurvy: a disease almost forgotten. Int J Dermatol. (2006)
 239. Hirschmann JV, Raugi GJ. Adult scurvy. J Am Acad Dermatol. (1999)
 240. Amano A, et al. Effect of ascorbic acid deficiency on catecholamine synthesis in adrenal glands of SMP30/GNL knockout mice. Eur J Nutr. (2013)
 241. Menniti FS, Knoth J, Diliberto EJ Jr. Role of ascorbic acid in dopamine beta-hydroxylation. The endogenous enzyme cofactor and putative electron donor for cofactor regeneration. J Biol Chem. (1986)
 242. Richards ML, Sadee W. Human neuroblastoma cell lines as models of catechol uptake. Brain Res. (1986)
 243. May JM, et al. Ascorbic acid efficiently enhances neuronal synthesis of norepinephrine from dopamine. Brain Res Bull. (2013)
 244. Bedwal RS, Bahuguna A. Zinc, copper and selenium in reproduction. Experientia. (1994)
 245. Tuncer I, et al. Histological effects of zinc and melatonin on rat testes. Bratisl Lek Listy. (2011)
 246. Kratzing CC, Kelly JD, Kratzing JE. Ascorbic acid in fetal rat brain. J Neurochem. (1985)
 247. Kratzing CC, Kelly JD. Tissue levels of ascorbic acid during rat gestation. Int J Vitam Nutr Res. (1982)
 248. Zalani S, Rajalakshmi R, Parekh LJ. Ascorbic acid concentration of human fetal tissues in relation to fetal size and gestational age. Br J Nutr. (1989)
 249. Lykkesfeldt J, et al. Vitamin C deficiency in weanling guinea pigs: differential expression of oxidative stress and DNA repair in liver and brain. Br J Nutr. (2007)
 250. Harrison FE, et al. Low ascorbic acid and increased oxidative stress in gulo(-/-) mice during development. Brain Res. (2010)
 251. Harrison FE, et al. Low vitamin C and increased oxidative stress and cell death in mice that lack the sodium-dependent vitamin C transporter SVCT2. Free Radic Biol Med. (2010)
 252. Tveden-Nyborg P, et al. Vitamin C deficiency in early postnatal life impairs spatial memory and reduces the number of hippocampal neurons in guinea pigs. Am J Clin Nutr. (2009)
 253. Tveden-Nyborg P, et al. Maternal vitamin C deficiency during pregnancy persistently impairs hippocampal neurogenesis in offspring of guinea pigs. PLoS One. (2012)
 254. Richardson ME, Fox MR, Fry BE Jr. Pathological changes produced in Japanese quail by ingestion of cadmium. J Nutr. (1974)
 255. Fox MR. Protective effects of ascorbic acid against toxicity of heavy metals. Ann NY Acad Sci. (1975)
 256. Fox MRS, et al. EFFECTS OF VITAMIN C AND IRON ON CADMIUM METABOLISM. Ann NY Acad Sci. (1980)
 257. Fox MR, et al. Effect of ascorbic acid on cadmium toxicity in the young coturnix. J Nutr. (1971)
 258. Suzuki T, Yoshida A. Long-term effectiveness of dietary iron and ascorbic acid in the prevention and cure of cadmium toxicity in rats. Am J Clin Nutr. (1978)
 259. Hill CH. Interactions of vitamin C with lead and mercury. Ann NY Acad Sci. (1980)
 260. Blackstone S, Hurley RJ, Hughes RE. Some inter-relationships between vitamin C (L-ascorbic acid) and mercury in the guinea-pig. Food Cosmet Toxicol. (1974)
 261. Murray DR, Hughes RE. The influence of dietary ascorbic acid on the concentration of mercury in guinea-pig tissues {proceedings}. Proc Nutr Soc. (1976)
 262. Chatterjee GC, Pal DR. Metabolism of L-ascorbic acid in rats under in vivo administration of mercury: effect of L-ascorbic acid supplementation. Int J Vitam Nutr Res. (1975)
 263. Goyer RA, Cherian MG. Ascorbic acid and EDTA treatment of lead toxicity in rats. Life Sci. (1979)
 264. Calabrese EJ, et al. The effects of vitamin C supplementation on blood and hair levels of cadmium, lead, and mercury. Ann NY Acad Sci. (1987)
 265. Naha N, Manna B. Mechanism of lead induced effects on human spermatozoa after occupational exposure. Kathmandu Univ Med J (KUMJ). (2007)
 266. Naha N, Chowdhury AR. Inorganic lead exposure in battery and paint factory: effect on human sperm structure and functional activity. J UOEH. (2006)
 267. Stamp LK, et al. Clinically insignificant effect of supplemental vitamin C on serum urate in patients with gout; A pilot randomised controlled trial. Arthritis Rheum. (2013)
 268. May JM, Qu ZC, Mendiratta S. Protection and recycling of alpha-tocopherol in human erythrocytes by intracellular ascorbic acid. Arch Biochem Biophys. (1998)
 269. Niki E, et al. Interaction among vitamin C, vitamin E, and beta-carotene. Am J Clin Nutr. (1995)
 270. Seregi A, Schaefer A, Komlós M. Protective role of brain ascorbic acid content against lipid peroxidation. Experientia. (1978)
 271. Kovachich GB, Mishra OP. The effect of ascorbic acid on malonaldehyde formation, K+, Na+ and water content of brain slices. Exp Brain Res. (1983)
 272. Sato K, Saito H, Katsuki H. Synergism of tocopherol and ascorbate on the survival of cultured brain neurones. Neuroreport. (1993)
 273. Bano S, Parihar MS. Reduction of lipid peroxidation in different brain regions by a combination of alpha-tocopherol and ascorbic acid. J Neural Transm. (1997)
 274. Hazell T. Vitamin C has a key physiological role in facilitating the absorption of non-heme iron from the diet. Hum Nutr Appl Nutr. (1987)
 275. Kalgaonkar S, Lönnerdal B. Effects of dietary factors on iron uptake from ferritin by Caco-2 cells. J Nutr Biochem. (2008)
 276. Han O, et al. Ascorbate offsets the inhibitory effect of inositol phosphates on iron uptake and transport by Caco-2 cells. Proc Soc Exp Biol Med. (1995)
 277. Engle-Stone R, et al. Meat and ascorbic acid can promote Fe availability from Fe-phytate but not from Fe-tannic acid complexes. J Agric Food Chem. (2005)
 278. Mirvish SS, et al. Ascorbate-nitrite reaction: possible means of blocking the formation of carcinogenic N-nitroso compounds. Science. (1972)
 279. Tannenbaum SR, Wishnok JS, Leaf CD. Inhibition of nitrosamine formation by ascorbic acid. Am J Clin Nutr. (1991)
 280. Mirvish SS. Effects of vitamins C and E on N-nitroso compound formation, carcinogenesis, and cancer. Cancer. (1986)
 281. Combet E, et al. Dietary phenolic acids and ascorbic acid: Influence on acid-catalyzed nitrosative chemistry in the presence and absence of lipids. Free Radic Biol Med. (2010)
 282. Chang SK, et al. Accelerating effect of ascorbic acid on N-nitrosamine formation and nitrosation by oxyhyponitrite. Cancer Res. (1979)
 283. Loh YH, et al. N-Nitroso compounds and cancer incidence: the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC)-Norfolk Study. Am J Clin Nutr. (2011)
 284. Mirvish SS, et al. Effect of feeding nitrite, ascorbate, hemin, and omeprazole on excretion of fecal total apparent N-nitroso compounds in mice. Chem Res Toxicol. (2008)
 285. Johnston CS. Biomarkers for establishing a tolerable upper intake level for vitamin C. Nutr Rev. (1999)
 286. Hoyt CJ. Diarrhea from vitamin C. JAMA. (1980)
 287. Sauberlich HE. Bioavailability of vitamins. Prog Food Nutr Sci. (1985)
 288. Li H, Zou Y, Ding G. Dietary factors associated with dental erosion: a meta-analysis. PLoS One. (2012)
 289. McHugh GJ, Graber ML, Freebairn RC. Fatal vitamin C-associated acute renal failure. Anaesth Intensive Care. (2008)
 290. Nankivell BJ, Murali KM. Images in clinical medicine. Renal failure from vitamin C after transplantation. N Engl J Med. (2008)
 291. Lawton JM, et al. Acute oxalate nephropathy after massive ascorbic acid administration. Arch Intern Med. (1985)
 292. Swartz RD, et al. Hyperoxaluria and renal insufficiency due to ascorbic acid administration during total parenteral nutrition. Ann Intern Med. (1984)
 293. Wong K, et al. Acute oxalate nephropathy after a massive intravenous dose of vitamin C. Aust NZJ Med. (1994)
 294. Alkhunaizi AM, Chan L. Secondary oxalosis: a cause of delayed recovery of renal function in the setting of acute renal failure. J Am Soc Nephrol. (1996)
 295. Rathi S, Kern W, Lau K. Vitamin C-induced hyperoxaluria causing reversible tubulointerstitial nephritis and chronic renal failure: a case report. J Med Case Rep. (2007)
 296. Mashour S, Turner JF Jr, Merrell R. Acute renal failure, oxalosis, and vitamin C supplementation: a case report and review of the literature. Chest. (2000)
 297. Hoppe B, Langman CB. A United States survey on diagnosis, treatment, and outcome of primary hyperoxaluria. Pediatr Nephrol. (2003)
 298. Hatch M, et al. Effect of megadoses of ascorbic acid on serum and urinary oxalate. Eur Urol. (1980)
 299. Gabardi S, Munz K, Ulbricht C. A review of dietary supplement-induced renal dysfunction. Clin J Am Soc Nephrol. (2007)
 300. Baxmann AC, De OG Mendonça C, Heilberg IP. Effect of vitamin C supplements on urinary oxalate and pH in calcium stone-forming patients. Kidney Int. (2003)
 301. Knab AM, et al. Quercetin with vitamin C and niacin does not affect body mass or composition. Appl Physiol Nutr Metab. (2011)
 302. Mastaloudis A, et al. Antioxidant supplementation prevents exercise-induced lipid peroxidation, but not inflammation, in ultramarathon runners. Free Radic Biol Med. (2004)
 303. Camargo JL, Stifft J, Gross JL. The effect of aspirin and vitamins C and E on HbA1c assays. Clin Chim Acta. (2006)
 304. Hauth JC, et al. Vitamin C and E supplementation to prevent spontaneous preterm birth: a randomized controlled trial. Obstet Gynecol. (2010)
 305. De Marchi S, et al. Ascorbic acid prevents vascular dysfunction induced by oral glucose load in healthy subjects. Eur J Intern Med. (2012)
 306. Knab AM, et al. Influence of quercetin supplementation on disease risk factors in community-dwelling adults. J Am Diet Assoc. (2011)
 307. Fernandes PR, et al. Vitamin C restores blood pressure and vasodilator response during mental stress in obese children. Arq Bras Cardiol. (2011)
 308. Stewart JM, Ocon AJ, Medow MS. Ascorbate improves circulation in postural tachycardia syndrome. Am J Physiol Heart Circ Physiol. (2011)
 309. Christen WG, et al. Age-related cataract in a randomized trial of vitamins E and C in men. Arch Ophthalmol. (2010)
 310. Kuiper HC, et al. Vitamin C supplementation lowers urinary levels of 4-hydroperoxy-2-nonenal metabolites in humans. Free Radic Biol Med. (2011)
 311. Van Hoydonck PG, et al. Does vitamin C supplementation influence the levels of circulating oxidized LDL, sICAM-1, sVCAM-1 and vWF-antigen in healthy male smokers. Eur J Clin Nutr. (2004)
 312. Pareyson D, et al. Ascorbic acid in Charcot-Marie-Tooth disease type 1A (CMT-TRIAAL and CMT-TRAUK): a double-blind randomised trial. Lancet Neurol. (2011)
 313. Zhang M, et al. Vitamin C provision improves mood in acutely hospitalized patients. Nutrition. (2011)
 314. Bryant RJ, et al. Effects of vitamin E and C supplementation either alone or in combination on exercise-induced lipid peroxidation in trained cyclists. J Strength Cond Res. (2003)
 315. Stamatelopoulos KS, et al. Oral administration of ascorbic acid attenuates endothelial dysfunction after short-term cigarette smoking. Int J Vitam Nutr Res. (2003)
 316. Nazıroğlu M, et al. Vitamins C and E treatment combined with exercise modulates oxidative stress markers in blood of patients with fibromyalgia: a controlled clinical pilot study. Stress. (2010)
 317. Bryer SC, Goldfarb AH. Effect of high dose vitamin C supplementation on muscle soreness, damage, function, and oxidative stress to eccentric exercise. Int J Sport Nutr Exerc Metab. (2006)
 318. Mazloom Z, et al. Effect of vitamin C supplementation on postprandial oxidative stress and lipid profile in type 2 diabetic patients. Pak J Biol Sci. (2011)
 319. Yfanti C, et al. Effect of antioxidant supplementation on insulin sensitivity in response to endurance exercise training. Am J Physiol Endocrinol Metab. (2011)
 320. Fuller CJ, May MA, Martin KJ. The effect of vitamin E and vitamin C supplementation on LDL oxidizability and neutrophil respiratory burst in young smokers. J Am Coll Nutr. (2000)
 321. Guarnieri S, Riso P, Porrini M. Orange juice vs vitamin C: effect on hydrogen peroxide-induced DNA damage in mononuclear blood cells. Br J Nutr. (2007)
 322. Roberts LA, et al. Vitamin C consumption does not impair training-induced improvements in exercise performance. Int J Sports Physiol Perform. (2011)
 323. Gomes ME, et al. High dose ascorbic acid does not reverse central sympathetic overactivity in chronic heart failure. J Clin Pharm Ther. (2011)
 324. Chuin A, et al. Effect of antioxidants combined to resistance training on BMD in elderly women: a pilot study. Osteoporos Int. (2009)
 325. Kalpdev A, Saha SC, Dhawan V. Vitamin C and E supplementation does not reduce the risk of superimposed PE in pregnancy. Hypertens Pregnancy. (2011)
 326. Kim MK, et al. Long-term vitamin C supplementation has no markedly favourable effect on serum lipids in middle-aged Japanese subjects. Br J Nutr. (2004)
 327. Thompson D, et al. Prolonged vitamin C supplementation and recovery from eccentric exercise. Eur J Appl Physiol. (2004)
 328. Talaulikar VS, Chambers T, Manyonda I. Exploiting the antioxidant potential of a common vitamin: could vitamin C prevent postmenopausal osteoporosis. J Obstet Gynaecol Res. (2012)
 329. Theodorou AA, et al. No effect of antioxidant supplementation on muscle performance and blood redox status adaptations to eccentric training. Am J Clin Nutr. (2011)
 330. Lagowska-Lenard M, Stelmasiak Z, Bartosik-Psujek H. Influence of vitamin C on markers of oxidative stress in the earliest period of ischemic stroke. Pharmacol Rep. (2010)
 331. Ataka S, et al. Effects of Applephenon and ascorbic acid on physical fatigue. Nutrition. (2007)
 332. Khemis A, et al. A randomized controlled study to evaluate the depigmenting activity of L-ascorbic acid plus phytic acid-serum vs. placebo on solar lentigines. J Cosmet Dermatol. (2011)
