Bylinky a COVID-19

Táto metaanalýza zistila, že liečba bylinkami v kombinácii so západnou medicínou skrátila trvanie symptómov COVID-19 a zlepšila biomarkery imunitnej funkcie a zápalu v porovnaní so samotnou západnou medicínou.

Odkaz na pôvodný výskum: Kumar A, Rai A, Khan MS, Kumar A, Haque ZU, Fazil M, Rabbani G. Role of herbal medicines in the management of patients with COVID-19: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. J Tradit Complement Med. 2022 Jan;12(1):100-113. doi: 10.1016/j.jtcme.2022.01.002.
Medicinal herbs in mortar illustration Free Vector
Obrázok: macrovector

Pozadie

Po prepuknutí a rýchlom šírení COVID-19 sa ako doplnková liečba začali aktívne používať rôzne bylinné lieky. Aké efektívne sú tradičné bylinné lieky pri zvládaní COVID-19?

Štúdia

Táto metaanalýza zahŕňala 32 randomizovaných kontrolovaných štúdií, ktoré hodnotili účinky bylinných liekov používaných samostatne alebo v kombinácii so západnou medicínou (pojem používaný autormi štúdie; konvenčná medicína/rutinná liečba) u účastníkov všetkých vekových skupín (57 % mužov ) s diagnostikovaným ochorením COVID-19. Intervencia bylinnými liekmi  sa porovnávala so žiadnou intervenciou, placebom a západnou medicínou.

Väčšina (> 75 %) štúdií sa uskutočnila v Číne a zvyšok sa uskutočnil v Indii a Iráne. Veľkosť vzoriek sa pohybovala od 30 do 517 účastníkov. Liečba bylinkami trvala 5 až 30 dní s variáciami v dávke a type, ale bežne zahŕňala kombinácie, ako napríklad „Prípravok na pneumóniu č. 1“, ktoré obsahovali rôzne jednotlivé bylinné lieky, ako je napr. podzemok kurkumy.

Primárne sa sledovala miera vymiznutia symptómov COVID-19 (napr. horúčka, kašeľ a únava) a doba do dosiahnutia negativity molekulárneho testu.

Výsledky

V porovnaní so samotnou západnou medicínou zlepšila kombinácia  bylinnej liečby so západnou medicínou nasledovné:

  • Riziko a trvanie horúčky, kašeľ, únava 
  • Úroveň bolesti na hrudníku a markery závažnej respiračnej symptomatológie zo zobrazenia hrudníka počítačovou tomografiou[1]
  • Bolesť hrdla 
  • Doba do dosiahnutia negativity molekulárneho testu

Kombinácia bylinnej liečby so západnou medicínou tiež zlepšila rôzne biomarkery imunitných funkcií viac ako samotná západná medicína. Meral sa buď počet bielych krviniek (12 štúdií), počet lymfocytov (7 štúdií), percento lymfocytov (7 štúdií), alebo biomarker zápalu (C-reaktívny proteín; 12 štúdií).

Boli hlásené niektoré nežiaduce okolnosti (14 štúdií) ako hnačka, nevoľnosť a vyrážky, ale neboli štatisticky významné.

Poznámka

Hoci pridanie bylinných liekov do západnej medicíny môže mať zdanlivo priaznivý účinok, základný mechanizmus ich pôsobenia a akékoľvek potenciálne kontraindikácie alebo nežiaduce účinky nie sú zatiaľ úplne jasné.

Literatúra

  1. Kwee TC, Kwee RM. Chest CT in COVID-19: What the Radiologist Needs to Know. Radiographics. 2020 Nov-Dec;40(7):1848-1865. doi: 10.1148/rg.2020200159. Erratum in: Radiographics. 2022 Jan-Feb;42(1):E32. 

Medicínske upozornenie!

alergia antioxidanty ashwagandha autoimunita bacopa bezlepková diéta bolesť bylinky celiakia COVID-19 Crohnova choroba cvičenie deti dezinfekcia fajčenie flavonoidy ginko IBD infekčné choroby karnitín karotenoidy ketogénna diéta koenzým Q10 kofeín kosti kurkumín kĺby meta-analýza mozog mužské zdravie obezita omega-3 pamäť poznávacie funkcie probiotiká psoriáza selén stredomorská diéta terpény vitamín A vitamín C vitamín D vitamín E zelený čaj ženské zdravie