Vitamín A

Obrázok: macrovector

Názov vitamín A sa týka skupiny zlúčenín, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri modulácii zdravia pokožky, zraku, transkripcii génov a fungovaní imunitného systému. Nedostatok, ktorý je bežný v rozvojových krajinách, môže viesť k zhoršeniu zraku, suchej pokožke a zhoršenej imunite.

AKA
retinol, retinal, retinoic acid, tretinoin, beta-karotén

Zhrnutie

Názov vitamín A neoznačuje  jedinú zlúčeninu, ale skupinu zlúčenín, ktoré sú štrukturálne podobné. Tieto zlúčeniny zahŕňajú retinol, retinaldehyd, kyselinu retinovú a karotenoidy provitamínu A, ktoré zahŕňajú beta-karotén, alfa-karotén, gama-karotén a kryptoxantín. Retinol a beta-karotén sú najbežnejšie formy vitamínu A, ktoré sa nachádzajú v potravinách a doplnkoch, pričom prvý sa nachádza u zvierat a druhý v rastlinách.

Vitamín A sa podieľa na modulácii zdravia pokožky, zraku, imunitného systému a transkripcie génov. Rôzne formy vitamínu A plnia rôzne funkcie. Napríklad kyselina retinová sa podieľa na génovej transkripcii a udržiavaní zdravej pokožky; retinaldehyd viaže určité proteíny na čapíky a tyčinky oka, čo umožňuje oku fungovať v prostredí so slabým osvetlením.

Ako užívať

Na topickú aplikáciu by sa mala použiť forma kyseliny all-trans retinovej (Tretinoin) v pleťovom kréme/mlieku, ktorý obsahuje 0,01 – 0,10 % čo je najnižšia koncentrácia spôsobujúca minimum vedľajších účinkov, ale má aj menšiu účinnosť. Koncentrácia 0,025 až 0,05 % je bežný štandard. Lokálne sa aplikuje raz denne, zvyčajne na noc.

Upozornenie

Doplnky alebo potraviny s vysokým obsahom retinolu by sa mali konzumovať opatrne kvôli ich rozpustnosti v tukoch. Zlúčeniny rozpustné v tukoch sa ťažšie odstraňujú z tela ako zlúčeniny rozpustné vo vode a môžu sa v tele hromadiť. Pred užitím veľkého množstva retinolu by ste sa mali poradiť s lekárom.

Literatúra

  1. Schreiber R, et al. Retinyl ester hydrolases and their roles in vitamin A homeostasis. Biochim Biophys Acta. (2012)
  2. O’Byrne SM, Blaner WS. Retinol and retinyl esters: biochemistry and physiology. J Lipid Res. (2013)
  3. Burri BJ, Chang JS, Neidlinger TR. β-Cryptoxanthin- and α-carotene-rich foods have greater apparent bioavailability than β-carotene-rich foods in Western diets. Br J Nutr. (2011)
  4. Federspiel SJ1, et al. Extracellular matrix biosynthesis by cultured fetal rat lung epithelial cells. IV. Effects of chronic exposure to retinoic acid on growth, differentiation, and collagen biosynthesis. Lab Invest. (1991)
  5. Bauer EA, Seltzer JL, Eisen AZ. Retinoic acid inhibition of collagenase and gelatinase expression in human skin fibroblast cultures. Evidence for a dual mechanism. J Invest Dermatol. (1983)
  6. Bauer EA, Seltzer JL, Eisen AZ. Inhibition of collagen degradative enzymes by retinoic acid in vitro. J Am Acad Dermatol. (1982)
  7. Schwartz E1, et al. In vivo prevention of corticosteroid-induced skin atrophy by tretinoin in the hairless mouse is accompanied by modulation of collagen, glycosaminoglycans, and fibronectin. J Invest Dermatol. (1994)
  8. Kligman LH1, et al. Topical tretinoin prevents corticosteroid-induced atrophy without lessening the anti-inflammatory effect. Curr Probl Dermatol. (1993)
  9. Clark SD1, Kobayashi DK, Welgus HG. Regulation of the expression of tissue inhibitor of metalloproteinases and collagenase by retinoids and glucocorticoids in human fibroblasts. J Clin Invest. (1987)
  10. Kafi R1, et al. Improvement of naturally aged skin with vitamin A (retinol). Arch Dermatol. (2007)
  11. Fisher GJ1, et al. Pathophysiology of premature skin aging induced by ultraviolet light. N Engl J Med. (1997)
  12. Fisher GJ1, et al. Mechanisms of photoaging and chronological skin aging. Arch Dermatol. (2002)
  13. Griffiths CE1, et al. Restoration of collagen formation in photodamaged human skin by tretinoin (retinoic acid). N Engl J Med. (1993)
  14. Quan T1, et al. Solar ultraviolet irradiation reduces collagen in photoaged human skin by blocking transforming growth factor-beta type II receptor/Smad signaling. Am J Pathol. (2004)
  15. Weiss JS1, et al. Topical tretinoin improves photoaged skin. A double-blind vehicle-controlled study. JAMA. (1988)
  16. Griffiths CE1, et al. Two concentrations of topical tretinoin (retinoic acid) cause similar improvement of photoaging but different degrees of irritation. A double-blind, vehicle-controlled comparison of 0.1% and 0.025% tretinoin creams. Arch Dermatol. (1995)
  17. Griffiths CE1, et al. Topical tretinoin (retinoic acid) treatment of hyperpigmented lesions associated with photoaging in Chinese and Japanese patients: a vehicle-controlled trial. J Am Acad Dermatol. (1994)
  18. Weinstein GD1, et al. Topical tretinoin for treatment of photodamaged skin. A multicenter study. Arch Dermatol. (1991)
  19. Sama Bitarafan, et al. Effect of Vitamin A Supplementation on fatigue and depression in Multiple Sclerosis patients: A Double-Blind Placebo-Controlled Clinical Trial. Iran J Allergy Asthma Immunol. (2016)

Medicínske upozornenie!

alergia antioxidanty ashwagandha autoimunita bacopa bezlepková diéta bolesť bylinky celiakia COVID-19 Crohnova choroba cvičenie deti dezinfekcia fajčenie flavonoidy ginko IBD infekčné choroby karnitín karotenoidy ketogénna diéta koenzým Q10 kofeín kosti kurkumín kĺby meta-analýza mozog mužské zdravie obezita omega-3 pamäť poznávacie funkcie probiotiká psoriáza selén stredomorská diéta terpény vitamín A vitamín C vitamín D vitamín E zelený čaj ženské zdravie