 333. Mullan BA, et al. Pretreatment with intravenous ascorbic acid preserves endothelial function during acute hyperglycaemia (R1). Clin Exp Pharmacol Physiol. (2005)
 334. Kinlay S, et al. Long-term effect of combined vitamins E and C on coronary and peripheral endothelial function. J Am Coll Cardiol. (2004)
 335. Block G, et al. Vitamin C treatment reduces elevated C-reactive protein. Free Radic Biol Med. (2009)
 336. Johnston CS, Dancho CL, Strong GM. Orange juice ingestion and supplemental vitamin C are equally effective at reducing plasma lipid peroxidation in healthy adult women. J Am Coll Nutr. (2003)
 337. Retana-Ugalde R, et al. High dosage of ascorbic acid and alpha-tocopherol is not useful for diminishing oxidative stress and DNA damage in healthy elderly adults. Ann Nutr Metab. (2008)
 338. Colby JA, et al. Effect of ascorbic acid on inflammatory markers after cardiothoracic surgery. Am J Health Syst Pharm. (2011)
 339. Constantini NW, et al. The effect of vitamin C on upper respiratory infections in adolescent swimmers: a randomized trial. Eur J Pediatr. (2011)
 340. Petersen EE, et al. Efficacy of vitamin C vaginal tablets in the treatment of bacterial vaginosis: a randomised, double blind, placebo controlled clinical trial. Arzneimittelforschung. (2011)
 341. Ruiz-Ramos M, et al. Supplementation of ascorbic acid and alpha-tocopherol is useful to preventing bone loss linked to oxidative stress in elderly. J Nutr Health Aging. (2010)
 342. Gutierrez AD, et al. Does short-term vitamin C reduce cardiovascular risk in type 2 diabetes?. Endocr Pract. (2013)
 343. Kim TK, Lim HR, Byun JS. Vitamin C supplementation reduces the odds of developing a common cold in Republic of Korea Army recruits: randomised controlled trial. BMJ Mil Health. (2020)
 344. . Ineffectiveness of vitamin C in treating coryza. Practitioner. (1968)
 345. Lewis TL, et al. A controlled clinical trial of ascorbic acid for the common cold. Ann NY Acad Sci. (1975)
 346. Anderson TW, Reid DB, Beaton GH. Vitamin C and the common cold: a double-blind trial. Can Med Assoc J. (1972)
 347. Anderson TW, et al. Winter illness and vitamin C: the effect of relatively low doses. Can Med Assoc J. (1975)
 348. Audera C, et al. Mega-dose vitamin C in treatment of the common cold: a randomised controlled trial. Med J Aust. (2001)
 349. Carr AB, et al. Vitamin C and the common cold: a second MZ Cotwin control study. Acta Genet Med Gemellol (Roma). (1981)
 350. Carson M, et al. Vitamin C and the common cold. J Soc Occup Med. (1975)
 351. Charleston SS, Clegg KM. Ascorbic acid and the common cold. Lancet. (1972)
 352. Clegg KM, Macdonald JM. L-Ascorbic acid and D-isoascorbic acid in a common cold survey. Am J Clin Nutr. (1975)
 353. Coulehan JL, et al. Vitamin C prophylaxis in a boarding school. N Engl J Med. (1974)
 354. Coulehan JL, et al. Vitamin C and acute illness in Navajo school children. N Engl J Med. (1976)
 355. Elwood PC, et al. A randomized controlled trial of vitamin C in the prevention and amelioration of the common cold. Br J Prev Soc Med. (1976)
 356. Elwood PC, Hughes SJ, Leger AS. A randomized controlled trial of the therapeutic effect of vitamin C in the common cold. Practitioner. (1977)
 357. FRANZ WL, HEYL HL, SANDS GW. Blood ascorbic acid level in bioflavonoid and ascorbic acid therapy of common cold. J Am Med Assoc. (1956)
 358. Ludvigsson J, Hansson LO, Tibbling G. Vitamin C as a preventive medicine against common colds in children. Scand J Infect Dis. (1977)
 359. Miller JZ, et al. Therapeutic effect of vitamin C. A co-twin control study. JAMA. (1977)
 360. Peters EM, et al. Vitamin C supplementation reduces the incidence of postrace symptoms of upper-respiratory-tract infection in ultramarathon runners. Am J Clin Nutr. (1993)
 361. Pitt HA, Costrini AM. Vitamin C prophylaxis in marine recruits. JAMA. (1979)
 362. Schwartz AR, et al. Evaluation of the efficacy of ascorbic acid in prophylaxis of induced rhinovirus 44 infection in man. J Infect Dis. (1973)
 363. Tyrrell DA, et al. A trial of ascorbic acid in the treatment of the common cold. Br J Prev Soc Med. (1977)
 364. Walker GH, Bynoe ML, Tyrrell DA. Trial of ascorbic acid in prevention of colds. Br Med J. (1967)
 365. Baird IM, et al. The effects of ascorbic acid and flavonoids on the occurrence of symptoms normally associated with the common cold. Am J Clin Nutr. (1979)
 366. Gormly PJ. Megadosage of ascorbic acid in an Antarctic expedition. Br J Nutr. (1977)
 367. Gorton HC, Jarvis K. The effectiveness of vitamin C in preventing and relieving the symptoms of virus-induced respiratory infections. J Manipulative Physiol Ther. (1999)
 368. Hunt C, Chakravorty NK, Annan G. The clinical and biochemical effects of vitamin C supplementation in short-stay hospitalized geriatric patients. Int J Vitam Nutr Res. (1984)
 369. Hunt C, et al. The clinical effects of vitamin C supplementation in elderly hospitalised patients with acute respiratory infections. Int J Vitam Nutr Res. (1994)
 370. Suma Thomas, et al. Effect of High-Dose Zinc and Ascorbic Acid Supplementation vs Usual Care on Symptom Length and Reduction Among Ambulatory Patients With SARS-CoV-2 Infection: The COVID A to Z Randomized Clinical Trial. JAMA Netw Open. (2021)
 371. Saeidreza JamaliMoghadamSiahkali, et al. Safety and effectiveness of high-dose vitamin C in patients with COVID-19: a randomized open-label clinical trial. Eur J Med Res. (2021)
 372. Han-Yao Huang, et al. The effects of vitamin C supplementation on serum concentrations of uric acid: results of a randomized controlled trial. Arthritis Rheum. (2005)
 373. Sargeant LA, et al. Vitamin C and hyperglycemia in the European Prospective Investigation into Cancer–Norfolk (EPIC-Norfolk) study: a population-based study. Diabetes Care. (2000)
 374. Kositsawat J, Freeman VL. Vitamin C and A1c relationship in the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) 2003-2006. J Am Coll Nutr. (2011)
 375. Wilson R, et al. Inadequate Vitamin C Status in Prediabetes and Type 2 Diabetes Mellitus: Associations with Glycaemic Control, Obesity, and Smoking. Nutrients. (2017)
 376.  Rehman K, Akash MSH. Mechanism of Generation of Oxidative Stress and Pathophysiology of Type 2 Diabetes Mellitus: How Are They Interlinked?. J Cell Biochem. (2017)
 377. Jenkins DJA, et al. Supplemental Vitamins and Minerals for CVD Prevention and Treatment. J Am Coll Cardiol. (2018)
 378. Bailey DM, et al. Oxidative stress, inflammation and recovery of muscle function after damaging exercise: effect of 6-week mixed antioxidant supplementation. Eur J Appl Physiol. (2011)
 379. Yfanti C, et al. Role of vitamin C and E supplementation on IL-6 in response to training. J Appl Physiol. (2012)
 380. Morrison D, et al. Vitamin C and E supplementation prevents some of the cellular adaptations to endurance-training in humans. Free Radic Biol Med. (2015)
 381. Sohler A, Kruesi M, Pfeiffer CC. Blood Lead Levels in Psychiatric Outpatients Reduced by Zinc and Vitamin C. J Orthomol Psychiatry. (1977)
 382. BOINES GJ, HOROSCHAK S. Hesperidine and ascorbic acid in the prevention of upper respiratory infections. Int Rec Med Gen Pract Clin. (1956)
 383. Chavance M, et al. Does multivitamin supplementation prevent infections in healthy elderly subjects? A controlled trial. Int J Vitam Nutr Res. (1993)
 384. NIEMI T. Acute respiratory infections and vitamin C. Duodecim. (1951)
 385. Cook NR, et al. A randomized factorial trial of vitamins C and E and beta carotene in the secondary prevention of cardiovascular events in women: results from the Women’s Antioxidant Cardiovascular Study. Arch Intern Med. (2007)
 386. Mahalanabis D, et al. Antioxidant vitamins E and C as adjunct therapy of severe acute lower-respiratory infection in infants and young children: a randomized controlled trial. Eur J Clin Nutr. (2006)
 387. Mahalanabis D, et al. Vitamin E and vitamin C supplementation does not improve the clinical course of measles with pneumonia in children: a controlled trial. J Trop Pediatr. (2006)
 388. Sesso HD, et al. Vitamins E and C in the prevention of cardiovascular disease in men: the Physicians‘ Health Study II randomized controlled trial. JAMA. (2008)
 389. Bancalari A, et al. Prophylactic value of vitamin C in acute respiratory tract infections in schoolchildren. Rev Med Chil. (1984)
 390. Liljefors I. Vitamin C and the common cold. Lakartidningen. (1972)
 391. RITZEL G. Critical evaluation of vitamin C as a prophylactic and therapeutic agent in colds. Helv Med Acta. (1961)
 392. Mochalkin NI. Ascorbic acid in the complex therapy of acute pneumonia. Voen Med Zh. (1970)
 393. Svirbely JL, Szent-Györgyi A. The chemical nature of vitamin C. Biochem J. (1932)
 394. Zilva SS. The isolation and identification of vitamin C. Arch Dis Child. (1935)
 395. Kyle RA, Shampo MA. Walter Haworth–synthesis of vitamin C. Mayo Clin Proc. (2002)
 396. Hemilä H. Vitamin C supplementation and the common cold–was Linus Pauling right or wrong. Int J Vitam Nutr Res. (1997)
 397. Deni L. Dr. Linus Pauling and vitamin C. J Nurs Care. (1979)
 398. Kodama M, Kodama T. Is Linus Pauling, a vitamin C advocate, just making much ado about nothing? (Review). In Vivo. (1994)
 399.  Naidu KA. Vitamin C in human health and disease is still a mystery? An overview. Nutr J. (2003)
 400. Karlowski TR, et al. Ascorbic acid for the common cold. A prophylactic and therapeutic trial. JAMA. (1975)
 401. Cameron E, Pauling L, Leibovitz B. Ascorbic acid and cancer: a review. Cancer Res. (1979)
 402. Maughan RJ, Depiesse F, Geyer H; International Association of Athletics Federations. The use of dietary supplements by athletes. J Sports Sci. (2007)
 403. Dietary supplement fact sheet Vitamin C.
 404. García-Closas R, et al. Dietary sources of vitamin C, vitamin E and specific carotenoids in Spain. Br J Nutr. (2004)
 405. Nishiyama I, et al. Varietal difference in vitamin C content in the fruit of kiwifruit and other actinidia species. J Agric Food Chem. (2004)
 406. Agudo A, et al. Dietary intake of vegetables and fruits among adults in five regions of Spain. EPIC Group of Spain. European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition. Eur J Clin Nutr. (1999)
 407. d Subar AF, et al. Dietary sources of nutrients among US adults, 1989 to 1991. J Am Diet Assoc. (1998)
 408. Cotton PA, et al. Dietary sources of nutrients among US adults, 1994 to 1996. J Am Diet Assoc. (2004)
 409. Furusawa H, et al. Vitamin C is not essential for carnitine biosynthesis in vivo: verification in vitamin C-depleted senescence marker protein-30/gluconolactonase knockout mice. Biol Pharm Bull. (2008)
 410. HELLMAN L, BURNS JJ. Metabolism of L-ascorbic acid-1-C14 in man. J Biol Chem. (1958)
 411. Seib PA, Tolbert BM. Ascorbic Acid: Chemistry, Metabolism, and Uses. Adv Chem. (1982)
 412. Dhariwal KR, Hartzell WO, Levine M. Ascorbic acid and dehydroascorbic acid measurements in human plasma and serum. Am J Clin Nutr. (1991)
 413. Okamura M. Uptake of L-ascorbic acid and L-dehydroascorbic acid by human erythrocytes and HeLa cells. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). (1979)
 414. Hulse JD, Ellis SR, Henderson LM. Carnitine biosynthesis. beta-Hydroxylation of trimethyllysine by an alpha-ketoglutarate-dependent mitochondrial dioxygenase. J Biol Chem. (1978)
 415. Rush RA, Geffen LB. Dopamine beta-hydroxylase in health and disease. Crit Rev Clin Lab Sci. (1980)
 416. Cameron E, Pauling L. Ascorbic acid and the glycosaminoglycans. An orthomolecular approach to cancer and other diseases. Oncology. (1973)
 417. Nishikimi M, Yagi K. Molecular basis for the deficiency in humans of gulonolactone oxidase, a key enzyme for ascorbic acid biosynthesis. Am J Clin Nutr. (1991)
 418. Kasa RM. Vitamin C: from scurvy to the common cold. Am J Med Technol. (1983)
 419. Touyz LZ. Vitamin C, oral scurvy and periodontal disease. S Afr Med J. (1984)
 420. Wilson LG. The clinical definition of scurvy and the discovery of vitamin C. J Hist Med Allied Sci. (1975)
 421. Ayaori M, et al. Plasma levels and redox status of ascorbic acid and levels of lipid peroxidation products in active and passive smokers. Environ Health Perspect. (2000)
 422. Schectman G. Estimating ascorbic acid requirements for cigarette smokers. Ann NY Acad Sci. (1993)
 423. Will JC, Byers T. Does diabetes mellitus increase the requirement for vitamin C. Nutr Rev. (1996)
 424. Stankova L, et al. Plasma ascorbate concentrations and blood cell dehydroascorbate transport in patients with diabetes mellitus. Metabolism. (1984)
 425. Sinclair AJ, et al. Low plasma ascorbate levels in patients with type 2 diabetes mellitus consuming adequate dietary vitamin C. Diabet Med. (1994)
 426. Hume R, et al. Leucocyte ascorbic acid levels after acute myocardial infarction. Br Heart J. (1972)
 427. Riemersma RA, et al. Vitamin C and the risk of acute myocardial infarction. Am J Clin Nutr. (2000)
 428. Scott P, et al. Vitamin C status in patients with acute pancreatitis. Br J Surg. (1993)
 429. Bonham MJ, et al. Early ascorbic acid depletion is related to the severity of acute pancreatitis. Br J Surg. (1999)
 430. Padayatty SJ1, et al. Vitamin C as an antioxidant: evaluation of its role in disease prevention. J Am Coll Nutr. (2003)
 431. Dallongeville J, et al. Cigarette smoking is associated with unhealthy patterns of nutrient intake: a meta-analysis. J Nutr. (1998)
 432. Hori M, Nishida K. Oxidative stress and left ventricular remodelling after myocardial infarction. Cardiovasc Res. (2009)
