Porovnanie umývania rúk mydlom s vodou, dezinfekčnými obrúskami a dezinfekčným prostriedkom na ruky na báze alkoholu u zdravotníckych pracovníkov. Najnižšiu mieru narušenia kožnej bariéry a najvyššiu redukciu kolónií baktérií na rukách vykazoval dezinfekčným prostriedkom na ruky.
Odkaz na pôvodný výskum: Montero-Vilchez T, Martinez-Lopez A, Cuenca-Barrales C, Quiñones-Vico MI, Sierra-Sanchez A, Molina-Leyva A, Gonçalo M, Cambil-Martin J, Arias-Santiago S. Assessment of hand hygiene strategies on skin barrier function during COVID-19 pandemic: A randomized clinical trial. Contact Dermatitis. 2021 Dec 25. doi: 10.1111/cod.14034.
Pozadie
Frekvencia umývania a dezinfekcie rúk sa počas pandémie COVID-19 zvýšila, pretože vírus SARS-CoV-2 sa môže prenášať priamym aj nepriamym kontaktom.[1][2] Populárne stratégie hygieny rúk zahŕňajú mydlo a vodu, alkoholové dezinfekčné prostriedky na ruky (ADP) a dezinfekčné obrúsky. Ktorá metóda je najlepšia na ničenie baktérií a zároveň minimalizáciu poškodenia pokožky?
Štúdia
Tejto randomizovanej kontrolovanej štúdii sa zúčastnilo 62 zdravotníckych pracovníkov (vo veku 18 – 60 rokov) náhodne rozdelených do troch skupín podľa spôsobu hygieny rúk, ktorú mali používať počas 8-hodinovej pracovnej zmeny medzi pacientmi:
- Umývanie rúk vodou a mydlom
- Dezinfekcia rúk s ADP
- Používanie dezinfekčných obrúskov po dobu najmenej 20 sekúnd
Účastníci boli inštruovaní, aby sa počas štúdie vyhýbali používaniu ochranných rukavíc a ak museli použiť rukavice, čo najskôr si ich zložili. Mikrobiologické vzorky boli získané z končekov štyroch prstov najmenej 5 minút po poslednej procedúre hygieny rúk a o 30 minút neskôr sa na dominantnej dlani merali parametre funkcie kožnej bariéry.
Primárnym výsledkom bolo poškodenie kožnej bariéry hodnotené zmenami v transepidermálnej strate vody (TEWL, miera úniku vody z epidermy nesúvisiaca s potením; používaná na meranie funkcie kožnej bariéry). Sekundárnymi výstupmi boli zmeny teploty, zmeny stratum corneum (vonkajšia vrstva kože), hydratácia, erytém (začervenanie kože), pH a celková antioxidačná kapacita, mikrobiálna záťaž hodnotená počtom mikrobiálnych kolónií (CFU) a znášanlivosť a prijateľnosť danej metódy uvádzaná účastníkom a dermatológom.
Výsledky
TEWL sa zvýšilo o 5,45 gramu/hodinu/meter2 v skupine s dezinfekčnými utierkami a o 3,87 v skupine s vodou a mydlom, zatiaľ čo TEWL klesla o 1,46 v skupine ADP. V porovnaní so skupinou ADP sa TEWL zvýšil v skupine s dezinfekčnými utierkami. Medzi skupinami neboli žiadne iné rozdiely v TEWL.
Pokiaľ ide o sekundárne výsledky, pH sa zvýšilo v skupine s vodou a mydlom v porovnaní so skupinou s dezinfekčnými utierkami. Percentuálne zníženie kolónií baktérií bolo väčšie v skupinách s ADP (-90,5 %) a dezinfekčnými utierkami (-87,44 %) v porovnaní so skupinou s vodou a mydlom (-65,7 %). Okrem toho, percentuálne zníženie kolónií plesní bolo väčšie v skupinách s ADP (-80,3 %) a dezinfekčnými utierkami (-82,8 %) v porovnaní so skupinou používajúcou vodu a mydlo (-41,4 %).
Voda a mydlo spôsobili menšie začervenanie kože ako ADP a dezinfekčné obrúsky a dezinfekčné obrúsky sa považovali za ťažšie použiteľné ako voda a mydlo alebo ADP.
Poznámka
Obmedzením tejto štúdie bolo, že u každého účastníka bol testovaný iba jeden typ intervencie v oblasti hygieny rúk. Dizajn kríženia by zvýšil hodnovernosť výsledkov.
Literatúra
- Kendziora B, Guertler A, Ständer L, Frey S, French LE, Wollenberg A, Reinholz M. Evaluation of hand hygiene and onset of hand eczema after the outbreak of SARS-CoV-2 in Munich. Eur J Dermatol. 2020 Dec 1;30(6):668-673. doi: 10.1684/ejd.2020.3923.
- Xue X, Mi Z, Wang Z, Pang Z, Liu H, Zhang F. High Expression of ACE2 on Keratinocytes Reveals Skin as a Potential Target for SARS-CoV-2. J Invest Dermatol. 2021 Jan;141(1):206-209.e1. doi: 10.1016/j.jid.2020.05.087.
Anatómia antioxidanty autoimunita bezlepková diéta bolesť celiakia chrbát COVID-19 Crohnova choroba CRP cvičenie Deep Dive DEEP DIVE – ANATOMY Deep Dive – Literature Deep Dive – Physics dezinfekcia fajčenie flavonoidy Fyzika IBD infekčné choroby karotenoidy kosti koža káva kĺby Literatúra mozog mužské zdravie obezita omega-3 pamäť podcast poznávacie funkcie probiotiká rakovina selén stredomorská diéta vitamín A vitamín C vitamín D vitamín E vitiligo xantíny ženské zdravie