Draslík

Kalium – K

Pôsobí na: zachovanie celkového zdravia, zlepšenie citlivosti buniek na inzulín, správne fungovanie obehovej sústavy, zdravie kostí a kĺbov

Draslík je esenciálny minerál vyskytujúci sa prevažne v ovocí a zelenine (najmä fazuli). Je pomerne bežné, že v potrave nekonzumujeme dostatok draslíka aby sme pokryli jeho dennú potrebu. Zmena takýchto stravovacích návykov môže byť veľmi prospešná a poskytnúť ochranu pred poruchami obehového systému ako sú zástava srdca a mŕtvica.

Užívanie

Draslík sa vo výživových doplnkoch vyskytuje zvyčajne v dávkach nižších ako 85 mg v tablete. Je to kvôli možnému riziku hyperkalémie – vysokej koncentrácii draslíka v krvi (nad 5,6 mmol/l). Draslík možno nájsť aj v predajniach potravín, zvyčajne ako náhradu soli v podobe chloridu draselného. Mal by sa však používať iba v minimálnych dávkach a vždy iba s jedlom. Väčšinu benefitov spojených s draslíkom možno dosiahnuť konzumáciou väčšieho množstva ovocia a zeleniny (najmä strukovín). Zvýšiť príjem draslíka sa dá aj použitím náhrady soli, pričom použitie 500-1000 mg denne je dostatočné pre dosiahnutie všetkých pozitív bez podstupovania nejakého rizika, ak sa náhrada soli užíva vždy spolu s nejakým jedlom.

Medicínske upozornenie!