 433. Pereda J, et al. Interaction between cytokines and oxidative stress in acute pancreatitis. Curr Med Chem. (2006)
 434. Stadler K. Oxidative stress in diabetes. Adv Exp Med Biol. (2012)
 435. Directive 2002/46/EC.
 436. Bergström T, Bergman J, Möller L. Vitamin A and C compounds permitted in supplements differ in their abilities to affect cell viability, DNA and the DNA nucleoside deoxyguanosine. Mutagenesis. (2011)
 437. Gruenwald J, et al. Safety and tolerance of ester-C compared with regular ascorbic acid. Adv Ther. (2006)
 438. Verlangieri AJ, Fay MJ, Bannon AW. Comparison of the anti-scorbutic activity of L-ascorbic acid and Ester C in the non-ascorbate synthesizing Osteogenic Disorder Shionogi (ODS) rat. Life Sci. (1991)
 439. Moyad MA, et al. Vitamin C with metabolites reduce oxalate levels compared to ascorbic acid: a preliminary and novel clinical urologic finding. Urol Nurs. (2009)
 440. Moyad MA, et al. Vitamin C with metabolites: additional analysis suggests favorable changes in oxalate. Urol Nurs. (2009)
 441. Van Straten M, Josling P. Preventing the common cold with a vitamin C supplement: a double-blind, placebo-controlled survey. Adv Ther. (2002)
 442. Koshiishi I, et al. Degradation of dehydroascorbate to 2,3-diketogulonate in blood circulation. Biochim Biophys Acta. (1998)
 443. Hickey DS, Roberts HJ, Cathcart RF. Dynamic Flow: A New Model for Ascorbate. J Orthomol Med. (2005)
 444. Wang Y, et al. Human vitamin C (L-ascorbic acid) transporter SVCT1. Biochem Biophys Res Commun. (2000)
 445. Hickey S, Roberts H. Misleading information on the properties of vitamin C. PLoS Med. (2005)
 446. Padayatty SJ, et al. Vitamin C pharmacokinetics: implications for oral and intravenous use. Ann Intern Med. (2004)
 447. Mason SA1, et al. High dose vitamin C supplementation increases skeletal muscle vitamin C concentration and SVCT2 transporter expression but does not alter redox status in healthy males. Free Radic Biol Med. (2014)
 448. Frei B, et al. Gas phase oxidants of cigarette smoke induce lipid peroxidation and changes in lipoprotein properties in human blood plasma. Protective effects of ascorbic acid. Biochem J. (1991)
 449. Panda K, et al. Vitamin C prevents cigarette smoke-induced oxidative damage in vivo. Free Radic Biol Med. (2000)
 450. Harrison FE1, May JM. Vitamin C function in the brain: vital role of the ascorbate transporter SVCT2. Free Radic Biol Med. (2009)
 451. Sotiriou S, et al. Ascorbic-acid transporter Slc23a1 is essential for vitamin C transport into the brain and for perinatal survival. Nat Med. (2002)
 452. Lam DK, Daniel PM. The influx of ascorbic acid into the rat’s brain. QJ Exp Physiol. (1986)
 453. Agus DB, et al. Vitamin C crosses the blood-brain barrier in the oxidized form through the glucose transporters. J Clin Invest. (1997)
 454. García Mde L, et al. Sodium vitamin C cotransporter SVCT2 is expressed in hypothalamic glial cells. Glia. (2005)
 455. Angelow S, Haselbach M, Galla HJ. Functional characterisation of the active ascorbic acid transport into cerebrospinal fluid using primary cultured choroid plexus cells. Brain Res. (2003)
 456. Hakvoort A, Haselbach M, Galla HJ. Active transport properties of porcine choroid plexus cells in culture. Brain Res. (1998)
 457. Spector R. Vitamin homeostasis in the central nervous system. N Engl J Med. (1977)
 458. Spector R, Lorenzo AV. Ascorbic acid homeostasis in the central nervous system. Am J Physiol. (1973)
 459. Miele M, Fillenz M. In vivo determination of extracellular brain ascorbate. J Neurosci Methods. (1996)
 460. Schenk JO, et al. Homeostatic control of ascorbate concentration in CNS extracellular fluid. Brain Res. (1982)
 461. Lönnrot K, et al. The effect of ascorbate and ubiquinone supplementation on plasma and CSF total antioxidant capacity. Free Radic Biol Med. (1996)
 462. Reiber H, Ruff M, Uhr M. Ascorbate concentration in human cerebrospinal fluid (CSF) and serum. Intrathecal accumulation and CSF flow rate. Clin Chim Acta. (1993)
 463. Harrison FE, et al. Vitamin C distribution and retention in the mouse brain. Brain Res. (2010)
 464. Milby K, Oke A, Adams RN. Detailed mapping of ascorbate distribution in rat brain. Neurosci Lett. (1982)
 465. Mefford IN, Oke AF, Adams RN. Regional distribution of ascorbate in human brain. Brain Res. (1981)
 466. Odumosu A, Wilson CW. Regional brain ascorbic acid distribution: its functional relationship to appetite and leptazol-induced convulsions in guinea-pigs. Int J Vitam Nutr Res. (1980)
 467. Tsukaguchi H, et al. A family of mammalian Na+-dependent L-ascorbic acid transporters. Nature. (1999)
 468. Mun GH, et al. Immunohistochemical study of the distribution of sodium-dependent vitamin C transporters in adult rat brain. J Neurosci Res. (2006)
 469. Diliberto EJ Jr, Allen PL. Semidehydroascorbate as a product of the enzymic conversion of dopamine to norepinephrine. Coupling of semidehydroascorbate reductase to dopamine-beta-hydroxylase. Mol Pharmacol. (1980)
 470. Diliberto EJ Jr, Allen PL. Mechanism of dopamine-beta-hydroxylation. Semidehydroascorbate as the enzyme oxidation product of ascorbate. J Biol Chem. (1981)
 471. Chatterjee IB, et al. Synthesis and some major functions of vitamin C in animals. Ann NY Acad Sci. (1975)
 472. Semenza GL. HIF-1, O(2), and the 3 PHDs: how animal cells signal hypoxia to the nucleus. Cell. (2001)
 473. Kuo CH, et al. Effect of ascorbic acid on release of acetylcholine from synaptic vesicles prepared from different species of animals and release of noradrenaline from synaptic vesicles of rat brain. Life Sci. (1979)
 474. Dhingra D, Parle M, Kulkarni SK. Comparative brain cholinesterase-inhibiting activity of Glycyrrhiza glabra, Myristica fragrans, ascorbic acid, and metrifonate in mice. J Med Food. (2006)
 475. Ciani E, et al. Inhibition of free radical production or free radical scavenging protects from the excitotoxic cell death mediated by glutamate in cultures of cerebellar granule neurons. Brain Res. (1996)
 476. Atlante A, et al. Glutamate neurotoxicity in rat cerebellar granule cells: a major role for xanthine oxidase in oxygen radical formation. J Neurochem. (1997)
 477. Majewska MD, Bell JA, London ED. Regulation of the NMDA receptor by redox phenomena: inhibitory role of ascorbate. Brain Res. (1990)
 478. Majewska MD, Bell JA. Ascorbic acid protects neurons from injury induced by glutamate and NMDA. Neuroreport. (1990)
 479. Radak Z, et al. Adaptation to exercise-induced oxidative stress: from muscle to brain. Exerc Immunol Rev. (2001)
 480. Kovacheva-Ivanova S, Bakalova R, Ribavov SR. Immobilization stress enhances lipid peroxidation in the rat lungs. Materials and methods. Gen Physiol Biophys. (1994)
 481. Oishi K, et al. Oxidative stress and haematological changes in immobilized rats. Acta Physiol Scand. (1999)
 482. Moretti M, et al. Protective effects of ascorbic acid on behavior and oxidative status of restraint-stressed mice. J Mol Neurosci. (2013)
 483. Moretti M, et al. Involvement of different types of potassium channels in the antidepressant-like effect of ascorbic acid in the mouse tail suspension test. Eur J Pharmacol. (2012)
 484. Galeotti N, et al. Effect of potassium channel modulators in mouse forced swimming test. Br J Pharmacol. (1999)
 485. Bortolatto CF, et al. Involvement of potassium channels in the antidepressant-like effect of venlafaxine in mice. Life Sci. (2010)
 486. Binfaré RW, et al. Ascorbic acid administration produces an antidepressant-like effect: evidence for the involvement of monoaminergic neurotransmission. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. (2009)
 487. Moretti M, et al. Ascorbic acid treatment, similarly to fluoxetine, reverses depressive-like behavior and brain oxidative damage induced by chronic unpredictable stress. J Psychiatr Res. (2012)
 488. Cocchi P, et al. Antidepressant Effect of Vitamin C. Pediatrics. (1980)
 489. Brody S. High-dose ascorbic acid increases intercourse frequency and improves mood: a randomized controlled clinical trial. Biol Psychiatry. (2002)
 490. von Arnim CAF, et al. Dietary Antioxidants and Dementia in a Population-Based Case-Control Study among Older People in South Germany. J Alzheimers Dis. (2012)
 491. Christen Y. Oxidative stress and Alzheimer disease. Am J Clin Nutr. (2000)
 492. Pappolla MA, et al. Immunohistochemical evidence of oxidative (corrected) stress in Alzheimer’s disease. Am J Pathol. (1992)
 493. Schipper HM, Cissé S, Stopa EG. Expression of heme oxygenase-1 in the senescent and Alzheimer-diseased brain. Ann Neurol. (1995)
 494. Smith MA, et al. Widespread Peroxynitrite-Mediated Damage in Alzheimer’s Disease. J Neurosci. (1997)
 495. Rivière S, et al. Low plasma vitamin C in Alzheimer patients despite an adequate diet. Int J Geriatr Psychiatry. (1998)
 496. Quinn J, et al. Antioxidants in Alzheimer’s disease-vitamin C delivery to a demanding brain. J Alzheimers Dis. (2003)
 497. Heo JH, Hyon-Lee, Lee KM. The possible role of antioxidant vitamin C in Alzheimer’s disease treatment and prevention. Am J Alzheimers Dis Other Demen. (2013)
 498. Rosales-Corral S, et al. Orally administered melatonin reduces oxidative stress and proinflammatory cytokines induced by amyloid-beta peptide in rat brain: a comparative, in vivo study versus vitamin C and E. J Pineal Res. (2003)
 499. Harrison FE, et al. Vitamin C reduces spatial learning deficits in middle-aged and very old APP/PSEN1 transgenic and wild-type mice. Pharmacol Biochem Behav. (2009)
 500. May JM, Harrison FE. Role of Vitamin C in the Function of the Vascular Endothelium. Antioxid Redox Signal. (2013)
 501. Peterson TE, et al. Opposing effects of reactive oxygen species and cholesterol on endothelial nitric oxide synthase and endothelial cell caveolae. Circ Res. (1999)
 502. Kuzkaya N, et al. Interactions of peroxynitrite, tetrahydrobiopterin, ascorbic acid, and thiols: implications for uncoupling endothelial nitric-oxide synthase. J Biol Chem. (2003)
 503. Heller R, et al. L-Ascorbic acid potentiates nitric oxide synthesis in endothelial cells. J Biol Chem. (1999)
 504. Heller R, et al. L-ascorbic acid potentiates endothelial nitric oxide synthesis via a chemical stabilization of tetrahydrobiopterin. J Biol Chem. (2001)
 505. Huang A, et al. Ascorbic acid enhances endothelial nitric-oxide synthase activity by increasing intracellular tetrahydrobiopterin. J Biol Chem. (2000)
 506. Sönmez MF, et al. Melatonin and vitamin C ameliorate alcohol-induced oxidative stress and eNOS expression in rat kidney. Ren Fail. (2012)
 507. Sönmez MF, et al. Effect of melatonin and vitamin C on expression of endothelial NOS in heart of chronic alcoholic rats. Toxicol Ind Health. (2009)
 508. Bendich A, Machlin LJ, Scandurra O. The antioxidant role of vitamin C. Adv Free Radical Biol Med. (1986)
 509. Ischiropoulos H. Biological tyrosine nitration: a pathophysiological function of nitric oxide and reactive oxygen species. Arch Biochem Biophys. (1998)
 510. Millar J. The nitric oxide/ascorbate cycle: how neurones may control their own oxygen supply. Med Hypotheses. (1995)
 511. Scorza G, Pietraforte D, Minetti M. Role of ascorbate and protein thiols in the release of nitric oxide from S-nitroso-albumin and S-nitroso-glutathione in human plasma. Free Radic Biol Med. (1997)
 512. Ginter E. Vitamin-C deficiency and gallstone formation. Lancet. (1971)
 513. [No authors listed. Ascorbic acid and the catabolism of cholesterol. Nutr Rev. (1973)
 514. Turley SD, West CE, Horton BJ. The role of ascorbic acid in the regulation of cholesterol metabolism and in the pathogenesis of atherosclerosis. Atherosclerosis. (1976)
 515. Ginter E. Marginal vitamin C deficiency, lipid metabolism, and atherogenesis. Adv Lipid Res. (1978)
 516. Steffner RJ, et al. Ascorbic acid recycling by cultured beta cells: effects of increased glucose metabolism. Free Radic Biol Med. (2004)
 517. Lenzen S, Drinkgern J, Tiedge M. Low antioxidant enzyme gene expression in pancreatic islets compared with various other mouse tissues. Free Radic Biol Med. (1996)
 518. Malaisse WJ, et al. Determinants of the selective toxicity of alloxan to the pancreatic B cell. Proc Natl Acad Sci USA. (1982)
 519. Wells WW, et al. Ascorbic acid is essential for the release of insulin from scorbutic guinea pig pancreatic islets. Proc Natl Acad Sci USA. (1995)
 520. Zhou A, Thorn NA. High ascorbic acid content in the rat endocrine pancreas. Diabetologia. (1991)
 521. Mooradian AD. Effect of ascorbate and dehydroascorbate on tissue uptake of glucose. Diabetes. (1987)
 522. Johnston CS, Yen MF. Megadose of vitamin C delays insulin response to a glucose challenge in normoglycemic adults. Am J Clin Nutr. (1994)
 523. Dakhale GN, Chaudhari HV, Shrivastava M. Supplementation of vitamin C reduces blood glucose and improves glycosylated hemoglobin in type 2 diabetes mellitus: a randomized, double-blind study. Adv Pharmacol Sci. (2011)
 524. Ellulu MS, et al. Effect of vitamin C on inflammation and metabolic markers in hypertensive and/or diabetic obese adults: a randomized controlled trial. Drug Des Devel Ther. (2015)
 525. Mason SA, et al. Ascorbic acid supplementation improves postprandial glycaemic control and blood pressure in individuals with type 2 diabetes: Findings of a randomized cross-over trial. Diabetes Obes Metab. (2019)
 526. Bishop N, Schorah CJ, Wales JK. The effect of vitamin C supplementation on diabetic hyperlipidaemia: a double blind, crossover study. Diabet Med. (1985)
 527. Rafighi Z, et al. Association of dietary vitamin C and e intake and antioxidant enzymes in type 2 diabetes mellitus patients. Glob J Health Sci. (2013)
 528. Nieman DC, et al. Influence of vitamin C supplementation on oxidative and immune changes after an ultramarathon. J Appl Physiol (1985). (2002)
 529. Ghaffari P, et al. The effects of vitamin C on diabetic patients. Pharm Lett. (2015)
 530. Bhatt JK, Thomas S, Nanjan MJ. EFFECT OF ORAL SUPPLEMENTATION OF VITAMIN C ON GLYCEMIC CONTROL AND LIPID PROFILE IN PATIENTS WITH TYPE 2 DIABETES MELLITUS. Int J Pharm Pharm Sci. (2012)
 531. Mason SA, et al. Ascorbic acid supplementation improves skeletal muscle oxidative stress and insulin sensitivity in people with type 2 diabetes: Findings of a randomized controlled study. Free Radic Biol Med. (2016)
 532. Siavash M, Amini M. Vitamin C may have similar beneficial effects to Gemfibrozil on serum high-density lipoprotein-cholesterol in type 2 diabetic patients. J Res Pharm Pract. (2014)
 533. Davison GW, et al. Molecular detection of exercise-induced free radicals following ascorbate prophylaxis in type 1 diabetes mellitus: a randomised controlled trial. Diabetologia. (2008)
 534. Tousoulis D, et al. Effects of atorvastatin and vitamin C on forearm hyperaemic blood flow, asymmentrical dimethylarginine levels and the inflammatory process in patients with type 2 diabetes mellitus. Heart. (2007)
 535. Chen H, et al. High-dose oral vitamin C partially replenishes vitamin C levels in patients with Type 2 diabetes and low vitamin C levels but does not improve endothelial dysfunction or insulin resistance. Am J Physiol Heart Circ Physiol. (2006)
 536. Klein F, Juhl B, Christiansen JS. Unchanged renal haemodynamics following high dose ascorbic acid administration in normoalbuminuric IDDM patients. Scand J Clin Lab Invest. (1995)
 537. Gokce N, et al. Long-term ascorbic acid administration reverses endothelial vasomotor dysfunction in patients with coronary artery disease. Circulation. (1999)
 538. Pirbudak L, et al. Effect of ascorbic acid on surgical stress response in gynecologic surgery. Int J Clin Pract. (2004)
 539. Pleiner J, et al. FFA-induced endothelial dysfunction can be corrected by vitamin C. J Clin Endocrinol Metab. (2002)
 540. Bo S, et al. Efficacy of antioxidant treatment in reducing resistin serum levels: a randomized study. PLoS Clin Trials. (2007)
 541. Mahmoudabadi MM, et al. Effects of eicosapentaenoic acid and vitamin C on glycemic indices, blood pressure, and serum lipids in type 2 diabetic Iranian males. J Res Med Sci. (2011)
 542. Ashor AW, et al. Effects of vitamin C supplementation on glycaemic control: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. Eur J Clin Nutr. (2017)
 543. Creagan ET, et al. Failure of high-dose vitamin C (ascorbic acid) therapy to benefit patients with advanced cancer. A controlled trial. N Engl J Med. (1979)
 544. Yun J, et al. Vitamin C selectively kills KRAS and BRAF mutant colorectal cancer cells by targeting GAPDH. Science. (2015)
 545. Cameron E, Pauling L. Supplemental ascorbate in the supportive treatment of cancer: Prolongation of survival times in terminal human cancer. Proc Natl Acad Sci USA. (1976)
 546. Moertel CG, et al. High-dose vitamin C versus placebo in the treatment of patients with advanced cancer who have had no prior chemotherapy. A randomized double-blind comparison. N Engl J Med. (1985)
 547. Watson J. Oxidants, antioxidants and the current incurability of metastatic cancers. Open Biol. (2013)
 548. Chen Q, et al. Pharmacologic doses of ascorbate act as a prooxidant and decrease growth of aggressive tumor xenografts in mice. Proc Natl Acad Sci USA. (2008)
 549. Cairns RA. Drivers of the Warburg phenotype. Cancer J. (2015)
 550. Omaye ST, et al. Measurement of vitamin C in blood components by high-performance liquid chromatography. Implication in assessing vitamin C status. Ann NY Acad Sci. (1987)
 551. Carr AC, et al. Human skeletal muscle ascorbate is highly responsive to changes in vitamin C intake and plasma concentrations. Am J Clin Nutr. (2013)
 552. Savini I, et al. SVCT1 and SVCT2: key proteins for vitamin C uptake. Amino Acids. (2008)
 553. Peternelj TT, Coombes JS. Antioxidant supplementation during exercise training: beneficial or detrimental. Sports Med. (2011)
 554. Cupps TR, Fauci AS. Corticosteroid-mediated immunoregulation in man. Immunol Rev. (1982)
