V porovnaní s typickou západnou stravou (nízky obsah ovocia, zeleniny, rastlinných bielkovín a obilnín) bola strava zložená prevažne z rastlinných potravín s nízkym obsahom živočíšnych potravín a vysoko rafinovaných potravín u ľudí so zápalovým ochorením čriev spojená s nižšou pravdepodobnosťou ulceróznej kolitídy alebo symptómov Crohnovej choroby.
Odkaz na pôvodný výskum: Limketkai BN, Hamideh M, Shah R, Sauk JS, Jaffe N. Dietary Patterns and Their Association With Symptoms Activity in Inflammatory Bowel Diseases. Inflamm Bowel Dis. 2022 Jan 29:izab335. doi: 10.1093/ibd/izab335.
Pozadie
Crohnova choroba a ulcerózna kolitída sú dva hlavné typy zápalového ochorenia čriev (IBD), autoimunitnej choroby zahŕňajúcej zápal črevného traktu. Množstvo štúdií skúmalo vzťah medzi IBD a príjmom špecifických potravín a živín, ale menej výskumov zisťovalo súvislosti medzi bežnými stravovacími návykmi a pravdepodobnosťou remisie IBD.
Štúdia
Táto retrospektívna prípadová-kontrolná štúdia skúmala súvislosť medzi diétou a ústupom ochorenia IBD. Štúdia zahŕňala 691 ľudí, z ktorých 248 malo Crohnovu chorobu (CD; priemerný vek 36) a 443 ulceróznu kolitídu (UC; priemerný vek 38). Výskumníci použili strojové učenie na identifikáciu nasledujúcich 5 diét:
- Západná diéta 1 (WD1): Nízky príjem ovocia, zeleniny, rastlinných bielkovín, varených obilnín a mierny príjem iných skupín potravín.
- Západná diéta 2 (WD2): Vysoký príjem živočíšnych bielkovín, údenín, cukrov a nízky príjem ovocia, zeleniny, varených obilnín a vody.
- Vyvážená strava (BD): Nízky príjem nevodných nápojov v porovnaní s vodou a priemerný príjem varených obilnín, ovocia a zeleniny.
- Rastlinná strava 1 (PB1): Vysoký príjem ovocia, zeleniny, rastlinných bielkovín a varených obilnín; priemerný príjem pridaných tukov/olejov, cukrov, morských plodov a mliečnych výrobkov; mierny príjem mäsa, vajec a obilnín; a nízky príjem vody v porovnaní s inými nápojmi.
- Rastlinná strava 2 (PB2): Vysoký príjem ovocia, zeleniny, rastlinných bielkovín a varených obilnín a nízky príjem živočíšnych bielkovín, pridaných tukov, cukrov, vajec, chleba a nevodných nápojov v porovnaní s vodou.
Údaje o strave boli stanovené pomocou dotazníka o frekvencii jedla (FFQ) z predchádzajúcich 3 mesiacov alebo počas klinickej remisie ochorenia. Možné mätúce faktory (vek, trvanie ochorenia a použitie biologickej liečby) boli v analýze upravené.
Výsledky
V porovnaní s diétou WD1 bola diéta PB2 spojená s o 69 % nižšou pravdepodobnosťou symptómov UC a o 68 % nižšou pravdepodobnosťou symptómov CD.
V porovnaní s diétou WD1 bola diéta PB1 spojená s 45% nižšou pravdepodobnosťou symptómov UC.
alergia antioxidanty ashwagandha autoimunita bacopa bezlepková diéta bolesť bylinky celiakia COVID-19 Crohnova choroba cvičenie deti dezinfekcia fajčenie flavonoidy ginko IBD infekčné choroby karnitín karotenoidy ketogénna diéta koenzým Q10 kofeín kosti kurkumín kĺby meta-analýza mozog mužské zdravie obezita omega-3 pamäť poznávacie funkcie probiotiká psoriáza selén stredomorská diéta terpény vitamín A vitamín C vitamín D vitamín E zelený čaj ženské zdravie