Tento systematický prehľad zistil, že ginkgo biloba, bacopa monnieri, ashwagandha a kofeín sú najvýznamnejšie nootropiká rastlinného pôvodu, ale nezrovnalosti vo výskumoch a nejasné mechanizmy ich pôsobenia znižujú dôveryhodnosť takéhoto využitia.
Odkaz na pôvodný výskum: Lorca C, Mulet M, Arévalo-Caro C, Sanchez MÁ, Perez A, Perrino M, Bach-Faig A, Aguilar-Martínez A, Vilella E, Gallart-Palau X, Serra A. Plant-derived nootropics and human cognition: A systematic review. Crit Rev Food Sci Nutr. 2022 Jan 3:1-25. doi: 10.1080/10408398.2021.2021137.
Pozadie
Tradičná čínska a ajurvédska medicína zdokumentovala používanie rôznych nootropík rastlinného (PDN) čiže látok, ktoré zlepšujú kognitívnu výkonnosť. Ktoré z nich sú podporené vedeckými výskumami uskutočnenými na ľuďoch a pre ktoré konkrétne oblasti mozgovej činnosti?
Štúdia
Tento systematický prehľad zahŕňal celkovo 256 pokusov na ľuďoch a systematických prehľadov identifikovaných zo šiestich nezávislých vyhľadávaní, ktoré sa vykonávali paralelne pre každú neurokognitívnu doménu (NCD).
Ľudské poznanie možno podľa najnovšieho Diagnostického a štatistického manuálu duševných porúch rozdeliť do šiestich domén: percepčno-motorické funkcie, jazyk, učenie a pamäť, sociálne poznanie, komplexná pozornosť a exekutívna funkcia.
Výsledky
Autori uviedli nasledujúce zistenia:
- Ginkgo biloba (aka ginko) bolo najvýznamnejším PDN, zdanlivo zapojeným do všetkých NCD. Jeho hlavná úloha sa ukazuje pri zlepšovaní percepčno-motorických funkcií (6 štúdií).
- Bacopa monnieri (aka bacopa) bola druhým najvýznamnejším PDN s hlavnou úlohou v doméne jazyka (3 štúdie) a zlepšovaní učenia a pamäte (10 štúdií).
- Withania somnifera (aka ashwagandha) preukázala svoju úlohu pri zlepšovaní v doméne sociálneho poznania (tj. úzkosti a stresu; 7 štúdií).
- Kofeín bol prominentným PDN pre zlepšenie pozornosti (4 štúdie) a výkonných funkcií (4 štúdie) a všetky vyššie uvedené PDN (ginko, bacopa a ashwagandha) mali pravdepodobne vplyv aj na zlepšenie pozornosť.
- Zdá sa, že vo všetkých NCD (okrem tých, ktoré ovplyvňujú exekutívne funkcie) zohrávajú flavonoidy iba malú úlohu, zatiaľ čo ženšen, šalvia, čaj a káva preukázali určité zlepšenia vo viacerých NCD.
- Hoci sa ľubovník bodkovaný bežne považuje za antidepresívum a PDN stabilizujúce náladu, na tieto NCD preukázal negatívne účinky.
Poznámka
Napriek širokému rozsahu tohto prehľadu by sa výsledky mali interpretovať opatrne, pretože boli použité rôzne extrakty/doplnky, dávky a trvanie intervencie PDN, ako aj rôzne typy účastníkov a metódy hodnotenia výsledkov. Okrem toho základné mechanizmy pôsobenia často nie sú jasne pochopené.
Niektoré ďalšie rastliny, ktoré tiež preukázali pozitívne pôsobenie na kognitívne funkcie, napr. rhodiola-rosea, neboli brané do úvahy.
alergia antioxidanty ashwagandha autoimunita bacopa bezlepková diéta bolesť bylinky celiakia COVID-19 Crohnova choroba cvičenie deti dezinfekcia fajčenie flavonoidy ginko IBD infekčné choroby karnitín karotenoidy ketogénna diéta koenzým Q10 kofeín kosti kurkumín kĺby meta-analýza mozog mužské zdravie obezita omega-3 pamäť poznávacie funkcie probiotiká psoriáza selén stredomorská diéta terpény vitamín A vitamín C vitamín D vitamín E zelený čaj ženské zdravie