 555. Davison G, Gleeson M. Influence of acute vitamin C and/or carbohydrate ingestion on hormonal, cytokine, and immune responses to prolonged exercise. Int J Sport Nutr Exerc Metab. (2005)
 556. Palmer FM, et al. Influence of vitamin C supplementation on oxidative and salivary IgA changes following an ultramarathon. Eur J Appl Physiol. (2003)
 557. Carrillo AE, Murphy RJ, Cheung SS. Vitamin C supplementation and salivary immune function following exercise-heat stress. Int J Sports Physiol Perform. (2008)
 558. Nakhostin-Roohi B, et al. Effect of vitamin C supplementation on lipid peroxidation, muscle damage and inflammation after 30-min exercise at 75% VO2max. J Sports Med Phys Fitness. (2008)
 559. Fischer CP, et al. Supplementation with vitamins C and E inhibits the release of interleukin-6 from contracting human skeletal muscle. J Physiol. (2004)
 560. Keller C, et al. Transcriptional activation of the IL-6 gene in human contracting skeletal muscle: influence of muscle glycogen content. FASEB J. (2001)
 561. Steensberg A, et al. Interleukin-6 production in contracting human skeletal muscle is influenced by pre-exercise muscle glycogen content. J Physiol. (2001)
 562. Petersen EW, et al. Acute IL-6 treatment increases fatty acid turnover in elderly humans in vivo and in tissue culture in vitro. Am J Physiol Endocrinol Metab. (2005)
 563. Carey AL, et al. Interleukin-6 increases insulin-stimulated glucose disposal in humans and glucose uptake and fatty acid oxidation in vitro via AMP-activated protein kinase. Diabetes. (2006)
 564. Bruce CR, Dyck DJ. Cytokine regulation of skeletal muscle fatty acid metabolism: effect of interleukin-6 and tumor necrosis factor-alpha. Am J Physiol Endocrinol Metab. (2004)
 565. van Hall G, et al. Interleukin-6 stimulates lipolysis and fat oxidation in humans. J Clin Endocrinol Metab. (2003)
 566. Douglas RM, et al. Vitamin C for preventing and treating the common cold. Cochrane Database Syst Rev. (2007)
 567. Hemilä H, Chalker E. Vitamin C for preventing and treating the common cold. Cochrane Database Syst Rev. (2013)
 568. Ekkekakis P, Lind E. Exercise does not feel the same when you are overweight: the impact of self-selected and imposed intensity on affect and exertion. Int J Obes (Lond). (2006)
 569. Huck CJ, et al. Vitamin C status and perception of effort during exercise in obese adults adhering to a calorie-reduced diet. Nutrition. (2012)
 570. Marshall RJ, et al. Supplemental vitamin C appears to slow racing greyhounds. J Nutr. (2002)
 571. Gomez-Cabrera MC, et al. Oral administration of vitamin C decreases muscle mitochondrial biogenesis and hampers training-induced adaptations in endurance performance. Am J Clin Nutr. (2008)
 572. Ristow M, et al. Antioxidants prevent health-promoting effects of physical exercise in humans. Proc Natl Acad Sci USA. (2009)
 573. Zhu LL, et al. Vitamin C prevents hypogonadal bone loss. PLoS One. (2012)
 574. Anderson TW, Suranyi G, Beaton GH. The effect on winter illness of large doses of vitamin C. Can Med Assoc J. (1974)
 575. Douglas RM. Vitamin C for Preventing and Treating the Common Cold. PLoS One. (2005)
 576. Pauling L. The significance of the evidence about ascorbic acid and the common cold. Proc Natl Acad Sci USA. (1971)
 577. Ritzel VG. Kritische Beurteilung des Vitamins C als Prophylacticum und Therapeuticum der Erkältungskrankheiten. Helv Med Acta. (1961)
 578. Vilchèze C, et al. Mycobacterium tuberculosis is extraordinarily sensitive to killing by a vitamin C-induced Fenton reaction. Nature. (2013)
 579. Schulze HR, Gallenkamp H, Staudinger H. Microsomal NADH-dependent electron transport. Hoppe Seylers Z Physiol Chem. (1970)
 580. Lumper L, Schneider W, Staudinger H. Studies on the kinetics of microsomal NADH:semidehydroascorbate oxidoreductase. Hoppe Seylers Z Physiol Chem. (1967)
 581. Wakefield LM, Cass AE, Radda GK. Electron transfer across the chromaffin granule membrane. Use of EPR to demonstrate reduction of intravesicular ascorbate radical by the extravesicular mitochondrial NADH:ascorbate radical oxidoreductase. J Biol Chem. (1986)
 582. Bielski BHJ, Allen AO, Schwarz HA. Mechanism of the disproportionation of ascorbate radicals. J Am Chem Soc. (1981)
 583. Wells WW, Xu DP. Dehydroascorbate reduction. J Bioenerg Biomembr. (1994)
 584. Jackson TS, et al. Ascorbate prevents the interaction of superoxide and nitric oxide only at very high physiological concentrations. Circ Res. (1998)
 585. Landino LM, et al. Ascorbic acid reduction of microtubule protein disulfides and its relevance to protein S-nitrosylation assays. Biochem Biophys Res Commun. (2006)
 586. Buettner GR. The pecking order of free radicals and antioxidants: lipid peroxidation, alpha-tocopherol, and ascorbate. Arch Biochem Biophys. (1993)
 587. Buettner GR, Jurkiewicz BA. Catalytic metals, ascorbate and free radicals: combinations to avoid. Radiat Res. (1996)
 588. Buettner GR. Ascorbate oxidation: UV absorbance of ascorbate and ESR spectroscopy of the ascorbyl radical as assays for iron. Free Radic Res Commun. (1990)
 589. Buettner GR. Ascorbate autoxidation in the presence of iron and copper chelates. Free Radic Res Commun. (1986)
 590. Buettner GR. In the absence of catalytic metals ascorbate does not autoxidize at pH 7: ascorbate as a test for catalytic metals. J Biochem Biophys Methods. (1988)
 591. Alessio HM, Goldfarb AH. Lipid peroxidation and scavenger enzymes during exercise: adaptive response to training. J Appl Physiol. (1988)
 592. Heitkamp HC, et al. Effect of an 8-week endurance training program on markers of antioxidant capacity in women. J Sports Med Phys Fitness. (2008)
 593. Higuchi M, et al. Superoxide Dismutase and Catalase in Skeletal Muscle: Adaptive Response to Exercise. J Gerontol. (1985)
 594. Oh-ishi S, et al. Effects of endurance training on superoxide dismutase activity, content and mRNA expression in rat muscle. Clin Exp Pharmacol Physiol. (1997)
 595. Fordyce MK, Kassouny ME. Influence of vitamin C restriction on guinea pig adrenal calcium and plasma corticosteroids. J Nutr. (1977)
 596. Doulas NL, Constantopoulos A, Litsios B. Effect of ascorbic acid on guinea pig adrenal adenylate cyclase activity and plasma cortisol. J Nutr. (1987)
 597. Hodges JR, Hotston RT. Suppression of adrenocorticotrophic activity in the ascorbic acid deficient guinea-pig. Br J Pharmacol. (1971)
 598. Kodama M, et al. Intraperitoneal administration of ascorbic acid delays the turnover of 3H-labelled cortisol in the plasma of an ODS rat, but not in the Wistar rat. Evidence in support of the cardinal role of vitamin C in the progression of glucocorticoid synthesis. In Vivo. (1996)
 599. Kodama M, et al. Vitamin C infusion treatment enhances cortisol production of the adrenal via the pituitary ACTH route. In Vivo. (1994)
 600. Davison G, Gleeson M. The effect of 2 weeks vitamin C supplementation on immunoendocrine responses to 2.5 h cycling exercise in man. Eur J Appl Physiol. (2006)
 601. Kallner A. Influence of vitamin C status on the urinary excretion of catecholamines in stress. Hum Nutr Clin Nutr. (1983)
 602. Ayinde OC, Ogunnowo S, Ogedegbe RA. Influence of Vitamin C and Vitamin E on testicular zinc content and testicular toxicity in lead exposed albino rats. BMC Pharmacol Toxicol. (2012)
 603. Harikrishnan R, et al. Protective effect of ascorbic acid against ethanol-induced reproductive toxicity in male guinea pigs. Br J Nutr. (2013)
 604. Jewo PI, et al. The protective role of ascorbic acid in burn-induced testicular damage in rats. Burns. (2012)
 605. Saki G, et al. Effect of administration of vitamins C and E on fertilization capacity of rats exposed to noise stress. Noise Health. (2013)
 606. Takhshid MA, et al. Protective effect of vitamins e and C on endosulfan-induced reproductive toxicity in male rats. Iran J Med Sci. (2012)
 607. Vani K, et al. Clinical relevance of vitamin C among lead-exposed infertile men. Genet Test Mol Biomarkers. (2012)
 608. Thomas LD, et al. Ascorbic acid supplements and kidney stone incidence among men: a prospective study. JAMA Intern Med. (2013)
 609. Flatmark T, Terland O. Cytochrome b 561 of the bovine adrenal chromaffin granules. A high potential b-type cytochrome. Biochim Biophys Acta. (1971)
 610. Njus D, et al. Electron transfer across the chromaffin granule membrane. J Biol Chem. (1983)
 611. Levine M, et al. Ascorbic acid and catecholamine secretion from cultured chromaffin cells. J Biol Chem. (1983)
 612. Padayatty SJ, et al. Human adrenal glands secrete vitamin C in response to adrenocorticotrophic hormone. Am J Clin Nutr. (2007)
 613. Stone KJ, Townsley BH. The effect of L-ascorbate on catecholamine biosynthesis. Biochem J. (1973)
 614. Kurtzman D, et al. Fatigue and lower-extremity ecchymosis in a 36-year-old woman. Scurvy. Arch Dermatol. (2012)
 615. Olmedo JM, et al. Scurvy: a disease almost forgotten. Int J Dermatol. (2006)
 616. Hirschmann JV, Raugi GJ. Adult scurvy. J Am Acad Dermatol. (1999)
 617. Amano A, et al. Effect of ascorbic acid deficiency on catecholamine synthesis in adrenal glands of SMP30/GNL knockout mice. Eur J Nutr. (2013)
 618. Menniti FS, Knoth J, Diliberto EJ Jr. Role of ascorbic acid in dopamine beta-hydroxylation. The endogenous enzyme cofactor and putative electron donor for cofactor regeneration. J Biol Chem. (1986)
 619. Richards ML, Sadee W. Human neuroblastoma cell lines as models of catechol uptake. Brain Res. (1986)
 620. May JM, et al. Ascorbic acid efficiently enhances neuronal synthesis of norepinephrine from dopamine. Brain Res Bull. (2013)
 621. Bedwal RS, Bahuguna A. Zinc, copper and selenium in reproduction. Experientia. (1994)
 622. Tuncer I, et al. Histological effects of zinc and melatonin on rat testes. Bratisl Lek Listy. (2011)
 623. Kratzing CC, Kelly JD, Kratzing JE. Ascorbic acid in fetal rat brain. J Neurochem. (1985)
 624. Kratzing CC, Kelly JD. Tissue levels of ascorbic acid during rat gestation. Int J Vitam Nutr Res. (1982)
 625. Zalani S, Rajalakshmi R, Parekh LJ. Ascorbic acid concentration of human fetal tissues in relation to fetal size and gestational age. Br J Nutr. (1989)
 626. Lykkesfeldt J, et al. Vitamin C deficiency in weanling guinea pigs: differential expression of oxidative stress and DNA repair in liver and brain. Br J Nutr. (2007)
 627. Harrison FE, et al. Low ascorbic acid and increased oxidative stress in gulo(-/-) mice during development. Brain Res. (2010)
 628. Harrison FE, et al. Low vitamin C and increased oxidative stress and cell death in mice that lack the sodium-dependent vitamin C transporter SVCT2. Free Radic Biol Med. (2010)
 629. Tveden-Nyborg P, et al. Vitamin C deficiency in early postnatal life impairs spatial memory and reduces the number of hippocampal neurons in guinea pigs. Am J Clin Nutr. (2009)
 630. Tveden-Nyborg P, et al. Maternal vitamin C deficiency during pregnancy persistently impairs hippocampal neurogenesis in offspring of guinea pigs. PLoS One. (2012)
 631. Richardson ME, Fox MR, Fry BE Jr. Pathological changes produced in Japanese quail by ingestion of cadmium. J Nutr. (1974)
 632. Fox MR. Protective effects of ascorbic acid against toxicity of heavy metals. Ann NY Acad Sci. (1975)
 633. Fox MRS, et al. EFFECTS OF VITAMIN C AND IRON ON CADMIUM METABOLISM. Ann NY Acad Sci. (1980)
 634. Fox MR, et al. Effect of ascorbic acid on cadmium toxicity in the young coturnix. J Nutr. (1971)
 635. Suzuki T, Yoshida A. Long-term effectiveness of dietary iron and ascorbic acid in the prevention and cure of cadmium toxicity in rats. Am J Clin Nutr. (1978)
 636. Hill CH. Interactions of vitamin C with lead and mercury. Ann NY Acad Sci. (1980)
 637. Blackstone S, Hurley RJ, Hughes RE. Some inter-relationships between vitamin C (L-ascorbic acid) and mercury in the guinea-pig. Food Cosmet Toxicol. (1974)
 638. Murray DR, Hughes RE. The influence of dietary ascorbic acid on the concentration of mercury in guinea-pig tissues {proceedings}. Proc Nutr Soc. (1976)
 639. Chatterjee GC, Pal DR. Metabolism of L-ascorbic acid in rats under in vivo administration of mercury: effect of L-ascorbic acid supplementation. Int J Vitam Nutr Res. (1975)
 640. Goyer RA, Cherian MG. Ascorbic acid and EDTA treatment of lead toxicity in rats. Life Sci. (1979)
 641. Calabrese EJ, et al. The effects of vitamin C supplementation on blood and hair levels of cadmium, lead, and mercury. Ann NY Acad Sci. (1987)
 642. Naha N, Manna B. Mechanism of lead induced effects on human spermatozoa after occupational exposure. Kathmandu Univ Med J (KUMJ). (2007)
 643. Naha N, Chowdhury AR. Inorganic lead exposure in battery and paint factory: effect on human sperm structure and functional activity. J UOEH. (2006)
 644. Stamp LK, et al. Clinically insignificant effect of supplemental vitamin C on serum urate in patients with gout; A pilot randomised controlled trial. Arthritis Rheum. (2013)
 645. May JM, Qu ZC, Mendiratta S. Protection and recycling of alpha-tocopherol in human erythrocytes by intracellular ascorbic acid. Arch Biochem Biophys. (1998)
 646. Niki E, et al. Interaction among vitamin C, vitamin E, and beta-carotene. Am J Clin Nutr. (1995)
 647. Seregi A, Schaefer A, Komlós M. Protective role of brain ascorbic acid content against lipid peroxidation. Experientia. (1978)
 648. Kovachich GB, Mishra OP. The effect of ascorbic acid on malonaldehyde formation, K+, Na+ and water content of brain slices. Exp Brain Res. (1983)
 649. Sato K, Saito H, Katsuki H. Synergism of tocopherol and ascorbate on the survival of cultured brain neurones. Neuroreport. (1993)
 650. Bano S, Parihar MS. Reduction of lipid peroxidation in different brain regions by a combination of alpha-tocopherol and ascorbic acid. J Neural Transm. (1997)
 651. Hazell T. Vitamin C has a key physiological role in facilitating the absorption of non-heme iron from the diet. Hum Nutr Appl Nutr. (1987)
 652. Kalgaonkar S, Lönnerdal B. Effects of dietary factors on iron uptake from ferritin by Caco-2 cells. J Nutr Biochem. (2008)
 653. Han O, et al. Ascorbate offsets the inhibitory effect of inositol phosphates on iron uptake and transport by Caco-2 cells. Proc Soc Exp Biol Med. (1995)
 654. Engle-Stone R, et al. Meat and ascorbic acid can promote Fe availability from Fe-phytate but not from Fe-tannic acid complexes. J Agric Food Chem. (2005)
 655. Mirvish SS, et al. Ascorbate-nitrite reaction: possible means of blocking the formation of carcinogenic N-nitroso compounds. Science. (1972)
 656. Tannenbaum SR, Wishnok JS, Leaf CD. Inhibition of nitrosamine formation by ascorbic acid. Am J Clin Nutr. (1991)
 657. Mirvish SS. Effects of vitamins C and E on N-nitroso compound formation, carcinogenesis, and cancer. Cancer. (1986)
 658. Combet E, et al. Dietary phenolic acids and ascorbic acid: Influence on acid-catalyzed nitrosative chemistry in the presence and absence of lipids. Free Radic Biol Med. (2010)
 659. Chang SK, et al. Accelerating effect of ascorbic acid on N-nitrosamine formation and nitrosation by oxyhyponitrite. Cancer Res. (1979)
 660. Loh YH, et al. N-Nitroso compounds and cancer incidence: the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC)-Norfolk Study. Am J Clin Nutr. (2011)
 661. Mirvish SS, et al. Effect of feeding nitrite, ascorbate, hemin, and omeprazole on excretion of fecal total apparent N-nitroso compounds in mice. Chem Res Toxicol. (2008)
 662. Johnston CS. Biomarkers for establishing a tolerable upper intake level for vitamin C. Nutr Rev. (1999)
 663. Hoyt CJ. Diarrhea from vitamin C. JAMA. (1980)
 664. Sauberlich HE. Bioavailability of vitamins. Prog Food Nutr Sci. (1985)
 665. Li H, Zou Y, Ding G. Dietary factors associated with dental erosion: a meta-analysis. PLoS One. (2012)
 666. McHugh GJ, Graber ML, Freebairn RC. Fatal vitamin C-associated acute renal failure. Anaesth Intensive Care. (2008)
 667. Nankivell BJ, Murali KM. Images in clinical medicine. Renal failure from vitamin C after transplantation. N Engl J Med. (2008)
 668. Lawton JM, et al. Acute oxalate nephropathy after massive ascorbic acid administration. Arch Intern Med. (1985)
 669. Swartz RD, et al. Hyperoxaluria and renal insufficiency due to ascorbic acid administration during total parenteral nutrition. Ann Intern Med. (1984)
 670. Wong K, et al. Acute oxalate nephropathy after a massive intravenous dose of vitamin C. Aust NZJ Med. (1994)
 671. Alkhunaizi AM, Chan L. Secondary oxalosis: a cause of delayed recovery of renal function in the setting of acute renal failure. J Am Soc Nephrol. (1996)
 672. Rathi S, Kern W, Lau K. Vitamin C-induced hyperoxaluria causing reversible tubulointerstitial nephritis and chronic renal failure: a case report. J Med Case Rep. (2007)
 673. Mashour S, Turner JF Jr, Merrell R. Acute renal failure, oxalosis, and vitamin C supplementation: a case report and review of the literature. Chest. (2000)
 674. Hoppe B, Langman CB. A United States survey on diagnosis, treatment, and outcome of primary hyperoxaluria. Pediatr Nephrol. (2003)
 675. Hatch M, et al. Effect of megadoses of ascorbic acid on serum and urinary oxalate. Eur Urol. (1980)
 676. Gabardi S, Munz K, Ulbricht C. A review of dietary supplement-induced renal dysfunction. Clin J Am Soc Nephrol. (2007)
 677. Baxmann AC, De OG Mendonça C, Heilberg IP. Effect of vitamin C supplements on urinary oxalate and pH in calcium stone-forming patients. Kidney Int. (2003)
 678. Knab AM, et al. Quercetin with vitamin C and niacin does not affect body mass or composition. Appl Physiol Nutr Metab. (2011)
 679. Mastaloudis A, et al. Antioxidant supplementation prevents exercise-induced lipid peroxidation, but not inflammation, in ultramarathon runners. Free Radic Biol Med. (2004)
 680. Camargo JL, Stifft J, Gross JL. The effect of aspirin and vitamins C and E on HbA1c assays. Clin Chim Acta. (2006)
 681. Hauth JC, et al. Vitamin C and E supplementation to prevent spontaneous preterm birth: a randomized controlled trial. Obstet Gynecol. (2010)
