Cvičenie zvyšuje hustotu kostí u mužov

V tomto výskume sa zistilo, že cvičenie – a najmä odporový tréning – zvyšuje hustotu minerálov  v kostiach u mužov v strednom a vyššom veku.

Odkaz na pôvodný výskum: Mages M, Shojaa M, Kohl M, von Stengel S, Becker C, Gosch M, Jakob F, Kerschan-Schindl K, Kladny B, Klöckner N, Lange U, Middeldorf S, Peters S, Schoene D, Sieber CC, Tholen R, Thomasius FE, Uder M, Kemmler W. Exercise Effects on Bone Mineral Density in Men. Nutrients. 2021 Nov 26;13(12):4244. doi: 10.3390/nu13124244. 

Obrázok: macrovector

Pozadie

Vplyv cvičenia na hustotu kostných minerálov (BMD) sa skúmal u žien po menopauze, ale výskumov s mužskými účastníkmi je obmedzené množstvo. Hoci u mužov je nižšie riziko zlomenín ako u žien, aj tak muži predstavujú 25 – 30 % zlomenín bedrového kĺbu v USA. Určenie účinných stratégií na zvýšenie BMD u mužov by mohlo znížiť úmrtnosť a chorobnosť spôsobenú zlomeninami u mužov v strednom a vyššom veku [1].

Štúdia

Tento systematický prehľad zahŕňal 12 kontrolovaných štúdií, v ktorých sa porovnávali cvičiace skupiny so skupinami, ktoré dodržiavali svoj obvyklý životný štýl alebo cvičili iba fiktívne. Vyžadovalo sa minimálne 6-mesačné trvanie a boli vylúčené štúdie, v ktorých mali účastníci ochorenia alebo stavy, ovplyvňujúce metabolizmus kostí. Primárnym sledovaným výsledkom boli zmeny BMD v rôznych častiach.

Výsledky

Ukázalo sa, že cvičenie malo malý, ale štatisticky významný účinok na zvýšenie BMD u mužov. Tieto skupiny pozostávali prevažne z mužov stredného a staršieho veku. Hoci analýza neodhalila významné rozdiely medzi jednotlivými typmi cvičenia, ukázal sa trend k priaznivejším účinkom odporového tréningu (napr.cvičenie s činkami) v porovnaní s cvičeniami využívajúcimi iba záťaž vlastného tela, napr. chôdza, futbal, skákanie a tai chi.

Literatúra

  1. Sterling RS. Gender and race/ethnicity differences in hip fracture incidence, morbidity, mortality, and function. Clin Orthop Relat Res. 2011 Jul;469(7):1913-8. doi: 10.1007/s11999-010-1736-3. 

Medicínske upozornenie!

Anatómia antioxidanty autoimunita bezlepková diéta bolesť chrbát COVID-19 Crohnova choroba CRP cvičenie Deep Dive DEEP DIVE – ANATOMY Deep Dive – Literature Deep Dive – Physics dezinfekcia fajčenie Fyzika IBD infekčné choroby karnitín karotenoidy ketogénna diéta koenzým Q10 kosti koža káva kĺby Literatúra mozog mužské zdravie omega-3 pamäť podcast poznávacie funkcie psoriáza rakovina stredomorská diéta svaly vitamín A vitamín C vitamín D vitamín E vitiligo xantíny ženské zdravie