Súvislosť medzi nedostatkom vitamínu D a anémiou počas tehotenstva

Nedostatok vitamínu D bol spojený so zvýšeným rizikom anémie u tehotných žien.

Odkaz na pôvodný výskum: Lima MS, Pereira M, Castro CT, Santos DB. Vitamin D deficiency and anemia in pregnant women: a systematic review and meta-analysis. Nutr Rev. 2022 Feb 10;80(3):428-438. doi: 10.1093/nutrit/nuab114. 

210713382
Obrázok: Freepik

Pozadie

Vitamín D reguluje produkciu hepcidínu, hormónu, ktorý reguluje systémovú homeostázu železa. Pozorovacie štúdie zistili, že nedostatok vitamínu D je spojený s anémiou, ale dôkazy o tejto súvislosti u tehotných jedincov chýbali. Aká je súvislosť medzi gestačnými hladinami vitamínu D a stavom železa?

Štúdia

Tento systematický prehľad 11 kohortových, 3 prípadových a 3 prierezových štúdií posudzoval súvislosť medzi nedostatkom vitamínu D a rizikom anémie počas tehotenstva. V metaanalýze bolo zahrnutých 8 štúdií (s celkovým počtom 6 530 účastníkov).

Výsledky

Zo 17 štúdií zahrnutých do systematického prehľadu 12 zistilo súvislosť medzi nedostatkom vitamínu D a anémiou. Metaanalýza zistila, že tehotné osoby s nedostatkom vitamínu D mali o 61 % vyššiu pravdepodobnosť anémie.

Analýza jednotlivých podskupín štúdií nezistila medzi prierezovými štúdiami žiadnu súvislosť medzi vitamínom D a anémiou, ale medzi prípadovými štúdiami sa pri nedostatku vitamínu D ukázala o 29 % zvýšená pravdepodobnosť anémie a medzi kohortovými štúdiami o 46% zvýšená pravdepodobnosť anémie.

Pre tehotné ženy môže byť nedostatok vitamínu D  rizikovým faktorom. 

Poznámka

Vzhľadom na rôzne dizajny štúdií zahrnutých v tejto analýze sa kvalita získaných dôkazov považovala za strednú, takže tieto výsledky by sa mali interpretovať opatrne.

Medicínske upozornenie!

alergia antioxidanty ashwagandha autoimunita bacopa bezlepková diéta bolesť bylinky celiakia COVID-19 Crohnova choroba cvičenie deti dezinfekcia fajčenie flavonoidy ginko IBD infekčné choroby karnitín karotenoidy ketogénna diéta koenzým Q10 kofeín kosti kurkumín kĺby meta-analýza mozog mužské zdravie obezita omega-3 pamäť poznávacie funkcie probiotiká psoriáza selén stredomorská diéta terpény vitamín A vitamín C vitamín D vitamín E zelený čaj ženské zdravie