 682. De Marchi S, et al. Ascorbic acid prevents vascular dysfunction induced by oral glucose load in healthy subjects. Eur J Intern Med. (2012)
 683. Knab AM, et al. Influence of quercetin supplementation on disease risk factors in community-dwelling adults. J Am Diet Assoc. (2011)
 684. Fernandes PR, et al. Vitamin C restores blood pressure and vasodilator response during mental stress in obese children. Arq Bras Cardiol. (2011)
 685. Stewart JM, Ocon AJ, Medow MS. Ascorbate improves circulation in postural tachycardia syndrome. Am J Physiol Heart Circ Physiol. (2011)
 686. Christen WG, et al. Age-related cataract in a randomized trial of vitamins E and C in men. Arch Ophthalmol. (2010)
 687. Kuiper HC, et al. Vitamin C supplementation lowers urinary levels of 4-hydroperoxy-2-nonenal metabolites in humans. Free Radic Biol Med. (2011)
 688. Van Hoydonck PG, et al. Does vitamin C supplementation influence the levels of circulating oxidized LDL, sICAM-1, sVCAM-1 and vWF-antigen in healthy male smokers. Eur J Clin Nutr. (2004)
 689. Pareyson D, et al. Ascorbic acid in Charcot-Marie-Tooth disease type 1A (CMT-TRIAAL and CMT-TRAUK): a double-blind randomised trial. Lancet Neurol. (2011)
 690. Zhang M, et al. Vitamin C provision improves mood in acutely hospitalized patients. Nutrition. (2011)
 691. Bryant RJ, et al. Effects of vitamin E and C supplementation either alone or in combination on exercise-induced lipid peroxidation in trained cyclists. J Strength Cond Res. (2003)
 692. Stamatelopoulos KS, et al. Oral administration of ascorbic acid attenuates endothelial dysfunction after short-term cigarette smoking. Int J Vitam Nutr Res. (2003)
 693. Nazıroğlu M, et al. Vitamins C and E treatment combined with exercise modulates oxidative stress markers in blood of patients with fibromyalgia: a controlled clinical pilot study. Stress. (2010)
 694. Bryer SC, Goldfarb AH. Effect of high dose vitamin C supplementation on muscle soreness, damage, function, and oxidative stress to eccentric exercise. Int J Sport Nutr Exerc Metab. (2006)
 695. Mazloom Z, et al. Effect of vitamin C supplementation on postprandial oxidative stress and lipid profile in type 2 diabetic patients. Pak J Biol Sci. (2011)
 696. Yfanti C, et al. Effect of antioxidant supplementation on insulin sensitivity in response to endurance exercise training. Am J Physiol Endocrinol Metab. (2011)
 697. Fuller CJ, May MA, Martin KJ. The effect of vitamin E and vitamin C supplementation on LDL oxidizability and neutrophil respiratory burst in young smokers. J Am Coll Nutr. (2000)
 698. Guarnieri S, Riso P, Porrini M. Orange juice vs vitamin C: effect on hydrogen peroxide-induced DNA damage in mononuclear blood cells. Br J Nutr. (2007)
 699. Roberts LA, et al. Vitamin C consumption does not impair training-induced improvements in exercise performance. Int J Sports Physiol Perform. (2011)
 700. Gomes ME, et al. High dose ascorbic acid does not reverse central sympathetic overactivity in chronic heart failure. J Clin Pharm Ther. (2011)
 701. Chuin A, et al. Effect of antioxidants combined to resistance training on BMD in elderly women: a pilot study. Osteoporos Int. (2009)
 702. Kalpdev A, Saha SC, Dhawan V. Vitamin C and E supplementation does not reduce the risk of superimposed PE in pregnancy. Hypertens Pregnancy. (2011)
 703. Kim MK, et al. Long-term vitamin C supplementation has no markedly favourable effect on serum lipids in middle-aged Japanese subjects. Br J Nutr. (2004)
 704. Thompson D, et al. Prolonged vitamin C supplementation and recovery from eccentric exercise. Eur J Appl Physiol. (2004)
 705. Talaulikar VS, Chambers T, Manyonda I. Exploiting the antioxidant potential of a common vitamin: could vitamin C prevent postmenopausal osteoporosis. J Obstet Gynaecol Res. (2012)
 706. Theodorou AA, et al. No effect of antioxidant supplementation on muscle performance and blood redox status adaptations to eccentric training. Am J Clin Nutr. (2011)
 707. Lagowska-Lenard M, Stelmasiak Z, Bartosik-Psujek H. Influence of vitamin C on markers of oxidative stress in the earliest period of ischemic stroke. Pharmacol Rep. (2010)
 708. Ataka S, et al. Effects of Applephenon and ascorbic acid on physical fatigue. Nutrition. (2007)
 709. Khemis A, et al. A randomized controlled study to evaluate the depigmenting activity of L-ascorbic acid plus phytic acid-serum vs. placebo on solar lentigines. J Cosmet Dermatol. (2011)
 710. Mullan BA, et al. Pretreatment with intravenous ascorbic acid preserves endothelial function during acute hyperglycaemia (R1). Clin Exp Pharmacol Physiol. (2005)
 711. Kinlay S, et al. Long-term effect of combined vitamins E and C on coronary and peripheral endothelial function. J Am Coll Cardiol. (2004)
 712. Block G, et al. Vitamin C treatment reduces elevated C-reactive protein. Free Radic Biol Med. (2009)
 713. Johnston CS, Dancho CL, Strong GM. Orange juice ingestion and supplemental vitamin C are equally effective at reducing plasma lipid peroxidation in healthy adult women. J Am Coll Nutr. (2003)
 714. Retana-Ugalde R, et al. High dosage of ascorbic acid and alpha-tocopherol is not useful for diminishing oxidative stress and DNA damage in healthy elderly adults. Ann Nutr Metab. (2008)
 715. Colby JA, et al. Effect of ascorbic acid on inflammatory markers after cardiothoracic surgery. Am J Health Syst Pharm. (2011)
 716. Constantini NW, et al. The effect of vitamin C on upper respiratory infections in adolescent swimmers: a randomized trial. Eur J Pediatr. (2011)
 717. Petersen EE, et al. Efficacy of vitamin C vaginal tablets in the treatment of bacterial vaginosis: a randomised, double blind, placebo controlled clinical trial. Arzneimittelforschung. (2011)
 718. Ruiz-Ramos M, et al. Supplementation of ascorbic acid and alpha-tocopherol is useful to preventing bone loss linked to oxidative stress in elderly. J Nutr Health Aging. (2010)
 719. Gutierrez AD, et al. Does short-term vitamin C reduce cardiovascular risk in type 2 diabetes?. Endocr Pract. (2013)
 720. Kim TK, Lim HR, Byun JS. Vitamin C supplementation reduces the odds of developing a common cold in Republic of Korea Army recruits: randomised controlled trial. BMJ Mil Health. (2020)
 721.  Ineffectiveness of vitamin C in treating coryza. Practitioner. (1968)
 722. Lewis TL, et al. A controlled clinical trial of ascorbic acid for the common cold. Ann NY Acad Sci. (1975)
 723. Anderson TW, Reid DB, Beaton GH. Vitamin C and the common cold: a double-blind trial. Can Med Assoc J. (1972)
 724. Anderson TW, et al. Winter illness and vitamin C: the effect of relatively low doses. Can Med Assoc J. (1975)
 725. Audera C, et al. Mega-dose vitamin C in treatment of the common cold: a randomised controlled trial. Med J Aust. (2001)
 726. Carr AB, et al. Vitamin C and the common cold: a second MZ Cotwin control study. Acta Genet Med Gemellol (Roma). (1981)
 727. Carson M, et al. Vitamin C and the common cold. J Soc Occup Med. (1975)
 728. Charleston SS, Clegg KM. Ascorbic acid and the common cold. Lancet. (1972)
 729. Clegg KM, Macdonald JM. L-Ascorbic acid and D-isoascorbic acid in a common cold survey. Am J Clin Nutr. (1975)
 730. Coulehan JL, et al. Vitamin C prophylaxis in a boarding school. N Engl J Med. (1974)
 731. Coulehan JL, et al. Vitamin C and acute illness in Navajo school children. N Engl J Med. (1976)
 732. Elwood PC, et al. A randomized controlled trial of vitamin C in the prevention and amelioration of the common cold. Br J Prev Soc Med. (1976)
 733. Elwood PC, Hughes SJ, Leger AS. A randomized controlled trial of the therapeutic effect of vitamin C in the common cold. Practitioner. (1977)
 734. FRANZ WL, HEYL HL, SANDS GW. Blood ascorbic acid level in bioflavonoid and ascorbic acid therapy of common cold. J Am Med Assoc. (1956)
 735. Ludvigsson J, Hansson LO, Tibbling G. Vitamin C as a preventive medicine against common colds in children. Scand J Infect Dis. (1977)
 736. Miller JZ, et al. Therapeutic effect of vitamin C. A co-twin control study. JAMA. (1977)
 737. Peters EM, et al. Vitamin C supplementation reduces the incidence of postrace symptoms of upper-respiratory-tract infection in ultramarathon runners. Am J Clin Nutr. (1993)
 738. Pitt HA, Costrini AM. Vitamin C prophylaxis in marine recruits. JAMA. (1979)
 739. Schwartz AR, et al. Evaluation of the efficacy of ascorbic acid in prophylaxis of induced rhinovirus 44 infection in man. J Infect Dis. (1973)
 740. Tyrrell DA, et al. A trial of ascorbic acid in the treatment of the common cold. Br J Prev Soc Med. (1977)
 741. Walker GH, Bynoe ML, Tyrrell DA. Trial of ascorbic acid in prevention of colds. Br Med J. (1967)
 742. Baird IM, et al. The effects of ascorbic acid and flavonoids on the occurrence of symptoms normally associated with the common cold. Am J Clin Nutr. (1979)
 743. Gormly PJ. Megadosage of ascorbic acid in an Antarctic expedition. Br J Nutr. (1977)
 744. Gorton HC, Jarvis K. The effectiveness of vitamin C in preventing and relieving the symptoms of virus-induced respiratory infections. J Manipulative Physiol Ther. (1999)
 745. Hunt C, Chakravorty NK, Annan G. The clinical and biochemical effects of vitamin C supplementation in short-stay hospitalized geriatric patients. Int J Vitam Nutr Res. (1984)
 746. Hunt C, et al. The clinical effects of vitamin C supplementation in elderly hospitalised patients with acute respiratory infections. Int J Vitam Nutr Res. (1994)
 747. Suma Thomas, et al. Effect of High-Dose Zinc and Ascorbic Acid Supplementation vs Usual Care on Symptom Length and Reduction Among Ambulatory Patients With SARS-CoV-2 Infection: The COVID A to Z Randomized Clinical Trial. JAMA Netw Open. (2021)
 748. Saeidreza JamaliMoghadamSiahkali, et al. Safety and effectiveness of high-dose vitamin C in patients with COVID-19: a randomized open-label clinical trial. Eur J Med Res. (2021)
 749. Han-Yao Huang, et al. The effects of vitamin C supplementation on serum concentrations of uric acid: results of a randomized controlled trial. Arthritis Rheum. (2005)
 750. Sargeant LA, et al. Vitamin C and hyperglycemia in the European Prospective Investigation into Cancer–Norfolk (EPIC-Norfolk) study: a population-based study. Diabetes Care. (2000)
 751. Kositsawat J, Freeman VL. Vitamin C and A1c relationship in the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) 2003-2006. J Am Coll Nutr. (2011)
 752. Wilson R, et al. Inadequate Vitamin C Status in Prediabetes and Type 2 Diabetes Mellitus: Associations with Glycaemic Control, Obesity, and Smoking. Nutrients. (2017)
 753. Rehman K, Akash MSH. Mechanism of Generation of Oxidative Stress and Pathophysiology of Type 2 Diabetes Mellitus: How Are They Interlinked?. J Cell Biochem. (2017)
 754. Jenkins DJA, et al. Supplemental Vitamins and Minerals for CVD Prevention and Treatment. J Am Coll Cardiol. (2018)
 755. Bailey DM, et al. Oxidative stress, inflammation and recovery of muscle function after damaging exercise: effect of 6-week mixed antioxidant supplementation. Eur J Appl Physiol. (2011)
 756. Yfanti C, et al. Role of vitamin C and E supplementation on IL-6 in response to training. J Appl Physiol. (2012)
 757. Morrison D, et al. Vitamin C and E supplementation prevents some of the cellular adaptations to endurance-training in humans. Free Radic Biol Med. (2015)
 758. Sohler A, Kruesi M, Pfeiffer CC. Blood Lead Levels in Psychiatric Outpatients Reduced by Zinc and Vitamin C. J Orthomol Psychiatry. (1977)
 759. BOINES GJ, HOROSCHAK S. Hesperidine and ascorbic acid in the prevention of upper respiratory infections. Int Rec Med Gen Pract Clin. (1956)
 760. Chavance M, et al. Does multivitamin supplementation prevent infections in healthy elderly subjects? A controlled trial. Int J Vitam Nutr Res. (1993)
 761. NIEMI T. Acute respiratory infections and vitamin C. Duodecim. (1951)
 762. Cook NR, et al. A randomized factorial trial of vitamins C and E and beta carotene in the secondary prevention of cardiovascular events in women: results from the Women’s Antioxidant Cardiovascular Study. Arch Intern Med. (2007)
 763. Mahalanabis D, et al. Antioxidant vitamins E and C as adjunct therapy of severe acute lower-respiratory infection in infants and young children: a randomized controlled trial. Eur J Clin Nutr. (2006)
 764. Mahalanabis D, et al. Vitamin E and vitamin C supplementation does not improve the clinical course of measles with pneumonia in children: a controlled trial. J Trop Pediatr. (2006)
 765. Sesso HD, et al. Vitamins E and C in the prevention of cardiovascular disease in men: the Physicians‘ Health Study II randomized controlled trial. JAMA. (2008)
 766. Bancalari A, et al. Prophylactic value of vitamin C in acute respiratory tract infections in schoolchildren. Rev Med Chil. (1984)
 767. Liljefors I. Vitamin C and the common cold. Lakartidningen. (1972)
 768. RITZEL G. Critical evaluation of vitamin C as a prophylactic and therapeutic agent in colds. Helv Med Acta. (1961)
 769. Mochalkin NI. Ascorbic acid in the complex therapy of acute pneumonia. Voen Med Zh. (1970)
 770. Svirbely JL, Szent-Györgyi A. The chemical nature of vitamin C. Biochem J. (1932)
 771. Zilva SS. The isolation and identification of vitamin C. Arch Dis Child. (1935)
 772. Kyle RA, Shampo MA. Walter Haworth–synthesis of vitamin C. Mayo Clin Proc. (2002)
 773. Hemilä H. Vitamin C supplementation and the common cold–was Linus Pauling right or wrong. Int J Vitam Nutr Res. (1997)
 774. Deni L. Dr. Linus Pauling and vitamin C. J Nurs Care. (1979)
 775. Kodama M, Kodama T. Is Linus Pauling, a vitamin C advocate, just making much ado about nothing? (Review). In Vivo. (1994)
 776.  Naidu KA. Vitamin C in human health and disease is still a mystery? An overview. Nutr J. (2003)
 777. Karlowski TR, et al. Ascorbic acid for the common cold. A prophylactic and therapeutic trial. JAMA. (1975)
 778. Cameron E, Pauling L, Leibovitz B. Ascorbic acid and cancer: a review. Cancer Res. (1979)
 779. Maughan RJ, Depiesse F, Geyer H; International Association of Athletics Federations. The use of dietary supplements by athletes. J Sports Sci. (2007)
 780. Dietary supplement fact sheet Vitamin C.
 781. García-Closas R, et al. Dietary sources of vitamin C, vitamin E and specific carotenoids in Spain. Br J Nutr. (2004)
 782. Nishiyama I, et al. Varietal difference in vitamin C content in the fruit of kiwifruit and other actinidia species. J Agric Food Chem. (2004)
 783. Agudo A, et al. Dietary intake of vegetables and fruits among adults in five regions of Spain. EPIC Group of Spain. European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition. Eur J Clin Nutr. (1999)
 784. Subar AF, et al. Dietary sources of nutrients among US adults, 1989 to 1991. J Am Diet Assoc. (1998)
 785. Cotton PA, et al. Dietary sources of nutrients among US adults, 1994 to 1996. J Am Diet Assoc. (2004)
 786. Furusawa H, et al. Vitamin C is not essential for carnitine biosynthesis in vivo: verification in vitamin C-depleted senescence marker protein-30/gluconolactonase knockout mice. Biol Pharm Bull. (2008)
 787. HELLMAN L, BURNS JJ. Metabolism of L-ascorbic acid-1-C14 in man. J Biol Chem. (1958)
 788. Seib PA, Tolbert BM. Ascorbic Acid: Chemistry, Metabolism, and Uses. Adv Chem. (1982)
 789. Dhariwal KR, Hartzell WO, Levine M. Ascorbic acid and dehydroascorbic acid measurements in human plasma and serum. Am J Clin Nutr. (1991)
 790. Okamura M. Uptake of L-ascorbic acid and L-dehydroascorbic acid by human erythrocytes and HeLa cells. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). (1979)
 791. Hulse JD, Ellis SR, Henderson LM. Carnitine biosynthesis. beta-Hydroxylation of trimethyllysine by an alpha-ketoglutarate-dependent mitochondrial dioxygenase. J Biol Chem. (1978)
 792. Rush RA, Geffen LB. Dopamine beta-hydroxylase in health and disease. Crit Rev Clin Lab Sci. (1980)
 793. Cameron E, Pauling L. Ascorbic acid and the glycosaminoglycans. An orthomolecular approach to cancer and other diseases. Oncology. (1973)
 794. Nishikimi M, Yagi K. Molecular basis for the deficiency in humans of gulonolactone oxidase, a key enzyme for ascorbic acid biosynthesis. Am J Clin Nutr. (1991)
 795. Kasa RM. Vitamin C: from scurvy to the common cold. Am J Med Technol. (1983)
 796. Touyz LZ. Vitamin C, oral scurvy and periodontal disease. S Afr Med J. (1984)
 797. Wilson LG. The clinical definition of scurvy and the discovery of vitamin C. J Hist Med Allied Sci. (1975)
 798. Ayaori M, et al. Plasma levels and redox status of ascorbic acid and levels of lipid peroxidation products in active and passive smokers. Environ Health Perspect. (2000)
 799. Schectman G. Estimating ascorbic acid requirements for cigarette smokers. Ann NY Acad Sci. (1993)
 800. Will JC, Byers T. Does diabetes mellitus increase the requirement for vitamin C. Nutr Rev. (1996)
 801. Stankova L, et al. Plasma ascorbate concentrations and blood cell dehydroascorbate transport in patients with diabetes mellitus. Metabolism. (1984)
 802. Sinclair AJ, et al. Low plasma ascorbate levels in patients with type 2 diabetes mellitus consuming adequate dietary vitamin C. Diabet Med. (1994)
 803. Hume R, et al. Leucocyte ascorbic acid levels after acute myocardial infarction. Br Heart J. (1972)
 804. Riemersma RA, et al. Vitamin C and the risk of acute myocardial infarction. Am J Clin Nutr. (2000)
 805. Scott P, et al. Vitamin C status in patients with acute pancreatitis. Br J Surg. (1993)
 806. Bonham MJ, et al. Early ascorbic acid depletion is related to the severity of acute pancreatitis. Br J Surg. (1999)
 807. Padayatty SJ1, et al. Vitamin C as an antioxidant: evaluation of its role in disease prevention. J Am Coll Nutr. (2003)
 808. Dallongeville J, et al. Cigarette smoking is associated with unhealthy patterns of nutrient intake: a meta-analysis. J Nutr. (1998)
 809. Hori M, Nishida K. Oxidative stress and left ventricular remodelling after myocardial infarction. Cardiovasc Res. (2009)
