Často kladené otázky o kostiach lebky
Aký je celkový počet kostí, z ktorých sa skladá lebka človeka, a aké sú hlavné rozdelenia týchto kostí?
Lebka človeka sa typicky skladá z 22 kostí (alebo 29, ak zahrnieme kosti stredného ucha a jazylku). Rozdeľujeme ju na dve hlavné časti: mozgovú časť (neurocranium), ktorá chráni mozog a zmyslové orgány, a tvárovú časť (splanchnocranium alebo viscerocranium), ktorá obklopuje začiatok tráviacej a dýchacej sústavy a tvorí štruktúru tváre. Mandibula (dolná čeľusť) a jazylka sa technicky nepovažujú za súčasť lebky (cranium) a niekedy sa označujú ako extrakraniálne kosti.
Ktoré kosti tvoria mozgovú časť lebky (neurocranium) a aká je ich hlavná funkcia?
Mozgovú časť lebky (neurocranium) tvorí 8 kostí: čelová kosť (os frontale), čuchová kosť (os ethmoidale), klinová kosť (os sphenoidale), dve temenné kosti (ossa parietalia), dve spánkové kosti (ossa temporalia) a záhlavná kosť (os occipitale). Ich primárnou funkciou je ochrana mozgu. Takmer celý mozog je uzavretý v neurocraniu, s výnimkou foramen magnum a ďalších otvorov na báze lebky, cez ktoré prechádzajú cievy a hlavové nervy.
Aké kosti tvoria tvárovú časť lebky (viscerocranium) a aké sú ich hlavné úlohy?
Tvárovú časť lebky (viscerocranium) tvorí 13 kostí: dve nosové kosti (ossa nasalia), dve jarmové kosti (ossa zygomatica), dve horné čeľuste (maxillae), dve podnebné kosti (ossa palatina), dve slzné kosti (ossa lacrimalia), dve dolné nosové lastúry (conchae nasales inferiores) a čerieslo (vomer). Hoci dolná čeľusť (mandibula) technicky nie je súčasťou viscerocrania, niekedy sa k nej zaraďuje. Hlavnou úlohou týchto kostí je ochrana a podpora tvárových štruktúr.
Ako sú kosti lebky spojené a aké sú najvýznamnejšie typy spojení?
Väčšina kostí lebky je spojená vláknitými spojmi nazývanými švy (suturae). Výnimkou je dolná čeľusť (mandibula), ktorá je s lebkou spojená kĺbom (articulatio). Medzi najdôležitejšie švy patria: šípový šev (sagittalis), ktorý spája dve temenné kosti, vencový šev (coronalis) medzi čelovou a temennými kosťami a lambdový šev (lambdoidea) medzi záhlavnou a temennými kosťami.
Čo sú to lebečné jamy (cranial fossae) a aké dôležité otvory (foramina) sa v nich nachádzajú spolu s ich obsahom?
Báza lebky je vnútorným dnom lebky, ktoré sa rozdeľuje na tri lebečné jamy: prednú (fossa cranii anterior), strednú (fossa cranii media) a zadnú (fossa cranii posterior). Tieto jamy obsahujú mnohé otvory (foramina), cez ktoré prechádzajú nervy a cievy. Medzi významné otvory a ich obsah patria:
- Cribriformná platnička (lamina cribrosa): čuchové nervy (nervi olfactorii)
- Optický kanál (canalis opticus): zrakový nerv (nervus opticus) a oftalmická artéria (arteria ophthalmica)
- Horná očnicová štrbina (fissura orbitalis superior): okohybný nerv (nervus oculomotorius), kladkový nerv (nervus trochlearis), odťahujúci nerv (nervus abducens) a oftalmická vetva trojklanného nervu (nervus ophthalmicus)
- Okruhly otvor (foramen rotundum): maxilárna vetva trojklanného nervu (nervus maxillaris)
- Oválny otvor (foramen ovale): mandibulárna vetva trojklanného nervu (nervus mandibularis)
- Krvnicový kanál (canalis caroticus): vnútorná krčná tepna (arteria carotis interna)
- Veľký otvor (foramen magnum): mozgový kmeň
- Vnútorný zvukovod (meatus acusticus internus): tvárový nerv (nervus facialis) a predsieňovoslimákový nerv (nervus vestibulocochlearis)
- Hrdlový otvor (foramen jugulare): vnútorná hrdlová žila (vena jugularis interna), jazykovohltanový nerv (nervus glossopharyngeus), blúdivý nerv (nervus vagus) a prídavný nerv (nervus accessorius)
- Podjazykový kanál (canalis hypoglossi): podjazykový nerv (nervus hypoglossus)
Ako sa delí bočný pohľad na lebku a aké sú hlavné anatomické oblasti?
Bočný pohľad na lebku sa dá rozdeliť na tri hlavné oblasti: tvárovú oblasť, spánkovú oblasť a záhlavnú oblasť. Tvárová oblasť zahŕňa kosti tváre, spánková oblasť sa týka spánkovej kosti a priľahlých štruktúr a záhlavná oblasť je tvorená záhlavnou kosťou a časťami temenných a spánkových kostí.
Čo je kalvária a ktoré kosti ju tvoria?
Kalvária je vrchná, kupolovitá časť lebky, ktorá chráni mozog zhora a zboku. Tvorí ju štyri kosti: čelová kosť (os frontale), dve temenné kosti (ossa parietalia) a záhlavná kosť (os occipitale). Tieto kosti sú spojené vencovým švom (medzi čelovou a temennými kosťami), šípovým švom (medzi dvoma temennými kosťami) a lambdovým švom (medzi záhlavnou a temennými kosťami).
Akú pomôcku možno využiť na ľahšie zapamätanie kostí lebky?
Text uvádza dve kruhové schémy pre ľahšie zapamätanie si kostí lebky. Prvý kruh beží okolo lebky zhora nadol: čelová kosť (os frontale), nosová kosť (os nasale), horná čeľusť (maxilla), dolná čeľusť (mandibula), podnebná kosť (os palatinum), čerieslo (vomer), čuchová kosť (os ethmoidale), klinová kosť (os sphenoidale), záhlavná kosť (os occipitale), temenná kosť (os parietale) a opäť čelová kosť. Druhý kruh beží zboku na bok: nosová kosť (os nasale), slzná kosť (os lacrimale), jarmová kosť (os zygomaticum), spánková kosť (os temporale), záhlavná kosť (os occipitale) (zozadu hlavy) a opäť spánková kosť, jarmová kosť, slzná kosť a späť k nosovej kosti. Opakovanie týchto kruhov s lebkou v ruke by malo uľahčiť zapamätanie si kostí lebky.
Anatómia antioxidanty autoimunita bezlepková diéta bolesť celiakia chrbát chrupavky COVID-19 cvičenie Deep Dive DEEP DIVE – ANATOMY DEEP DIVE – HEALTH Deep Dive – Literature Deep Dive – Physics fajčenie Fyzika IBD infekčné choroby karnitín karotenoidy koenzým Q10 kosti kĺby lebka Literatúra mozog mužské zdravie omega-3 pamäť podcast poznávacie funkcie psoriáza selén stavce stredomorská diéta supplementy svaly tehotenstvo vitamín A vitamín C vitamín D vitamín E výživové doplnky ženské zdravie