 810. Pereda J, et al. Interaction between cytokines and oxidative stress in acute pancreatitis. Curr Med Chem. (2006)
 811. Stadler K. Oxidative stress in diabetes. Adv Exp Med Biol. (2012)
 812. Directive 2002/46/EC.
 813. Bergström T, Bergman J, Möller L. Vitamin A and C compounds permitted in supplements differ in their abilities to affect cell viability, DNA and the DNA nucleoside deoxyguanosine. Mutagenesis. (2011)
 814. Gruenwald J, et al. Safety and tolerance of ester-C compared with regular ascorbic acid. Adv Ther. (2006)
 815. Verlangieri AJ, Fay MJ, Bannon AW. Comparison of the anti-scorbutic activity of L-ascorbic acid and Ester C in the non-ascorbate synthesizing Osteogenic Disorder Shionogi (ODS) rat. Life Sci. (1991)
 816. Moyad MA, et al. Vitamin C with metabolites reduce oxalate levels compared to ascorbic acid: a preliminary and novel clinical urologic finding. Urol Nurs. (2009)
 817. Moyad MA, et al. Vitamin C with metabolites: additional analysis suggests favorable changes in oxalate. Urol Nurs. (2009)
 818. Van Straten M, Josling P. Preventing the common cold with a vitamin C supplement: a double-blind, placebo-controlled survey. Adv Ther. (2002)
 819.  Koshiishi I, et al. Degradation of dehydroascorbate to 2,3-diketogulonate in blood circulation. Biochim Biophys Acta. (1998)
 820. Hickey DS, Roberts HJ, Cathcart RF. Dynamic Flow: A New Model for Ascorbate. J Orthomol Med. (2005)
 821. Wang Y, et al. Human vitamin C (L-ascorbic acid) transporter SVCT1. Biochem Biophys Res Commun. (2000)
 822. Hickey S, Roberts H. Misleading information on the properties of vitamin C. PLoS Med. (2005)
 823. Padayatty SJ, et al. Vitamin C pharmacokinetics: implications for oral and intravenous use. Ann Intern Med. (2004)
 824. Mason SA1, et al. High dose vitamin C supplementation increases skeletal muscle vitamin C concentration and SVCT2 transporter expression but does not alter redox status in healthy males. Free Radic Biol Med. (2014)
 825. Frei B, et al. Gas phase oxidants of cigarette smoke induce lipid peroxidation and changes in lipoprotein properties in human blood plasma. Protective effects of ascorbic acid. Biochem J. (1991)
 826. Panda K, et al. Vitamin C prevents cigarette smoke-induced oxidative damage in vivo. Free Radic Biol Med. (2000)
 827. Harrison FE1, May JM. Vitamin C function in the brain: vital role of the ascorbate transporter SVCT2. Free Radic Biol Med. (2009)
 828. Sotiriou S, et al. Ascorbic-acid transporter Slc23a1 is essential for vitamin C transport into the brain and for perinatal survival. Nat Med. (2002)
 829. Lam DK, Daniel PM. The influx of ascorbic acid into the rat’s brain. QJ Exp Physiol. (1986)
 830. Agus DB, et al. Vitamin C crosses the blood-brain barrier in the oxidized form through the glucose transporters. J Clin Invest. (1997)
 831. García Mde L, et al. Sodium vitamin C cotransporter SVCT2 is expressed in hypothalamic glial cells. Glia. (2005)
 832. Angelow S, Haselbach M, Galla HJ. Functional characterisation of the active ascorbic acid transport into cerebrospinal fluid using primary cultured choroid plexus cells. Brain Res. (2003)
 833. Hakvoort A, Haselbach M, Galla HJ. Active transport properties of porcine choroid plexus cells in culture. Brain Res. (1998)
 834. Spector R. Vitamin homeostasis in the central nervous system. N Engl J Med. (1977)
 835. Spector R, Lorenzo AV. Ascorbic acid homeostasis in the central nervous system. Am J Physiol. (1973)
 836. Miele M, Fillenz M. In vivo determination of extracellular brain ascorbate. J Neurosci Methods. (1996)
 837. Schenk JO, et al. Homeostatic control of ascorbate concentration in CNS extracellular fluid. Brain Res. (1982)
 838. Lönnrot K, et al. The effect of ascorbate and ubiquinone supplementation on plasma and CSF total antioxidant capacity. Free Radic Biol Med. (1996)
 839. Reiber H, Ruff M, Uhr M. Ascorbate concentration in human cerebrospinal fluid (CSF) and serum. Intrathecal accumulation and CSF flow rate. Clin Chim Acta. (1993)
 840. Harrison FE, et al. Vitamin C distribution and retention in the mouse brain. Brain Res. (2010)
 841. Milby K, Oke A, Adams RN. Detailed mapping of ascorbate distribution in rat brain. Neurosci Lett. (1982)
 842. Mefford IN, Oke AF, Adams RN. Regional distribution of ascorbate in human brain. Brain Res. (1981)
 843. Odumosu A, Wilson CW. Regional brain ascorbic acid distribution: its functional relationship to appetite and leptazol-induced convulsions in guinea-pigs. Int J Vitam Nutr Res. (1980)
 844. Tsukaguchi H, et al. A family of mammalian Na+-dependent L-ascorbic acid transporters. Nature. (1999)
 845. Mun GH, et al. Immunohistochemical study of the distribution of sodium-dependent vitamin C transporters in adult rat brain. J Neurosci Res. (2006)
 846. Diliberto EJ Jr, Allen PL. Semidehydroascorbate as a product of the enzymic conversion of dopamine to norepinephrine. Coupling of semidehydroascorbate reductase to dopamine-beta-hydroxylase. Mol Pharmacol. (1980)
 847. Diliberto EJ Jr, Allen PL. Mechanism of dopamine-beta-hydroxylation. Semidehydroascorbate as the enzyme oxidation product of ascorbate. J Biol Chem. (1981)
 848. Chatterjee IB, et al. Synthesis and some major functions of vitamin C in animals. Ann NY Acad Sci. (1975)
 849. Semenza GL. HIF-1, O(2), and the 3 PHDs: how animal cells signal hypoxia to the nucleus. Cell. (2001)
 850. Kuo CH, et al. Effect of ascorbic acid on release of acetylcholine from synaptic vesicles prepared from different species of animals and release of noradrenaline from synaptic vesicles of rat brain. Life Sci. (1979)
 851. Dhingra D, Parle M, Kulkarni SK. Comparative brain cholinesterase-inhibiting activity of Glycyrrhiza glabra, Myristica fragrans, ascorbic acid, and metrifonate in mice. J Med Food. (2006)
 852. Ciani E, et al. Inhibition of free radical production or free radical scavenging protects from the excitotoxic cell death mediated by glutamate in cultures of cerebellar granule neurons. Brain Res. (1996)
 853. Atlante A, et al. Glutamate neurotoxicity in rat cerebellar granule cells: a major role for xanthine oxidase in oxygen radical formation. J Neurochem. (1997)
 854. Majewska MD, Bell JA, London ED. Regulation of the NMDA receptor by redox phenomena: inhibitory role of ascorbate. Brain Res. (1990)
 855. Majewska MD, Bell JA. Ascorbic acid protects neurons from injury induced by glutamate and NMDA. Neuroreport. (1990)
 856. Radak Z, et al. Adaptation to exercise-induced oxidative stress: from muscle to brain. Exerc Immunol Rev. (2001)
 857. Kovacheva-Ivanova S, Bakalova R, Ribavov SR. Immobilization stress enhances lipid peroxidation in the rat lungs. Materials and methods. Gen Physiol Biophys. (1994)
 858. Oishi K, et al. Oxidative stress and haematological changes in immobilized rats. Acta Physiol Scand. (1999)
 859. Moretti M, et al. Protective effects of ascorbic acid on behavior and oxidative status of restraint-stressed mice. J Mol Neurosci. (2013)
 860. Moretti M, et al. Involvement of different types of potassium channels in the antidepressant-like effect of ascorbic acid in the mouse tail suspension test. Eur J Pharmacol. (2012)
 861. Galeotti N, et al. Effect of potassium channel modulators in mouse forced swimming test. Br J Pharmacol. (1999)
 862. Bortolatto CF, et al. Involvement of potassium channels in the antidepressant-like effect of venlafaxine in mice. Life Sci. (2010)
 863. Binfaré RW, et al. Ascorbic acid administration produces an antidepressant-like effect: evidence for the involvement of monoaminergic neurotransmission. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. (2009)
 864. Moretti M, et al. Ascorbic acid treatment, similarly to fluoxetine, reverses depressive-like behavior and brain oxidative damage induced by chronic unpredictable stress. J Psychiatr Res. (2012)
 865. Cocchi P, et al. Antidepressant Effect of Vitamin C. Pediatrics. (1980)
 866. Brody S. High-dose ascorbic acid increases intercourse frequency and improves mood: a randomized controlled clinical trial. Biol Psychiatry. (2002)
 867. von Arnim CAF, et al. Dietary Antioxidants and Dementia in a Population-Based Case-Control Study among Older People in South Germany. J Alzheimers Dis. (2012)
 868. Christen Y. Oxidative stress and Alzheimer disease. Am J Clin Nutr. (2000)
 869. Pappolla MA, et al. Immunohistochemical evidence of oxidative (corrected) stress in Alzheimer’s disease. Am J Pathol. (1992)
 870. Schipper HM, Cissé S, Stopa EG. Expression of heme oxygenase-1 in the senescent and Alzheimer-diseased brain. Ann Neurol. (1995)
 871. Smith MA, et al. Widespread Peroxynitrite-Mediated Damage in Alzheimer’s Disease. J Neurosci. (1997)
 872. Rivière S, et al. Low plasma vitamin C in Alzheimer patients despite an adequate diet. Int J Geriatr Psychiatry. (1998)
 873. Quinn J, et al. Antioxidants in Alzheimer’s disease-vitamin C delivery to a demanding brain. J Alzheimers Dis. (2003)
 874. Heo JH, Hyon-Lee, Lee KM. The possible role of antioxidant vitamin C in Alzheimer’s disease treatment and prevention. Am J Alzheimers Dis Other Demen. (2013)
 875. Rosales-Corral S, et al. Orally administered melatonin reduces oxidative stress and proinflammatory cytokines induced by amyloid-beta peptide in rat brain: a comparative, in vivo study versus vitamin C and E. J Pineal Res. (2003)
 876. Harrison FE, et al. Vitamin C reduces spatial learning deficits in middle-aged and very old APP/PSEN1 transgenic and wild-type mice. Pharmacol Biochem Behav. (2009)
 877. May JM, Harrison FE. Role of Vitamin C in the Function of the Vascular Endothelium. Antioxid Redox Signal. (2013)
 878. Peterson TE, et al. Opposing effects of reactive oxygen species and cholesterol on endothelial nitric oxide synthase and endothelial cell caveolae. Circ Res. (1999)
 879. Kuzkaya N, et al. Interactions of peroxynitrite, tetrahydrobiopterin, ascorbic acid, and thiols: implications for uncoupling endothelial nitric-oxide synthase. J Biol Chem. (2003)
 880. Heller R, et al. L-Ascorbic acid potentiates nitric oxide synthesis in endothelial cells. J Biol Chem. (1999)
 881. Heller R, et al. L-ascorbic acid potentiates endothelial nitric oxide synthesis via a chemical stabilization of tetrahydrobiopterin. J Biol Chem. (2001)
 882. Huang A, et al. Ascorbic acid enhances endothelial nitric-oxide synthase activity by increasing intracellular tetrahydrobiopterin. J Biol Chem. (2000)
 883. Sönmez MF, et al. Melatonin and vitamin C ameliorate alcohol-induced oxidative stress and eNOS expression in rat kidney. Ren Fail. (2012)
 884. Sönmez MF, et al. Effect of melatonin and vitamin C on expression of endothelial NOS in heart of chronic alcoholic rats. Toxicol Ind Health. (2009)
 885. Bendich A, Machlin LJ, Scandurra O. The antioxidant role of vitamin C. Adv Free Radical Biol Med. (1986)
 886. Ischiropoulos H. Biological tyrosine nitration: a pathophysiological function of nitric oxide and reactive oxygen species. Arch Biochem Biophys. (1998)
 887. Millar J. The nitric oxide/ascorbate cycle: how neurones may control their own oxygen supply. Med Hypotheses. (1995)
 888. Scorza G, Pietraforte D, Minetti M. Role of ascorbate and protein thiols in the release of nitric oxide from S-nitroso-albumin and S-nitroso-glutathione in human plasma. Free Radic Biol Med. (1997)
 889. Ginter E. Vitamin-C deficiency and gallstone formation. Lancet. (1971)
 890. [No authors listed. Ascorbic acid and the catabolism of cholesterol. Nutr Rev. (1973)
 891. Turley SD, West CE, Horton BJ. The role of ascorbic acid in the regulation of cholesterol metabolism and in the pathogenesis of atherosclerosis. Atherosclerosis. (1976)
 892. Ginter E. Marginal vitamin C deficiency, lipid metabolism, and atherogenesis. Adv Lipid Res. (1978)
 893. Steffner RJ, et al. Ascorbic acid recycling by cultured beta cells: effects of increased glucose metabolism. Free Radic Biol Med. (2004)
 894. Lenzen S, Drinkgern J, Tiedge M. Low antioxidant enzyme gene expression in pancreatic islets compared with various other mouse tissues. Free Radic Biol Med. (1996)
 895. Malaisse WJ, et al. Determinants of the selective toxicity of alloxan to the pancreatic B cell. Proc Natl Acad Sci USA. (1982)
 896. Wells WW, et al. Ascorbic acid is essential for the release of insulin from scorbutic guinea pig pancreatic islets. Proc Natl Acad Sci USA. (1995)
 897. Zhou A, Thorn NA. High ascorbic acid content in the rat endocrine pancreas. Diabetologia. (1991)
 898. Mooradian AD. Effect of ascorbate and dehydroascorbate on tissue uptake of glucose. Diabetes. (1987)
 899. Johnston CS, Yen MF. Megadose of vitamin C delays insulin response to a glucose challenge in normoglycemic adults. Am J Clin Nutr. (1994)
 900. Dakhale GN, Chaudhari HV, Shrivastava M. Supplementation of vitamin C reduces blood glucose and improves glycosylated hemoglobin in type 2 diabetes mellitus: a randomized, double-blind study. Adv Pharmacol Sci. (2011)
 901. Ellulu MS, et al. Effect of vitamin C on inflammation and metabolic markers in hypertensive and/or diabetic obese adults: a randomized controlled trial. Drug Des Devel Ther. (2015)
 902. Mason SA, et al. Ascorbic acid supplementation improves postprandial glycaemic control and blood pressure in individuals with type 2 diabetes: Findings of a randomized cross-over trial. Diabetes Obes Metab. (2019)
 903. Bishop N, Schorah CJ, Wales JK. The effect of vitamin C supplementation on diabetic hyperlipidaemia: a double blind, crossover study. Diabet Med. (1985)
 904. Rafighi Z, et al. Association of dietary vitamin C and e intake and antioxidant enzymes in type 2 diabetes mellitus patients. Glob J Health Sci. (2013)
 905. Nieman DC, et al. Influence of vitamin C supplementation on oxidative and immune changes after an ultramarathon. J Appl Physiol (1985). (2002)
 906. Ghaffari P, et al. The effects of vitamin C on diabetic patients. Pharm Lett. (2015)
 907. Bhatt JK, Thomas S, Nanjan MJ. EFFECT OF ORAL SUPPLEMENTATION OF VITAMIN C ON GLYCEMIC CONTROL AND LIPID PROFILE IN PATIENTS WITH TYPE 2 DIABETES MELLITUS. Int J Pharm Pharm Sci. (2012)
 908. Mason SA, et al. Ascorbic acid supplementation improves skeletal muscle oxidative stress and insulin sensitivity in people with type 2 diabetes: Findings of a randomized controlled study. Free Radic Biol Med. (2016)
 909. Siavash M, Amini M. Vitamin C may have similar beneficial effects to Gemfibrozil on serum high-density lipoprotein-cholesterol in type 2 diabetic patients. J Res Pharm Pract. (2014)
 910. Davison GW, et al. Molecular detection of exercise-induced free radicals following ascorbate prophylaxis in type 1 diabetes mellitus: a randomised controlled trial. Diabetologia. (2008)
 911. Tousoulis D, et al. Effects of atorvastatin and vitamin C on forearm hyperaemic blood flow, asymmentrical dimethylarginine levels and the inflammatory process in patients with type 2 diabetes mellitus. Heart. (2007)
 912. Chen H, et al. High-dose oral vitamin C partially replenishes vitamin C levels in patients with Type 2 diabetes and low vitamin C levels but does not improve endothelial dysfunction or insulin resistance. Am J Physiol Heart Circ Physiol. (2006)
 913. Klein F, Juhl B, Christiansen JS. Unchanged renal haemodynamics following high dose ascorbic acid administration in normoalbuminuric IDDM patients. Scand J Clin Lab Invest. (1995)
 914. Gokce N, et al. Long-term ascorbic acid administration reverses endothelial vasomotor dysfunction in patients with coronary artery disease. Circulation. (1999)
 915. Pirbudak L, et al. Effect of ascorbic acid on surgical stress response in gynecologic surgery. Int J Clin Pract. (2004)
 916. Pleiner J, et al. FFA-induced endothelial dysfunction can be corrected by vitamin C. J Clin Endocrinol Metab. (2002)
 917. Bo S, et al. Efficacy of antioxidant treatment in reducing resistin serum levels: a randomized study. PLoS Clin Trials. (2007)
 918. Mahmoudabadi MM, et al. Effects of eicosapentaenoic acid and vitamin C on glycemic indices, blood pressure, and serum lipids in type 2 diabetic Iranian males. J Res Med Sci. (2011)
 919. Ashor AW, et al. Effects of vitamin C supplementation on glycaemic control: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. Eur J Clin Nutr. (2017)
 920. Creagan ET, et al. Failure of high-dose vitamin C (ascorbic acid) therapy to benefit patients with advanced cancer. A controlled trial. N Engl J Med. (1979)
 921. Yun J, et al. Vitamin C selectively kills KRAS and BRAF mutant colorectal cancer cells by targeting GAPDH. Science. (2015)
 922. Cameron E, Pauling L. Supplemental ascorbate in the supportive treatment of cancer: Prolongation of survival times in terminal human cancer. Proc Natl Acad Sci USA. (1976)
 923. Moertel CG, et al. High-dose vitamin C versus placebo in the treatment of patients with advanced cancer who have had no prior chemotherapy. A randomized double-blind comparison. N Engl J Med. (1985)
 924. Watson J. Oxidants, antioxidants and the current incurability of metastatic cancers. Open Biol. (2013)
 925. Chen Q, et al. Pharmacologic doses of ascorbate act as a prooxidant and decrease growth of aggressive tumor xenografts in mice. Proc Natl Acad Sci USA. (2008)
 926. Cairns RA. Drivers of the Warburg phenotype. Cancer J. (2015)
 927. Omaye ST, et al. Measurement of vitamin C in blood components by high-performance liquid chromatography. Implication in assessing vitamin C status. Ann NY Acad Sci. (1987)
 928. Carr AC, et al. Human skeletal muscle ascorbate is highly responsive to changes in vitamin C intake and plasma concentrations. Am J Clin Nutr. (2013)
 929. Savini I, et al. SVCT1 and SVCT2: key proteins for vitamin C uptake. Amino Acids. (2008)
 930. Peternelj TT, Coombes JS. Antioxidant supplementation during exercise training: beneficial or detrimental. Sports Med. (2011)
 931. Cupps TR, Fauci AS. Corticosteroid-mediated immunoregulation in man. Immunol Rev. (1982)
 932. Davison G, Gleeson M. Influence of acute vitamin C and/or carbohydrate ingestion on hormonal, cytokine, and immune responses to prolonged exercise. Int J Sport Nutr Exerc Metab. (2005)
 933. d e Palmer FM, et al. Influence of vitamin C supplementation on oxidative and salivary IgA changes following an ultramarathon. Eur J Appl Physiol. (2003)
 934. d e Carrillo AE, Murphy RJ, Cheung SS. Vitamin C supplementation and salivary immune function following exercise-heat stress. Int J Sports Physiol Perform. (2008)
 935. d e Nakhostin-Roohi B, et al. Effect of vitamin C supplementation on lipid peroxidation, muscle damage and inflammation after 30-min exercise at 75% VO2max. J Sports Med Phys Fitness. (2008)
 936. Fischer CP, et al. Supplementation with vitamins C and E inhibits the release of interleukin-6 from contracting human skeletal muscle. J Physiol. (2004)
 937. Keller C, et al. Transcriptional activation of the IL-6 gene in human contracting skeletal muscle: influence of muscle glycogen content. FASEB J. (2001)
 938. Steensberg A, et al. Interleukin-6 production in contracting human skeletal muscle is influenced by pre-exercise muscle glycogen content. J Physiol. (2001)
 939. Petersen EW, et al. Acute IL-6 treatment increases fatty acid turnover in elderly humans in vivo and in tissue culture in vitro. Am J Physiol Endocrinol Metab. (2005)
 940. Carey AL, et al. Interleukin-6 increases insulin-stimulated glucose disposal in humans and glucose uptake and fatty acid oxidation in vitro via AMP-activated protein kinase. Diabetes. (2006)
 941. Bruce CR, Dyck DJ. Cytokine regulation of skeletal muscle fatty acid metabolism: effect of interleukin-6 and tumor necrosis factor-alpha. Am J Physiol Endocrinol Metab. (2004)
 942. van Hall G, et al. Interleukin-6 stimulates lipolysis and fat oxidation in humans. J Clin Endocrinol Metab. (2003)
 943. Douglas RM, et al. Vitamin C for preventing and treating the common cold. Cochrane Database Syst Rev. (2007)
 944. Hemilä H, Chalker E. Vitamin C for preventing and treating the common cold. Cochrane Database Syst Rev. (2013)
 945. Ekkekakis P, Lind E. Exercise does not feel the same when you are overweight: the impact of self-selected and imposed intensity on affect and exertion. Int J Obes (Lond). (2006)
 946. Huck CJ, et al. Vitamin C status and perception of effort during exercise in obese adults adhering to a calorie-reduced diet. Nutrition. (2012)
 947. Marshall RJ, et al. Supplemental vitamin C appears to slow racing greyhounds. J Nutr. (2002)
 948. Gomez-Cabrera MC, et al. Oral administration of vitamin C decreases muscle mitochondrial biogenesis and hampers training-induced adaptations in endurance performance. Am J Clin Nutr. (2008)
 949. Ristow M, et al. Antioxidants prevent health-promoting effects of physical exercise in humans. Proc Natl Acad Sci USA. (2009)
 950. Zhu LL, et al. Vitamin C prevents hypogonadal bone loss. PLoS One. (2012)
 951. Anderson TW, Suranyi G, Beaton GH. The effect on winter illness of large doses of vitamin C. Can Med Assoc J. (1974)
 952. Douglas RM. Vitamin C for Preventing and Treating the Common Cold. PLoS One. (2005)
 953. Pauling L. The significance of the evidence about ascorbic acid and the common cold. Proc Natl Acad Sci USA. (1971)
 954. Ritzel VG. Kritische Beurteilung des Vitamins C als Prophylacticum und Therapeuticum der Erkältungskrankheiten. Helv Med Acta. (1961)
 955. Vilchèze C, et al. Mycobacterium tuberculosis is extraordinarily sensitive to killing by a vitamin C-induced Fenton reaction. Nature. (2013)
 956. Schulze HR, Gallenkamp H, Staudinger H. Microsomal NADH-dependent electron transport. Hoppe Seylers Z Physiol Chem. (1970)
 957. Lumper L, Schneider W, Staudinger H. Studies on the kinetics of microsomal NADH:semidehydroascorbate oxidoreductase. Hoppe Seylers Z Physiol Chem. (1967)
 958. Wakefield LM, Cass AE, Radda GK. Electron transfer across the chromaffin granule membrane. Use of EPR to demonstrate reduction of intravesicular ascorbate radical by the extravesicular mitochondrial NADH:ascorbate radical oxidoreductase. J Biol Chem. (1986)
 959. Bielski BHJ, Allen AO, Schwarz HA. Mechanism of the disproportionation of ascorbate radicals. J Am Chem Soc. (1981)
 960. Wells WW, Xu DP. Dehydroascorbate reduction. J Bioenerg Biomembr. (1994)
 961. Jackson TS, et al. Ascorbate prevents the interaction of superoxide and nitric oxide only at very high physiological concentrations. Circ Res. (1998)
 962. Landino LM, et al. Ascorbic acid reduction of microtubule protein disulfides and its relevance to protein S-nitrosylation assays. Biochem Biophys Res Commun. (2006)
 963. Buettner GR. The pecking order of free radicals and antioxidants: lipid peroxidation, alpha-tocopherol, and ascorbate. Arch Biochem Biophys. (1993)
 964. Buettner GR, Jurkiewicz BA. Catalytic metals, ascorbate and free radicals: combinations to avoid. Radiat Res. (1996)
 965. Buettner GR. Ascorbate oxidation: UV absorbance of ascorbate and ESR spectroscopy of the ascorbyl radical as assays for iron. Free Radic Res Commun. (1990)
 966. Buettner GR. Ascorbate autoxidation in the presence of iron and copper chelates. Free Radic Res Commun. (1986)
 967. Buettner GR. In the absence of catalytic metals ascorbate does not autoxidize at pH 7: ascorbate as a test for catalytic metals. J Biochem Biophys Methods. (1988)
 968. Alessio HM, Goldfarb AH. Lipid peroxidation and scavenger enzymes during exercise: adaptive response to training. J Appl Physiol. (1988)
 969. Heitkamp HC, et al. Effect of an 8-week endurance training program on markers of antioxidant capacity in women. J Sports Med Phys Fitness. (2008)
 970. Higuchi M, et al. Superoxide Dismutase and Catalase in Skeletal Muscle: Adaptive Response to Exercise. J Gerontol. (1985)
 971. Oh-ishi S, et al. Effects of endurance training on superoxide dismutase activity, content and mRNA expression in rat muscle. Clin Exp Pharmacol Physiol. (1997)
 972. Fordyce MK, Kassouny ME. Influence of vitamin C restriction on guinea pig adrenal calcium and plasma corticosteroids. J Nutr. (1977)
 973. Doulas NL, Constantopoulos A, Litsios B. Effect of ascorbic acid on guinea pig adrenal adenylate cyclase activity and plasma cortisol. J Nutr. (1987)
 974. Hodges JR, Hotston RT. Suppression of adrenocorticotrophic activity in the ascorbic acid deficient guinea-pig. Br J Pharmacol. (1971)
 975. Kodama M, et al. Intraperitoneal administration of ascorbic acid delays the turnover of 3H-labelled cortisol in the plasma of an ODS rat, but not in the Wistar rat. Evidence in support of the cardinal role of vitamin C in the progression of glucocorticoid synthesis. In Vivo. (1996)
 976. Kodama M, et al. Vitamin C infusion treatment enhances cortisol production of the adrenal via the pituitary ACTH route. In Vivo. (1994)
 977. Davison G, Gleeson M. The effect of 2 weeks vitamin C supplementation on immunoendocrine responses to 2.5 h cycling exercise in man. Eur J Appl Physiol. (2006)
 978. Kallner A. Influence of vitamin C status on the urinary excretion of catecholamines in stress. Hum Nutr Clin Nutr. (1983)
 979. d Ayinde OC, Ogunnowo S, Ogedegbe RA. Influence of Vitamin C and Vitamin E on testicular zinc content and testicular toxicity in lead exposed albino rats. BMC Pharmacol Toxicol. (2012)
 980. Harikrishnan R, et al. Protective effect of ascorbic acid against ethanol-induced reproductive toxicity in male guinea pigs. Br J Nutr. (2013)
 981. Jewo PI, et al. The protective role of ascorbic acid in burn-induced testicular damage in rats. Burns. (2012)
 982. Saki G, et al. Effect of administration of vitamins C and E on fertilization capacity of rats exposed to noise stress. Noise Health. (2013)
 983. Takhshid MA, et al. Protective effect of vitamins e and C on endosulfan-induced reproductive toxicity in male rats. Iran J Med Sci. (2012)
 984. Vani K, et al. Clinical relevance of vitamin C among lead-exposed infertile men. Genet Test Mol Biomarkers. (2012)
 985. Thomas LD, et al. Ascorbic acid supplements and kidney stone incidence among men: a prospective study. JAMA Intern Med. (2013)
 986. Flatmark T, Terland O. Cytochrome b 561 of the bovine adrenal chromaffin granules. A high potential b-type cytochrome. Biochim Biophys Acta. (1971)
 987. Njus D, et al. Electron transfer across the chromaffin granule membrane. J Biol Chem. (1983)
 988. Levine M, et al. Ascorbic acid and catecholamine secretion from cultured chromaffin cells. J Biol Chem. (1983)
 989. Padayatty SJ, et al. Human adrenal glands secrete vitamin C in response to adrenocorticotrophic hormone. Am J Clin Nutr. (2007)
 990. Stone KJ, Townsley BH. The effect of L-ascorbate on catecholamine biosynthesis. Biochem J. (1973)
 991. Kurtzman D, et al. Fatigue and lower-extremity ecchymosis in a 36-year-old woman. Scurvy. Arch Dermatol. (2012)
 992. Olmedo JM, et al. Scurvy: a disease almost forgotten. Int J Dermatol. (2006)
 993. Hirschmann JV, Raugi GJ. Adult scurvy. J Am Acad Dermatol. (1999)
 994. Amano A, et al. Effect of ascorbic acid deficiency on catecholamine synthesis in adrenal glands of SMP30/GNL knockout mice. Eur J Nutr. (2013)
 995. Menniti FS, Knoth J, Diliberto EJ Jr. Role of ascorbic acid in dopamine beta-hydroxylation. The endogenous enzyme cofactor and putative electron donor for cofactor regeneration. J Biol Chem. (1986)
 996. Richards ML, Sadee W. Human neuroblastoma cell lines as models of catechol uptake. Brain Res. (1986)
 997. May JM, et al. Ascorbic acid efficiently enhances neuronal synthesis of norepinephrine from dopamine. Brain Res Bull. (2013)
 998. Bedwal RS, Bahuguna A. Zinc, copper and selenium in reproduction. Experientia. (1994)
 999. Tuncer I, et al. Histological effects of zinc and melatonin on rat testes. Bratisl Lek Listy. (2011)
 1000. Kratzing CC, Kelly JD, Kratzing JE. Ascorbic acid in fetal rat brain. J Neurochem. (1985)
 1001. Kratzing CC, Kelly JD. Tissue levels of ascorbic acid during rat gestation. Int J Vitam Nutr Res. (1982)
 1002. Zalani S, Rajalakshmi R, Parekh LJ. Ascorbic acid concentration of human fetal tissues in relation to fetal size and gestational age. Br J Nutr. (1989)
 1003. Lykkesfeldt J, et al. Vitamin C deficiency in weanling guinea pigs: differential expression of oxidative stress and DNA repair in liver and brain. Br J Nutr. (2007)
 1004. Harrison FE, et al. Low ascorbic acid and increased oxidative stress in gulo(-/-) mice during development. Brain Res. (2010)
 1005. Harrison FE, et al. Low vitamin C and increased oxidative stress and cell death in mice that lack the sodium-dependent vitamin C transporter SVCT2. Free Radic Biol Med. (2010)
 1006. Tveden-Nyborg P, et al. Vitamin C deficiency in early postnatal life impairs spatial memory and reduces the number of hippocampal neurons in guinea pigs. Am J Clin Nutr. (2009)
 1007. Tveden-Nyborg P, et al. Maternal vitamin C deficiency during pregnancy persistently impairs hippocampal neurogenesis in offspring of guinea pigs. PLoS One. (2012)
 1008. Richardson ME, Fox MR, Fry BE Jr. Pathological changes produced in Japanese quail by ingestion of cadmium. J Nutr. (1974)
 1009. Fox MR. Protective effects of ascorbic acid against toxicity of heavy metals. Ann NY Acad Sci. (1975)
 1010. Fox MRS, et al. EFFECTS OF VITAMIN C AND IRON ON CADMIUM METABOLISM. Ann NY Acad Sci. (1980)
 1011. Fox MR, et al. Effect of ascorbic acid on cadmium toxicity in the young coturnix. J Nutr. (1971)
 1012. Suzuki T, Yoshida A. Long-term effectiveness of dietary iron and ascorbic acid in the prevention and cure of cadmium toxicity in rats. Am J Clin Nutr. (1978)
 1013. Hill CH. Interactions of vitamin C with lead and mercury. Ann NY Acad Sci. (1980)
 1014. Blackstone S, Hurley RJ, Hughes RE. Some inter-relationships between vitamin C (L-ascorbic acid) and mercury in the guinea-pig. Food Cosmet Toxicol. (1974)
 1015. Murray DR, Hughes RE. The influence of dietary ascorbic acid on the concentration of mercury in guinea-pig tissues {proceedings}. Proc Nutr Soc. (1976)
 1016. Chatterjee GC, Pal DR. Metabolism of L-ascorbic acid in rats under in vivo administration of mercury: effect of L-ascorbic acid supplementation. Int J Vitam Nutr Res. (1975)
 1017. Goyer RA, Cherian MG. Ascorbic acid and EDTA treatment of lead toxicity in rats. Life Sci. (1979)
 1018. Calabrese EJ, et al. The effects of vitamin C supplementation on blood and hair levels of cadmium, lead, and mercury. Ann NY Acad Sci. (1987)
 1019. Naha N, Manna B. Mechanism of lead induced effects on human spermatozoa after occupational exposure. Kathmandu Univ Med J (KUMJ). (2007)
 1020. Naha N, Chowdhury AR. Inorganic lead exposure in battery and paint factory: effect on human sperm structure and functional activity. J UOEH. (2006)
 1021. Stamp LK, et al. Clinically insignificant effect of supplemental vitamin C on serum urate in patients with gout; A pilot randomised controlled trial. Arthritis Rheum. (2013)
 1022. May JM, Qu ZC, Mendiratta S. Protection and recycling of alpha-tocopherol in human erythrocytes by intracellular ascorbic acid. Arch Biochem Biophys. (1998)
 1023. Niki E, et al. Interaction among vitamin C, vitamin E, and beta-carotene. Am J Clin Nutr. (1995)
 1024. Seregi A, Schaefer A, Komlós M. Protective role of brain ascorbic acid content against lipid peroxidation. Experientia. (1978)
 1025. Kovachich GB, Mishra OP. The effect of ascorbic acid on malonaldehyde formation, K+, Na+ and water content of brain slices. Exp Brain Res. (1983)
 1026. Sato K, Saito H, Katsuki H. Synergism of tocopherol and ascorbate on the survival of cultured brain neurones. Neuroreport. (1993)
 1027. Bano S, Parihar MS. Reduction of lipid peroxidation in different brain regions by a combination of alpha-tocopherol and ascorbic acid. J Neural Transm. (1997)
 1028. Hazell T. Vitamin C has a key physiological role in facilitating the absorption of non-heme iron from the diet. Hum Nutr Appl Nutr. (1987)
 1029. Kalgaonkar S, Lönnerdal B. Effects of dietary factors on iron uptake from ferritin by Caco-2 cells. J Nutr Biochem. (2008)
 1030. Han O, et al. Ascorbate offsets the inhibitory effect of inositol phosphates on iron uptake and transport by Caco-2 cells. Proc Soc Exp Biol Med. (1995)
 1031. Engle-Stone R, et al. Meat and ascorbic acid can promote Fe availability from Fe-phytate but not from Fe-tannic acid complexes. J Agric Food Chem. (2005)
 1032. Mirvish SS, et al. Ascorbate-nitrite reaction: possible means of blocking the formation of carcinogenic N-nitroso compounds. Science. (1972)
 1033. Tannenbaum SR, Wishnok JS, Leaf CD. Inhibition of nitrosamine formation by ascorbic acid. Am J Clin Nutr. (1991)
 1034. Mirvish SS. Effects of vitamins C and E on N-nitroso compound formation, carcinogenesis, and cancer. Cancer. (1986)
 1035. Combet E, et al. Dietary phenolic acids and ascorbic acid: Influence on acid-catalyzed nitrosative chemistry in the presence and absence of lipids. Free Radic Biol Med. (2010)
 1036. Chang SK, et al. Accelerating effect of ascorbic acid on N-nitrosamine formation and nitrosation by oxyhyponitrite. Cancer Res. (1979)
 1037. Loh YH, et al. N-Nitroso compounds and cancer incidence: the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC)-Norfolk Study. Am J Clin Nutr. (2011)
 1038. Mirvish SS, et al. Effect of feeding nitrite, ascorbate, hemin, and omeprazole on excretion of fecal total apparent N-nitroso compounds in mice. Chem Res Toxicol. (2008)
 1039. Johnston CS. Biomarkers for establishing a tolerable upper intake level for vitamin C. Nutr Rev. (1999)
 1040. Hoyt CJ. Diarrhea from vitamin C. JAMA. (1980)
 1041. Sauberlich HE. Bioavailability of vitamins. Prog Food Nutr Sci. (1985)
 1042. Li H, Zou Y, Ding G. Dietary factors associated with dental erosion: a meta-analysis. PLoS One. (2012)
 1043. McHugh GJ, Graber ML, Freebairn RC. Fatal vitamin C-associated acute renal failure. Anaesth Intensive Care. (2008)
 1044. Nankivell BJ, Murali KM. Images in clinical medicine. Renal failure from vitamin C after transplantation. N Engl J Med. (2008)
 1045. Lawton JM, et al. Acute oxalate nephropathy after massive ascorbic acid administration. Arch Intern Med. (1985)
 1046. Swartz RD, et al. Hyperoxaluria and renal insufficiency due to ascorbic acid administration during total parenteral nutrition. Ann Intern Med. (1984)
 1047. Wong K, et al. Acute oxalate nephropathy after a massive intravenous dose of vitamin C. Aust NZJ Med. (1994)
 1048. Alkhunaizi AM, Chan L. Secondary oxalosis: a cause of delayed recovery of renal function in the setting of acute renal failure. J Am Soc Nephrol. (1996)
 1049. Rathi S, Kern W, Lau K. Vitamin C-induced hyperoxaluria causing reversible tubulointerstitial nephritis and chronic renal failure: a case report. J Med Case Rep. (2007)
 1050. Mashour S, Turner JF Jr, Merrell R. Acute renal failure, oxalosis, and vitamin C supplementation: a case report and review of the literature. Chest. (2000)
 1051. Hoppe B, Langman CB. A United States survey on diagnosis, treatment, and outcome of primary hyperoxaluria. Pediatr Nephrol. (2003)
 1052. Hatch M, et al. Effect of megadoses of ascorbic acid on serum and urinary oxalate. Eur Urol. (1980)
 1053. Gabardi S, Munz K, Ulbricht C. A review of dietary supplement-induced renal dysfunction. Clin J Am Soc Nephrol. (2007)
 1054. Baxmann AC, De OG Mendonça C, Heilberg IP. Effect of vitamin C supplements on urinary oxalate and pH in calcium stone-forming patients. Kidney Int. (2003)
 1055. Knab AM, et al. Quercetin with vitamin C and niacin does not affect body mass or composition. Appl Physiol Nutr Metab. (2011)
 1056. Mastaloudis A, et al. Antioxidant supplementation prevents exercise-induced lipid peroxidation, but not inflammation, in ultramarathon runners. Free Radic Biol Med. (2004)
 1057. Camargo JL, Stifft J, Gross JL. The effect of aspirin and vitamins C and E on HbA1c assays. Clin Chim Acta. (2006)
 1058. Hauth JC, et al. Vitamin C and E supplementation to prevent spontaneous preterm birth: a randomized controlled trial. Obstet Gynecol. (2010)
 1059. De Marchi S, et al. Ascorbic acid prevents vascular dysfunction induced by oral glucose load in healthy subjects. Eur J Intern Med. (2012)
 1060. Knab AM, et al. Influence of quercetin supplementation on disease risk factors in community-dwelling adults. J Am Diet Assoc. (2011)
 1061. Fernandes PR, et al. Vitamin C restores blood pressure and vasodilator response during mental stress in obese children. Arq Bras Cardiol. (2011)
 1062. Stewart JM, Ocon AJ, Medow MS. Ascorbate improves circulation in postural tachycardia syndrome. Am J Physiol Heart Circ Physiol. (2011)
 1063. Christen WG, et al. Age-related cataract in a randomized trial of vitamins E and C in men. Arch Ophthalmol. (2010)
 1064. Kuiper HC, et al. Vitamin C supplementation lowers urinary levels of 4-hydroperoxy-2-nonenal metabolites in humans. Free Radic Biol Med. (2011)
 1065. Van Hoydonck PG, et al. Does vitamin C supplementation influence the levels of circulating oxidized LDL, sICAM-1, sVCAM-1 and vWF-antigen in healthy male smokers. Eur J Clin Nutr. (2004)
 1066. Pareyson D, et al. Ascorbic acid in Charcot-Marie-Tooth disease type 1A (CMT-TRIAAL and CMT-TRAUK): a double-blind randomised trial. Lancet Neurol. (2011)
 1067. Zhang M, et al. Vitamin C provision improves mood in acutely hospitalized patients. Nutrition. (2011)
 1068. Bryant RJ, et al. Effects of vitamin E and C supplementation either alone or in combination on exercise-induced lipid peroxidation in trained cyclists. J Strength Cond Res. (2003)
 1069. Stamatelopoulos KS, et al. Oral administration of ascorbic acid attenuates endothelial dysfunction after short-term cigarette smoking. Int J Vitam Nutr Res. (2003)
 1070. Nazıroğlu M, et al. Vitamins C and E treatment combined with exercise modulates oxidative stress markers in blood of patients with fibromyalgia: a controlled clinical pilot study. Stress. (2010)
 1071. Bryer SC, Goldfarb AH. Effect of high dose vitamin C supplementation on muscle soreness, damage, function, and oxidative stress to eccentric exercise. Int J Sport Nutr Exerc Metab. (2006)
 1072. Mazloom Z, et al. Effect of vitamin C supplementation on postprandial oxidative stress and lipid profile in type 2 diabetic patients. Pak J Biol Sci. (2011)
 1073. Yfanti C, et al. Effect of antioxidant supplementation on insulin sensitivity in response to endurance exercise training. Am J Physiol Endocrinol Metab. (2011)
 1074. Fuller CJ, May MA, Martin KJ. The effect of vitamin E and vitamin C supplementation on LDL oxidizability and neutrophil respiratory burst in young smokers. J Am Coll Nutr. (2000)
 1075. Guarnieri S, Riso P, Porrini M. Orange juice vs vitamin C: effect on hydrogen peroxide-induced DNA damage in mononuclear blood cells. Br J Nutr. (2007)
 1076. Roberts LA, et al. Vitamin C consumption does not impair training-induced improvements in exercise performance. Int J Sports Physiol Perform. (2011)
 1077. Gomes ME, et al. High dose ascorbic acid does not reverse central sympathetic overactivity in chronic heart failure. J Clin Pharm Ther. (2011)
 1078. Chuin A, et al. Effect of antioxidants combined to resistance training on BMD in elderly women: a pilot study. Osteoporos Int. (2009)
 1079. Kalpdev A, Saha SC, Dhawan V. Vitamin C and E supplementation does not reduce the risk of superimposed PE in pregnancy. Hypertens Pregnancy. (2011)
 1080. Kim MK, et al. Long-term vitamin C supplementation has no markedly favourable effect on serum lipids in middle-aged Japanese subjects. Br J Nutr. (2004)
 1081. Thompson D, et al. Prolonged vitamin C supplementation and recovery from eccentric exercise. Eur J Appl Physiol. (2004)
 1082. Talaulikar VS, Chambers T, Manyonda I. Exploiting the antioxidant potential of a common vitamin: could vitamin C prevent postmenopausal osteoporosis. J Obstet Gynaecol Res. (2012)
 1083. Theodorou AA, et al. No effect of antioxidant supplementation on muscle performance and blood redox status adaptations to eccentric training. Am J Clin Nutr. (2011)
 1084. Lagowska-Lenard M, Stelmasiak Z, Bartosik-Psujek H. Influence of vitamin C on markers of oxidative stress in the earliest period of ischemic stroke. Pharmacol Rep. (2010)
 1085. Ataka S, et al. Effects of Applephenon and ascorbic acid on physical fatigue. Nutrition. (2007)
 1086. Khemis A, et al. A randomized controlled study to evaluate the depigmenting activity of L-ascorbic acid plus phytic acid-serum vs. placebo on solar lentigines. J Cosmet Dermatol. (2011)
 1087. Mullan BA, et al. Pretreatment with intravenous ascorbic acid preserves endothelial function during acute hyperglycaemia (R1). Clin Exp Pharmacol Physiol. (2005)
 1088. Kinlay S, et al. Long-term effect of combined vitamins E and C on coronary and peripheral endothelial function. J Am Coll Cardiol. (2004)
 1089. Block G, et al. Vitamin C treatment reduces elevated C-reactive protein. Free Radic Biol Med. (2009)
 1090. Johnston CS, Dancho CL, Strong GM. Orange juice ingestion and supplemental vitamin C are equally effective at reducing plasma lipid peroxidation in healthy adult women. J Am Coll Nutr. (2003)
 1091. Retana-Ugalde R, et al. High dosage of ascorbic acid and alpha-tocopherol is not useful for diminishing oxidative stress and DNA damage in healthy elderly adults. Ann Nutr Metab. (2008)
 1092. Colby JA, et al. Effect of ascorbic acid on inflammatory markers after cardiothoracic surgery. Am J Health Syst Pharm. (2011)
 1093. Constantini NW, et al. The effect of vitamin C on upper respiratory infections in adolescent swimmers: a randomized trial. Eur J Pediatr. (2011)
 1094. Petersen EE, et al. Efficacy of vitamin C vaginal tablets in the treatment of bacterial vaginosis: a randomised, double blind, placebo controlled clinical trial. Arzneimittelforschung. (2011)
 1095. Ruiz-Ramos M, et al. Supplementation of ascorbic acid and alpha-tocopherol is useful to preventing bone loss linked to oxidative stress in elderly. J Nutr Health Aging. (2010)
 1096. Gutierrez AD, et al. Does short-term vitamin C reduce cardiovascular risk in type 2 diabetes?. Endocr Pract. (2013)
 1097. Kim TK, Lim HR, Byun JS. Vitamin C supplementation reduces the odds of developing a common cold in Republic of Korea Army recruits: randomised controlled trial. BMJ Mil Health. (2020)
 1098. . Ineffectiveness of vitamin C in treating coryza. Practitioner. (1968)
 1099. Lewis TL, et al. A controlled clinical trial of ascorbic acid for the common cold. Ann NY Acad Sci. (1975)
 1100. Anderson TW, Reid DB, Beaton GH. Vitamin C and the common cold: a double-blind trial. Can Med Assoc J. (1972)
 1101. Anderson TW, et al. Winter illness and vitamin C: the effect of relatively low doses. Can Med Assoc J. (1975)
 1102. Audera C, et al. Mega-dose vitamin C in treatment of the common cold: a randomised controlled trial. Med J Aust. (2001)
 1103. Carr AB, et al. Vitamin C and the common cold: a second MZ Cotwin control study. Acta Genet Med Gemellol (Roma). (1981)
 1104. Carson M, et al. Vitamin C and the common cold. J Soc Occup Med. (1975)
 1105. Charleston SS, Clegg KM. Ascorbic acid and the common cold. Lancet. (1972)
 1106. Clegg KM, Macdonald JM. L-Ascorbic acid and D-isoascorbic acid in a common cold survey. Am J Clin Nutr. (1975)
 1107. Coulehan JL, et al. Vitamin C prophylaxis in a boarding school. N Engl J Med. (1974)
 1108. Coulehan JL, et al. Vitamin C and acute illness in Navajo school children. N Engl J Med. (1976)
 1109. Elwood PC, et al. A randomized controlled trial of vitamin C in the prevention and amelioration of the common cold. Br J Prev Soc Med. (1976)
 1110. Elwood PC, Hughes SJ, Leger AS. A randomized controlled trial of the therapeutic effect of vitamin C in the common cold. Practitioner. (1977)
 1111. FRANZ WL, HEYL HL, SANDS GW. Blood ascorbic acid level in bioflavonoid and ascorbic acid therapy of common cold. J Am Med Assoc. (1956)
 1112. Ludvigsson J, Hansson LO, Tibbling G. Vitamin C as a preventive medicine against common colds in children. Scand J Infect Dis. (1977)
 1113. Miller JZ, et al. Therapeutic effect of vitamin C. A co-twin control study. JAMA. (1977)
 1114. Peters EM, et al. Vitamin C supplementation reduces the incidence of postrace symptoms of upper-respiratory-tract infection in ultramarathon runners. Am J Clin Nutr. (1993)
 1115. Pitt HA, Costrini AM. Vitamin C prophylaxis in marine recruits. JAMA. (1979)
 1116. Schwartz AR, et al. Evaluation of the efficacy of ascorbic acid in prophylaxis of induced rhinovirus 44 infection in man. J Infect Dis. (1973)
 1117. Tyrrell DA, et al. A trial of ascorbic acid in the treatment of the common cold. Br J Prev Soc Med. (1977)
 1118. Walker GH, Bynoe ML, Tyrrell DA. Trial of ascorbic acid in prevention of colds. Br Med J. (1967)
 1119. Baird IM, et al. The effects of ascorbic acid and flavonoids on the occurrence of symptoms normally associated with the common cold. Am J Clin Nutr. (1979)
 1120. Gormly PJ. Megadosage of ascorbic acid in an Antarctic expedition. Br J Nutr. (1977)
 1121. Gorton HC, Jarvis K. The effectiveness of vitamin C in preventing and relieving the symptoms of virus-induced respiratory infections. J Manipulative Physiol Ther. (1999)
 1122. Hunt C, Chakravorty NK, Annan G. The clinical and biochemical effects of vitamin C supplementation in short-stay hospitalized geriatric patients. Int J Vitam Nutr Res. (1984)
 1123. Hunt C, et al. The clinical effects of vitamin C supplementation in elderly hospitalised patients with acute respiratory infections. Int J Vitam Nutr Res. (1994)
 1124. Suma Thomas, et al. Effect of High-Dose Zinc and Ascorbic Acid Supplementation vs Usual Care on Symptom Length and Reduction Among Ambulatory Patients With SARS-CoV-2 Infection: The COVID A to Z Randomized Clinical Trial. JAMA Netw Open. (2021)
 1125. Saeidreza JamaliMoghadamSiahkali, et al. Safety and effectiveness of high-dose vitamin C in patients with COVID-19: a randomized open-label clinical trial. Eur J Med Res. (2021)
 1126. Han-Yao Huang, et al. The effects of vitamin C supplementation on serum concentrations of uric acid: results of a randomized controlled trial. Arthritis Rheum. (2005)
 1127. Sargeant LA, et al. Vitamin C and hyperglycemia in the European Prospective Investigation into Cancer–Norfolk (EPIC-Norfolk) study: a population-based study. Diabetes Care. (2000)
 1128. Kositsawat J, Freeman VL. Vitamin C and A1c relationship in the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) 2003-2006. J Am Coll Nutr. (2011)
 1129. Wilson R, et al. Inadequate Vitamin C Status in Prediabetes and Type 2 Diabetes Mellitus: Associations with Glycaemic Control, Obesity, and Smoking. Nutrients. (2017)
 1130. Rehman K, Akash MSH. Mechanism of Generation of Oxidative Stress and Pathophysiology of Type 2 Diabetes Mellitus: How Are They Interlinked?. J Cell Biochem. (2017)
 1131. Jenkins DJA, et al. Supplemental Vitamins and Minerals for CVD Prevention and Treatment. J Am Coll Cardiol. (2018)

Medicínske upozornenie!

alergia antioxidanty ashwagandha autoimunita bacopa bezlepková diéta bolesť bylinky celiakia COVID-19 Crohnova choroba cvičenie deti dezinfekcia fajčenie flavonoidy ginko IBD infekčné choroby karnitín karotenoidy ketogénna diéta koenzým Q10 kofeín kosti kurkumín kĺby meta-analýza mozog mužské zdravie obezita omega-3 pamäť poznávacie funkcie probiotiká psoriáza selén stredomorská diéta terpény vitamín A vitamín C vitamín D vitamín E zelený čaj ženské zdravie